O sile pasji Alfonsa Długosza tylko do 18 marca

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-03-16

 

Tylko do 18 marca 2018 r. można oglądać wystawę „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975” w Zamku Żupnym i na III poziomie kopalni soli.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza.

 

Wystawa prezentuje ponad 100 obrazów, rysunków, fotografii, dokumentów oraz pamiątek związanych z artystą plastykiem i fotografikiem Alfonsem Długoszem.

 

Część ekspozycji została poświęcona twórczości związanej z powstaniem wielickiego muzeum. To jemu A. Długosz podporządkował zarówno swoje życie osobiste jak i twórczość artystyczną. Zachwycony wielicką kopalnią, dostrzegł wartość jej materialnego dziedzictwa. W latach 50. podjął działania, które doprowadziły do uratowania solnych komór, zabytkowych maszyn oraz narzędzi górniczych.

 

To właśnie ogromna pasja i  poświęcenie A. Długosza doprowadziły do utworzenia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w 1951 r., a z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego do otwarcia dużej ekspozycji w 14 komorach kopalni soli. Było to wówczas jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów górniczych w Europie. Niezwykłe elementy wystroju i ekspozycji, sala konferencyjna i kinowa oraz kawiarnia, czyniło Muzeum miejscem wykraczającym daleko poza swoje czasy. Do dziś też  jego prace stanowią element aranżacji wystaw muzealnych na III poziomie kopalni soli.

Kuratorem wystawy jest Agata Franaszek.

 

Zamek Żupny czynny jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 8.30-15.30, w sobotę wstęp wolny.

www.muzeum.wieliczka.pl