Premiera monodramu Barbary Garstki "Najszczęśliwszy dzień"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-03-26

Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego monodramu widzowie nie będą chcieli rezygnować z walki o swoje marzenia
- mówi aktorka Barbara Garstka 
 
Premiera monodramu Najszczęśliwszy dzień 
 
Barbara Garstka po tym jak wcieliła się w postać Elżbiety Czyżewskiej w serialu Osiecka postanowiła pójść dalej i już 5 kwietnia w warszawskim Teatrze Kamienica odbędzie się premiera jej monodramu Najszczęśliwszy dzień inspirowanego losami tej wyjątkowej aktorki. Barbara Garstka organizacją spektaklu zajęła się sama, a do współpracy zaprosiła zespół utalentowanych kobiet, w tym Magdalenę Małecką – Wippich, która sztukę napisała i wyreżyserowała, atakże Urszulę Borkowską, która odpowiada za oprawę muzyczną. W dniach 1 i 2 czerwca monodram będzie mogła zobaczyć także publiczność krakowska na scenie Teatru VARIETE. 
 
Barbara Garstka jest aktorką, która lubi mierzyć się z różnymi wyzwaniami, stąd jej artystyczna droga obejmuje teatr, serial, film i dubbing. Do stworzenia swojego monodramu dojrzała po tym jak w serialu Osiecka zagrała wybitną aktorkę Elżbietę Czyżewską, której losy tak ją poruszyły, że postanowiła tej postaci nie porzucać, tylko znaleźć artystyczną formę na jej pogłębienie. 
 
Wiele osób sugerowało mi, że monodram powinnam zrobić właśnie o Elżbiecie Czyżewskiej, bo im ją przypominam i na pewno sobie poradzę. Ten doping, jak i fakt, że jej postać szczerze mnie zafascynowała spowodowały, że postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce – mówi Barbara Garstka. Postać Elżbiety Czyżewskiej jest złożona i nieoczywista i taką chcę ją pokazać. Jak wielką gwiazdą była w latach 60. - uwielbiana i kochana, a potem nagle zapomniana. Jestem wdzięczna losowi, że stanęła na mojej drodze i kłaniam się jej nisko, chcę by pamięć o niej przywrócono, bo należała do tych barwnych i odważnych. Mam pełne przekonanie, że z jej bogatych losów wciąż możemy wiele czerpać. 

 

Monodram Najszczęśliwszy dzień wyreżyserowała Magdalena Małecka – Wippich, która także jest autorką tekstu. To nie będzie zwykły spektakl biograficzny, tylko teatralna karuzela – monodram, bajka, one woman show w jednym. Widzowie poznają tajemnicę walizki, którą bohaterka pewnego dnia musiała spakować na zawsze, a także kilka innych przedmiotów i faktów, które stały się bazą tej literackiej fantazji prezentującej uniwersalną opowieść o losie. W spektaklu będzie można usłyszeć m.in. piosenki z lat 60’ wykonywane przez Elżbietę Czyżewską w programach telewizyjnych oraz fragment scenariusza Andrzeja Wajdy z filmu Wszystko na sprzedaż z 1967 roku. 

 

Ten spektakl niewątpliwie może sprawić radość tym, którzy pamiętają jaką iskrą i niespokojną duszą była Elżbieta Czyżewska. Ale mam też pewność, że poruszy także osoby, które jej nie kojarzą i zostawi je z ważnym przesłaniem, że warto walczyć o swoje marzenia i nigdy z nich nie rezygnować– dodaje Barbara Garstka. 
 
 Oprócz Barbary Garstki i Magdaleny Małeckiej - Wippich monodram tworzą także Urszula Borkowska (muzyka, aranżacje piosenek) i Agata Wirtek (kostiumy).

 

Premiera odbędzie się 5 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00. Następne spektakle odbędą się 6 i 7 kwietnia2024 o godz. 19.00 w teatrze Kamienica na scenie Emiliana Kamińskiego. 
 
Natomiast w dniach 1 i 2 czerwca monodram będzie można też obejrzeć w krakowskim Teatrze VARIETE. 
 
Źródło: smilepr.pl