Premiera Manru Ignacego Paderewskiego w Teatrze Wielkim

Strona główna » Premiery / Zwiastuny Dodano: 2018-10-08

Pierwsza premiera sezonu 2018/2019 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej


12 października 2018 roku, po prawie 120 latach od światowej prapremiery, jedyna opera w dorobku artystycznym I. J.  Paderewskiego, Manru, otworzy sezon 2018/2019 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Powrót Manru na warszawską scenę jest jednocześnie reżyserskim powrotem Marka Weissa, którego świeże spojrzenie na bohaterów opery zaskakuje nowatorskim podejściem i niezwykłą aktualnością.


O partyturze Manru Paderewski mówił: „Rzadko pracowałem nad czymś z większą przyjemnością i zainteresowaniem”. Jedyna opera, którą stworzył i której dedykował szczególnie wiele czasu i uwagi, powstawała etapami przez szereg lat pomiędzy 1893 a 1901 rokiem. Tryumfalny pochód dzieła przez sceny Europy i Ameryki Północnej, w tym nowojorskiej Metropolitan Opera, zaowocował licznymi wystawieniami opery Manru, chętnie włączanej do repertuaru najważniejszych teatrów i  znakomicie przyjmowanej przez publiczność i krytykę. W XXI wieku, w świecie tak dalekim od tego, który znał Paderewski, odkrywamy na nowo maestrię jego partytur, odnajdujemy w orkiestrowym zapisie nawiązania do największych twórców opery: Wagnera, Pucinniego, Mozarta, a monumentalne orkiestracje i niezwykle bogate chóry stają się równoprawnymi bohaterami tego przedstawienia obok wiodących partii solistycznych.
Manru to historia miłości skazanej na przegraną w konfrontacji z konwenansem i tradycyjnymi normami społecznymi, bezsilnej wobec uprzedzeń i głęboko zakorzenionych przesądów. Umieszczona przez Marka Weissa w rzeczywistości niemalże współczesnej, przeciwstawia sobie wykluczające się światy: zakazanej miłości i lojalności wobec wspólnoty, wierności i tęksnoty za wolnością. Manru, niespokojny duch, outsider, zostawia swoją wolność, porzuca znany świat dla wielkiej miłości, która z czasem staje się wielkim ciężarem. Na tle jego wyborów rozgrywa się dramat Ulany − kobiety, która dla miłości poświęca bezpieczeństwo przynależności. Poczucie wyobcowania, wyjęcia poza nawias wspólnoty potęgują odniesienie oglądanej historii do współczesności, stając się w istocie przestrogą przed ksenofobią i nietolerancją, opowieścią o miażdżącej sile ogółu.


Wybór Manru jako pierwszej premiery sezonu w roku świętowania przez Polaków stulecia odzyskania niepodległości, o którą tak skutecznie zabiegał Ignacy Jan Paderewski, wydaje się oczywisty. Manru okazuje się dziełem niezwykle ważnym dla polskiej literatury muzycznej i szerzej – polskiego dorobku kulturowego i mimo upływu lat nie traci na aktualności. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie premiera odbędzie się 12 grudnia. Udział Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu dofinansowany ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Premierze towarzyszy wystawa Paderewski. Antomia Geniuszu w galerii Opera. Dla widzów spektakli wstęp jest bezpłatny.

Spektakle warszawskie: 14, 16 października 2018 r., 21, 23 czerwca 2019 r.
Spektakle poznańskie:  15 (premiera), 16, 17 grudnia 2018