Ogólnopolski Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej ,,Szukamy Nikifora”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-09-28

Już po raz XI został ogłoszony ogólnopolski konkurs „Szukamy Nikifora”, organizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Arche, Fundację Leny Grochowskiej oraz Arche SA.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy artyści amatorzy, posiadający własne spojrzenie na świat. Tak jak dotychczas organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody finansowe.

 

„Gdy słyszymy słowo „nieprofesjonalny” zwykle nabieramy wątpliwości do poziomu tego, co to słowo określa. Słownik języka polskiego tłumaczy ten zwrot m.in. jako „pozbawiony znajomości rzeczy”. Kilkadziesiąt synonimów kojarzy je z niskim poziomem realizacji, wykonania, brakiem fachowości. Istnieje jednak wyraz, który nadaje temu określeniu zupełnie innej barwy. To słowo „sztuka”. Sztuka nieprofesjonalna to pojęcie, które otwiera przed odbiorcą niezmierne bogactwo zjawisk artystycznych.

Zachwyca świeżością, nowatorstwem, szczerością i siłą wypowiedzi. Jaśnieje w czasach kryzysu sztuki wysokiej. Staje się obiektem żywego zainteresowania ze strony krytyków, galerii czy muzeów sztuki nowoczesnej.” – pisze we wstępie do katalogu z pięciu pierwszych lata konkursu Alicja Mironiuk Nikolska – etnograf

Konkurs ma na celu propagowanie sztuki amatorskiej oraz twórców z kręgu sztuki naiwnej, którzy wykształcili swój sposób obrazowania świata, nie mieszczący się
w naukowych schematach. Osób, które nie stosując perspektywy zbieżnej oraz klasycznego światłocienia ukazują swoje spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość. Prac, które poprzez swój niepowtarzalny charakter niosą ze sobą ładunek emocjonalny, odrzucając wartość literacką.

Konkurs jest odpowiedzią na potrzebę dzielenia się swoją sztuką osób, które często odrzucane są przez galerie artystyczne ze względu na brak wykształcenia artystycznego oraz dorobku, osób, które jeszcze nie miały okazji pokazać się szerszej publiczności. W poprzednich 10 edycjach wzięło udział ponad 1000 artystów, co pokazuje jak wiele osób zajmuje się sztuką nie posiadając wykształcenia artystycznego, oraz jak duża jest potrzeba dzielenia się efektami pracy twórczej.

 

”Dlaczego twórczość osób nie posiadających formalnego wykształcenia artystycznego, pozostających pomiędzy sztuką ludową nawiązującą do regionalnych tradycji a profesjonalną, jest ceniona? Odpowiedź wydaje się prosta – jest to sztuka oryginalna, autentyczna, przy czym ogromnie różnorodna. Artyści bez akademickiego wykształcenia nie potrafią wybrać konwencji, techniki, tworzą w jedyny możliwy dla nich sposób. Dlatego też każdy z artystów jest inny, odrębny, oryginalny. Sztuka nieprofesjonalna ma mnóstwo odcieni, wymyka się definicjom.” – pisze dalej Alicja Mironiuk Nikolska

 

Twórczość nadsyłana z całej Polski oraz z zagranicy oraz zwycięzcy wyłonieni w poprzednich edycjach wskazały kierunek w jakim rozwija się konkurs. Organizatorzy szukając swoich „Nikiforów”, mających swój niepowtarzalny styl, pokazują jak ważna jest oryginalność w sztukach plastycznych.

 

Do konkursu może przystąpić każdy artysta nieprofesjonalny tworzący malarstwo, grafikę lub rysunek. Prace można nadsyłać do siedziby Arche SA na adres 08-110 Siedlce, ul. Brzeska 134 do dnia
14 października 2022 r.

 

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne.

  • Nagroda Grand Prix – 3 000 zł – praca nagrodzona nagrodą Grand Prix przechodzi na własność organizatora
  • I Nagroda – 1 000 zł
  • II Nagroda -  600 zł
  • III Nagroda – 400 zł
  • wyróżnienia specjalne i honorowe

 

Oprócz nagród pieniężnych przewidziane są wyróżnienia specjalne, a także zaproszenia do uczestnictwa w plenerze artystycznym.

 

Konkurs jest imprezą towarzyszącą Targom Rękodzieła Artystycznego i dlatego rozstrzygnięcie XI edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej ,,Szukamy Nikifora” oraz wręczenie nagród odbędzie się 2 lub 3 grudnia 2022 podczas Wieczoru Targowego, który będzie miał miejsce na terenie Parku Handlowego Arche w Siedlcach.  Konkurs zostanie zwieńczony wystawą otwartą dla szerokiego grona zwiedzających.

 

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Do pisma załączamy regulamin oraz kartę zgłoszeniową do konkursu.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych www.arche.pl, www.wspolnotaarche.pl
i www.fundacjalenygrochowskiej.pl  w celu zapoznania się ze szczegółami konkursu.

Źródło: arche.pl