Oprowadzanie po wystawie "Joan Miró - plakaty autorskie"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-07-12

Oprowadzanie: 14 lipca (czwartek), godz. 17:00 o wystawie opowie Jerzy Kurowski 
 
Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Joan Miró – plakaty autorskie", które odbędzie się w siedzibie Galerii Sztuki BWA w Olsztynie – al. Marsz. J. Piłsudskiego 38


Spotkanie wprowadzi uczestników w tematykę wystawy oraz zaprezentuje bliżej sylwetkę katalońskiego artysty Joana Miró, a także jego sztukę związaną z projektowaniem plakatów z okazji różnych wydarzeń i nie tylko.

Oprowadzanie kierowane jest do wszystkich odbiorców, a udział nie wymaga zapisu. Spotykamy się w Holu Galerii BWA. O wystawie opowie kolekcjoner, Jerzy Kurowski.


Joan Miró (ur. 1893 w Barcelonie; zm. 1983 w Palma de Mallorca) – kataloński malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, tworzył na pograniczu abstrakcji i surrealizmu – należał do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów XX wieku. Joan Miró obok Pabla Picasso i Salvadora Dali zaliczany jest do najbardziej znanych twórców hiszpańskich. Był pionierem sztuki multimedialnej – pomysły z płócien malarskich przenosił na grafiki, murale, mozaiki oraz rzeźby. Chciał, aby jego sztuka była powszechnie dostępna i prezentowana w przestrzeni publicznej. Twórczość Miró to łączenie różnych motywów, świat wykreowany z wyobraźni, wypełniony przez symbole przedstawiające ludzi i przedmioty w sposób schematyczny. Artysta często posługiwał się pogrubionym konturem, który kojarzy się z rysunkami naskalnymi pierwotnych plemion, a także z pierwszymi malunkami dzieci. W stworzonych w ten sposób znakach czerń jest często zestawiona na zasadzie kontrastu z błękitem, soczystą zielenią, intensywną żółcią lub czerwienią. Do historii sztuki światowej przeszły m.in. mozaiki Miró umieszczone na gmachu UNESCO w Paryżu („Ściana Księżyca” i „Ściana Słońca”) oraz na budynku lotniska El Prat w Barcelonie, monumentalne rzeźby (np. 22-metrowa statua „Kobieta i Ptak” w Barcelonie czy 12-metrowa „Słońce, Księżyc i Jedna Gwiazda” w Chicago), wiele obrazów (np. surrealistyczny "Karnawał Arlekina") oraz wspaniałe grafiki, w tym autorskie plakaty.

 

Źródło: bwa.olsztyn.pl