Punktem wyjścia do debaty będzie doświadczenie życia w państwie niemieckim, w tym służby wojskowej oraz jej wpływ na zaangażowanie powstańcze – organizację czy uzbrojenie. Paneliści będą też dyskutować na temat stosunku władz w Warszawie do powstania, spróbują scharakteryzować kadrę przywódczą powstania oraz omówią losy powstańców po zakończeniu działań bojowych.
Uczestnikami rozmowy będą: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej), dr Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie) oraz dr Sebastian Rosenbaum (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach), moderator – dr Dawid Keller, kierownik Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Panel dyskusyjny odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia, o godz. 13.00 w Muzeum Śląskim (poziom -3, sala A). Wstęp na spotkanie jest wolny.
Rocznica wybuchu I powstania śląskiego zostanie zaznaczona w Muzeum Śląskim także poprzez obecność profesjonalnych rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90, których spotkamy na terenie Muzeum, jak i na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" w dniach 18 i 19 sierpnia w godz. 10.00–17.00. Będzie to okazja do bliższego zapoznania się z bronią czy strojem powstańców.
Fakty o I powstaniu śląskim 1919:
Przyczyny: decyzja paryskiej konferencji pokojowej w sprawie zarządzenia plebiscytu na Górnym Śląsku, nasilenie się terroru niemieckiego wobec ludności polskiej
Bezpośrednie przyczyny: strajk 11–15 VIII 1919 oraz masakra robotników kopalni w Mysłowicach 15 VIII 1919
Termin wybuchu: 16/17 VIII 1919
Obszar: głównie powiaty bytomski, katowicki, tarnogórski, pszczyński i rybnicki
Czas trwania: tydzień Liczba powstańców: prawie 10 tys.
Przyczyny upadku: dysproporcja sił, brak jednolitego dowództwa, słabe uzbrojenie
Skutki: uchodźstwo powstańców i ich rodzin przez polską granicę (przeszło 20 tys. osób), manifestacja przywiązania części społeczeństwa Górnego Śląska do Polski, około 500 ofiar po stronie polskiej
Główne postacie: Alfons Zgrzebniok, Jan Wyglenda, Mikołaj Witczak, Alojzy Ośliźlok, Jan Zejer, Franciszek Deja
Kontakt dla mediów:
Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach
Paweł Świerczek
tel. 32 21 30 851,
p.swierczek@muzeumslaskie.pl
www.muzeumslaskie.pl