Premiera międzypokoleniowego utworu multimedialnego pt. "Itaka"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-10-29

18 listopada 2021, godz. 17:00

19 listopada 2021, godz. 19:30

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, ulica Miodowa 22/24

sale II piętra (Kreczmar, Aula, Gimnastyczna)

WSTĘP WOLNY, obowiązują zapisy:

18.11.2021, 17:00:

REZERWACJA MIEJSC (kliknij)

19.11.2021, 19:30:

REZERWACJA MIEJSC (kliknij)

lub

itaka@e-at.edu.pl

tel. +48 22 635 96 22

 

Premiera międzypokoleniowego utworu multimedialnego pt. "Itaka" to efekt współpracy legendarnych aktorek i aktorów, m.in. Emilii Krakowskiej, Mai Komorowskiej, Barbary Krafftówny (występujących na nagraniach, które stanowią integralną część spektaklu) z uznanymi muzykami średniego pokolenia i studentami aktorstwa Akademii Teatralnej.

Spotkanie pokoleń stanowi bezcenny kontrast, z którego wyłania się wiele nieoczywistych idei i wartości. W wizerunkach tych, którzy opuścili już scenę – młodzi twórcy dostrzegają poniekąd swój przyszły los. Takie spotkanie nie jest łatwe. Tak jak w węrówce starego Telemacha nie było łatwym zmierzenie się z pamięcią o jego ojcu, Odyseuszu. W scenicznej wędrówce młodszym i starszym aktorom towarzyszy zespół wokalny ProMODERN, wykonujący muzykę współczesną, nagrodzony pięcioma Fryderykami oraz uznani instrumentaliści. Autorem muzyki jest Sławomir Wojciechowski – ceniony kompozytor muzyki nowej (instrumentalnej i elektronicznej), improwizator i wykładowca UMFC. Libretto napisał Przemysław Klonowski – reżyser i scenograf, twórca realizacji operowych w niekonwencjonalnych przestrzeniach.

Utwór eksperymentuje z różnymi formami i gra pomiędzy relacją przestrzenną i sceniczną, zaskakując rozwiązaniami muzycznymi. Tekst i dźwięk skomponowane są w taki sposób, aby obecni w różnych miejscach słuchacze doświadczyli wzajemnie dopełniających się elementów: obrazu, słowa, ruchu i brzmienia.

W roli Telemacha występuje Tomasz Osica, aktor, student Akademii Teatralnej. Integralną częściąprojektu jest współpraca z mieszkańcami Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, którzy wzięli udział w nagraniach.

Historia opowiadana w „Itace” różni się od Homerowego pierwowzoru, jej akcja rozgrywa się bowiem już po śmierci Odyseusza. Wspólnie z Telemachem powtarzamy jego podróż opisaną w „Odysei”, ale – ze świadomością, że Odyseusza już nie ma – zadajemy sobie pytanie, kim tak naprawdę był. Dotykamy problemu przemijania świata, szukamy odpowiedzi na pytania o nieśmiertelność, życie bogów i herosów, którymi w „Itace” stali się artyści seniorzy – niegdysiejsze gwiazdy scen filmowych i teatralnych. Ich wizerunki unieśmiertelnione zostały na kliszach filmów i taśmach dźwiękowych, ale oni sami są już prawie (lub wcale) nieobecni w przestrzeni sztuki. Budujemy w ten sposób paralele pomiędzy bohaterem antycznego mitu, a losem człowieka – symbolu, ikony kultury współczesnego świata.

http://tcn.at.edu.pl/spektakl/itaka/

TWÓRCY:

Muzyka:

Sławomir Wojciechowski

Tekst i reżyseria:

Przemysław Klonowski

 

OBSADA:

Tomasz Osica
Zespół wokalny PROMODERN

Piotr Friedrich (na nagraniach video)

Halina Jabłonowska (na nagraniach video)

Maja Komorowska (na nagraniach video)

Barbara Krafftówna (na nagraniach video)

Emilia Krakowska (na nagraniach video)

 

Anna Kwiatkowska – skrzypce
Julian Paprocki – klarnet
Emilia Karolina Sitarz – instrumenty klawiszowe

Magdalena Kordylasińska-Pękala – instrumenty perkusyjne

 

PRODUKCJA:

Kierowniczka produkcji: Katarzyna Renes

Kierowniczka artystyczna: Emilia Karolina Sitarz

Współpraca produkcyjna: Kinga Janowska (Oficyna Artystyczna 13 Kotów), Monika Przespolewska

Reżyseria dźwięku: Przemysław Kunda

 

VIDEO:

Zdjęcia: Filip Drożdż, Michał Mazurek Agnieszka Kokowska

Dźwięk:

Aleksandra Landsmann, Aleksander Kaźmierczak, Mikołaj Tyrakowski

 

Organizatorami projektu „Itaka” są Stowarzyszenie Kwadrofonik oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w partnerstwie z Domem Artystów Weteranów Scen Polskich iZwiązkiem Artystów Scen Polskich oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego zFunduszy EOG orazześrodków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

„Itaka” jest częścią cyklu „Słuchy-koncerty do zwiedzania” organizowanego przez Stowarzyszenie Kwadrofonik.

https://www.sluchy.pl/

Źródło: 13kotow.com