OBCHODY 99. ROCZNICY I POWSTANIA ŚLĄSKIEGO W MUZEUM ŚLĄSKIM W KATOWICACH

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-13

Z okazji 99. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Śląskie zaprasza na debatę „Kombatanci, powstańcy, uchodźcy. Wokół I powstania śląskiego". Głównym jej tematem będzie próba zrozumienia postaw uczestników i organizatorów walk zbrojnych 1919 roku.
Punktem wyjścia do debaty będzie doświadczenie życia w państwie niemieckim, w tym służby wojskowej oraz jej wpływ na zaangażowanie powstańcze – organizację czy uzbrojenie. Paneliści będą też dyskutować na temat stosunku władz w Warszawie do powstania, spróbują scharakteryzować kadrę przywódczą powstania oraz omówią losy powstańców po zakończeniu działań bojowych.

Uczestnikami rozmowy będą: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek (Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej), dr Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie) oraz dr Sebastian Rosenbaum (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach), moderator – dr Dawid Keller, kierownik Działu Historii Muzeum Śląskiego w Katowicach. 

Panel dyskusyjny odbędzie się w sobotę, 18 sierpnia, o godz. 13.00 w Muzeum Śląskim (poziom -3, sala A). Wstęp na spotkanie jest wolny.

Rocznica wybuchu I powstania śląskiego zostanie zaznaczona w Muzeum Śląskim także poprzez obecność profesjonalnych rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Powstania Śląskie 90, których spotkamy na terenie Muzeum, jak i na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" w dniach 18 i 19 sierpnia w godz. 10.00–17.00. Będzie to okazja do bliższego zapoznania się z bronią czy strojem powstańców.

Fakty o I powstaniu śląskim 1919: 
Przyczyny: decyzja paryskiej konferencji pokojowej w sprawie zarządzenia plebiscytu na Górnym Śląsku, nasilenie się terroru niemieckiego wobec ludności polskiej 
Bezpośrednie przyczyny: strajk 11–15 VIII 1919 oraz masakra robotników kopalni w Mysłowicach 15 VIII 1919 
Termin wybuchu: 16/17 VIII 1919 
Obszar: głównie powiaty bytomski, katowicki, tarnogórski, pszczyński i rybnicki 
Czas trwania: tydzień Liczba powstańców: prawie 10 tys. 
Przyczyny upadku: dysproporcja sił, brak jednolitego dowództwa, słabe uzbrojenie 
Skutki: uchodźstwo powstańców i ich rodzin przez polską granicę (przeszło 20 tys. osób), manifestacja przywiązania części społeczeństwa Górnego Śląska do Polski, około 500 ofiar po stronie polskiej 
Główne postacie: Alfons Zgrzebniok, Jan Wyglenda, Mikołaj Witczak, Alojzy Ośliźlok, Jan Zejer, Franciszek Deja 


Kontakt dla mediów: 

Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach 
Paweł Świerczek 
tel. 32 21 30 851, p.swierczek@muzeumslaskie.pl 
www.muzeumslaskie.pl
 
 
 
ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
poniedziałek: nieczynne 
wtorek–niedziela: 10.00–20.00 
w każdy wtorek wstęp wolny
informacja: 32 213 08 70
e-mail: promocja@muzeumslaskie.pl
Bilety online