POD WSPÓLNYM NIEBEM Letni przegląd filmowy

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-07-01

13 lipca o godz. 20:15 pokazem "Atlantydy" (ukraiński kandydat do Oscara) w reż. Walentyna Wasjanowicza Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM. W każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. Wstęp wolny!

Na cotygodniowe spotkanie składa się: wprowadzenie eksperta i zaproszonych gości o godz. 20:15, seans filmowy o godz. 21:00 oraz dyskusja.

Otwieramy letni cykl filmowy przybliżający doświadczenia nowych warszawiaków. To okazja dla mieszkańców stolicy, by poznać siebie nawzajem – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Jednocześnie filmy, które zaprezentujemy widzom podczas naszego letniego przeglądu, to po prostu świetne, światowej klasy kino.

W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym wiele tytułów nagradzanych na świecie i nieznanych dotąd polskiej publiczności, jak np. "The Great Indian Kitchen" w reż. Jeo Baby. – Repertuar skonstruowaliśmy w taki sposób, aby podejmowana problematyka odwoływała się do doświadczeń osób migrujących: poczucia wykorzenienia, kryzysu kulturowej tożsamości, ale i budujących prób kreatywnego odnalezienia się w rzeczywistości nowego kraju – mówi Mateusz Toma, koordynator przeglądu. – Pokazom towarzyszyć będą wprowadzenia i dyskusje, a każdy seans, za sprawą zaproszonych gości, stanowił będzie także okazję do międzykulturowego spotkania – zapowiada.

Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School. Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. 

Szczegóły programu: www.centrumjp2.pl

 

Źródło: centrumjp2.pl