Pierwszy z ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Czesława Niemena

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-03-03

CZESŁAW NIEMEN  „Nim przyjdzie wiosna”

 

 

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera:  3 marca 2023 r.

 

Wielcy zawsze są wielcy

Premierowo w przestrzeni cyfrowej pojawia się gratka dla fanów Czesława Niemena! To zestaw ponad czterdziestu nagrań studyjnych i koncertowych Artysty, częściowo tytuły bardzo znane (nawet więcej, niż w jednej wersji), ale również piosenki, o których zapomnieliśmy, że Niemen je wykonywał.

Cechą wspólną udostępnianych teraz fanom w formie streamingu utworów jest fakt, że nie są to te najbardziej popularne wykonania wielu tytułów, choć bardzo często wcale nie są gorsze od tych, które zapamiętaliśmy najlepiej, a wielokrotnie są zaskakujące.

Po raz pierwszy ten zestaw piosenek z lat 1962-1980 ukazał się w listopadzie 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia w formie tradycyjnej płyty CD, a właściwie dwupłytowego albumu. Wzbudził wówczas, z racji swojej zawartości, wielkie zainteresowanie wśród fanów Czesława Niemena i publicystów zajmujących się muzyką. Co najważniejsze, fani i zwolennicy twórczości Niemena zagłosowali przy pomocy portfeli i album „Pamiętam ten dzień” pokrył się platyną.

Nagranie pięknej ballady Czesława Niemena „Nim przyjdzie wiosna”, do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza trafia do serwisów streamingowych jako pierwsze z tego zestawu. W tej wersji niekwestionowany przebój Niemena został zarejestrowany w Sopocie, podczas koncertów III Międzynarodowego Festiwalu Interwizji (a zarazem 19 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki), w roku 1979. Tamten sopocki festiwal wzbudził wiele emocji, z racji zaskakujących artystycznych wydarzeń, ale najbardziej charakterystycznym jego elementem był pełnomorski jacht wbudowany w scenografię Opery Leśnej w Sopocie. Była to nagroda rzeczowa towarzysząca Grand Prix Festiwalu Interwizji. Wykonując piosenkę „Nim przyjdzie wiosna” z zespołem, w którym na gitarze grał Maciej Radziejewski, na basie Jerzy Dziemski i Maciej Czaj na perkusji,  Czesław Niemen wygrał konkurs, jacht i kilka innych nagród, które były do wzięcia. Jacht, co prawda nigdy nie trafił do zwycięzcy, ale i on się o niego nie upominał z racji różnych kontrowersji, jakie ta nagroda budziła w społeczeństwie, w tamtych trudnych czasach.

Na 14 kwietnia 2023 zaplanowano premierę w serwisach streamingowych wszystkich utworów z albumu „Pamiętam ten dzień”. Wówczas w sprzedaży pojawi się też wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD. Pierwsza edycja pokryła się platyną a płyta od wielu lat praktycznie jest nie do zdobycia na rynku.

 

Źródło: polskieradio.pl