Pomarańcze na Antarktydzie, czyli premiera powieści o Legii Cudzoziemskiej napisanej z kobiecej perspektywy

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-04-25

Już 30 kwietnia w największych księgarniach internetowych i stacjonarnych rusza sprzedaż kolejnej powieści Magdaleny Stykały pt. “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”, opublikowanej nakładem wydawnictwa BookEdit. Data premiery książki jest nieprzypadkowa - to właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej - Camerone - upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta.
 
Legia Cudzoziemska to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych marek na świecie. Na przestrzeni lat wokół tej francuskiej, elitarnej formacji wojskowej powstało w świadomości społecznej wiele mitów i utartych poglądów. Kojarzy się ona z męskim, zamkniętym światem, w którym przetrwają tylko ci najbardziej wytrwali, zdeterminowani i zdyscyplinowani. To najmocniej zróżnicowana armia świata pod względem kultur i pochodzenia ochotników, od zawsze scalana przez jedno, święte słowo - misja - którą należy wykonać nawet za cenę życia.
 
Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia jej twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć - tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety - ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki. Każda z nich ma swoją historię, a  powieść “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie” jest właśnie jedną z nich.
 
Autorka wraca w swojej książce do czasu, gdy mając nieco ponad 20 lat musiała dzielić się miłością ze swoją największą rywalką – Legią. Okazję do poznania życia formacji z bliska dał jej pobyt w Gujanie Francuskiej. Książka ukazuje barwne, pełne ciekawostek, osobiste wspomnienia z egzotycznej, przepełnionej radością i beztroską wyprawy, ukazującej życie żołnierzy “od środka”, z kobiecej perspektywy. Wątki emocjonalne przeplatają się tam z kulturowymi, a w tle ujęta jest też Afryka, Francja, Polska oraz Bałkany. Powieść zamyka fabularyzowana opowieść o relacjach dziewczyna – legionista. To historia fikcyjnych bohaterów, stanowiąca część innej książki autorki - “Szlak serca” - która pozwoliła powiedzieć znacznie więcej.
 
-    Napisałam tę książkę, by zachować wspomnienia z czasów, gdy żyłam w trudnych relacjach z Legią, kiedy pobyt dziewczyn z Polski w Gujanie był czymś tak egzotycznym, że nazywano nas „pomarańczami na Antarktydzie”. Chciałam pokazać, że za zamkniętą bramą i pod słynnymi białymi czapkami legionistów - kepi - kryją się emocje związane z otaczającymi ich kobietami. Moja opowieść to wspomnienia dziewczyny, dla której Legia zawsze była rywalką, ale jednak jej świat i tworzących ją żołnierzy niesamowicie ją fascynował - mówi Magdalena Stykała, autorka książki “Legia Cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”.
 
Książka, wydana w wydawnictwie BookEdit, będzie dostępna w sprzedaży w największych polskich księgarniach stacjonarnych i internetowych od 30 kwietnia. Patronami medialnymi powieści są portale: kulturawokolnas.pl, kulturaisztuka.pl oraz kulturowo24.pl.
Magdalena Stykała – pisarka z pasji, z wykształcenia pedagożka. Żona z ponad dwudziestoletnim stażem, mama trójki dzieci, właścicielka dwóch wspaniałych psów. Zakochana w zwierzętach, przyrodzie, książkach i Bieszczadach. Nałogowa biegaczka i fotografka amatorka. Autorka powieści "Grunt pod nogami" oraz "Szlak serca".
 
BookEdit to wydawnictwo działające w modelu self-publishing, alternatywnym w stosunku do klasycznych wydawnictw. Współpracuje z doświadczonymi recenzentami, redaktorami i grafikami, wspierając autorów podczas wszystkich etapów pracy nad książką. W ofercie marki znajdują się książki drukowane, e-booki i audiobooki, a także profesjonalna korekta i redakcja, ghostwriting i copywriting. BookEdit działa w oparciu o takie wartości, jak jakość, niezależność i twórcza wolność. Oferta wydawnictwa skierowana jest do zawodowych pisarzy, debiutantów, blogerów i celebrytów, firm i korporacji, a także do tych wszystkich, którzy marzą o wydaniu własnej książki. Nakładem BookEdit ukazało się dotychczas ponad 20 książek, m.in.: e-book “Pokonać siebie” Andrzeja Cichockiego, “Paranoja” Natalii Kostrzyckiej, “Ósmy kontynent” Mariusza Szeiba oraz “9 ognisk” Marka Tomalika.
 
Źródło: goodonepr.pl