Premiera nowego orkiestrowego utworu Leszka Możdżera na Enter Enea Festival 14.06

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-06-10

Program Enter Enea Festival jak co roku zaproponuje publiczności zgromadzonej nad Jeziorem Strzeszyńskim premiery i specjalne wykonania prezentowane wyłącznie w ramach festiwalu. Jednym z głównych wydarzeń tegorocznej edycji jest prawykonanie nowego orkiestrowego utworu Leszka Możdżera MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE, powstałego na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. To z orkiestrą tej opery, pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, Możdżer wystąpi w nowym utworze 14.06, do prawykonania utworu artysta zaprosił fińskiego trębacza Verneriego Pohjolę, basistę Bartka Królika, perkusistę Łukasza Sobolaka i saksofonistę Adama Bławickiego. 

 

MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE to reinterpretacja Leszka Możdżera i oparta na utworze Moniuszki “Uwertura Fantastyczna „Bajka”.  Leszek Możdżer tym razem użył partytury „Uwertury Fantastycznej” Moniuszki jako tła na którym namalował swoją własną kompozycję. Fragmenty partytury zostały pocięte i porozsuwane, tak aby zmieścić w nie jazzowe akcenty, tempa co poniektórych fragmentów kompozycji zwolnione, przez co jeszcze bardziej dociera do słuchacza mistrzowski język tej orkiestracji, wprowadzone zostały powtórzenia przez co utwór brzmi bardziej współcześnie (nawiązania do muzyki technicznej). 

 

Wśród zaproszonych do prawykonania artystów znalazł się wirtuoz trąbki Verneri Pohjola znany jako jeden z najbardziej innowacyjnych trębaczy w Europie. Swobodnie wypowiada się w jazzie nowoczesnym, ale nie stroni od medytacyjnych poszukiwań w których jego trąbka kreuje przestrzenie wibracyjne pozbawione zaplanowanej konstrukcji. To sprawia, że jego ekspresja dotyka szczególnych obszarów głębi i ciepła oraz działa na wrażliwych słuchaczy w bardzo szczególny sposób. Jak pisze jedno z głównych fińskich czasopism: jego trąbka śpiewa ludzkim głosem. 

W koncercie na basie usłyszymy też Bartka Królika, to trzykrotny laureat muzycznej nagrody Fryderyk i współtwórca zespołu Sistars. Muzyk został dwukrotnym laureatem MTV European Music Award w kategorii „Najlepszy Polski Wykonawca” w 2004 oraz 2005 roku. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Bracia, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Blenders, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Tede, Numer Raz, O.S.T.R., Poluzjanci. Na Enter Enea Festival zobaczymy go w koncercie z orkiestrą. Do zespołu dołączą: Adam Bławicki - Saksofonista, klarnecista, aranżer i kompozytor, oraz znany z zespołu Mikromusic perkusista Łukasz Sobolak. 


 

Wspólny koncert z orkiestrą opery poznańskiej są efektem ubiegłorocznego spotkania muzyków przy koncercie specjalnym przygotowywanym wraz z Michałem Urbaniakiem.

Zamówienie przez Teatr Wielki w Poznaniu u Leszka Możdżera utworu, u źródeł którego leży uwertura fantastyczna „Bajka” patrona Sceny pod Pegazem, to konsekwencja realizowania przez Teatr strategii promocji dorobku kompozytorskiego Moniuszki i jednocześnie przykład redefinicji języka muzycznego jednego z najważniejszych twórców muzyki polskiej. To również bardzo wyjątkowy sposób uczczenia 150. rocznicy śmierci patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu, która przypada 4 czerwca br.


 

To nie pierwszy raz gdy Enter Enea Festival jest pretekstem do premiery nowych projektów muzycznych. Liczne z prewykonań i premier powstałych w ramach Festiwalu miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku, oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.  Na scenie Enter Enea Festival odbyły się premiery materiału młodych, polskich twórców: Michała Salomona, Agi Derlak czy Marty Wajdzik. 

 

O 12. Enter Enea Festival 

 

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji.  Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. 

 

W tegorocznym programie Enter Enea Festival znalazło się wiele muzycznych odkryć.  Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Chassol, francuski pianista, kompozytor muzyki filmowej, który nie boi się eksperymentować czy sięgać w swojej twórczości po muzykę pop. Jest gwiazdą międzynarodowych festiwali, m.in. lyońskiego Nuits Sonores czy Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Na scenie nad Jeziorem Strzeszyńskim wystąpi też francuski muzyk i kompozytor Hadrien Feraud, który do Poznania przyjedzie z autorskim zespołem 5-ISH. Z północy Europy przyjadą do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola. Wśród zaproszonych twórców nie zabraknie też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już przed festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem, powraca w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce pt. “Manos”. 

Na zakończenie Enter Enea Festival zagra po raz pierwszy w Polsce indyjska królowa gitary basowej – Mohini Dey. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami rodzimej sceny, a “Rolling Stone India” opisał jej wielokrotne kooperacje w następujący sposób: “Niewiele 21-latek może powiedzieć, że miało przyjemność współpracować z takimi geniuszami jak klawiszowiec, Jordan Rudess, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy, wirtuoz gitary, Steve Vai czy świetny perkusista Marco Minnemann.” Obecnie jest basistką w zespole A. R. Rahmana, indyjskiego kompozytora muzyki filmowej i prowadzi autorskie projekty w Indiach i w Stanach, koncertując na całym świecie.Na koncercie w ramach Enter Enea Festival wraz z Mohini Dey gościnnie wystąpi Leszek Możdżer. Polska scena reprezentowana będzie przez Adama Bałdycha prezentującego w specjalnej odsłonie materiał z płyty„Poetry”, w którym gościnnie wystąpią Leszek Możdżer na fortepianie i włoski wirtuoz trąbki Paolo Fresu, oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations.Festiwal rozpocznie wernisaż Marcina Zawickiego w Visual Park, gdzie zobaczymy pracę “Grzyby”. 


 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.  Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival od 8 lat jest firma Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 

 

Karnety na Festiwal w sprzedaży na portalach: going, eventim.pl, ebilet.pl

 

 

Źródło: enterfestival.pl