O, Lie on Me - wystawa Angeliki Markul w galerii LETO

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-10-26

Otwarcie wystawy w ramach Warsaw Gallery Weekend 2023
28.09–1.10.2023
Wernisaże w galeriach 11:00-19:00

O, Lie on Me to tytuł najnowszej instalacji i wystawy Angeliki Markul. Wystawa zdaje się mieć przełomowy charakter w twórczości artystki znanej z wyjątkowych antropologizujacych prac wideo, antropomorficznych obiektów oraz instalacji przestrzennych prowadzących widza w kierunku poznania nieoczywistych i trudnych do zdefiniowania miejsc.


W najnowszej pracy Angelika Markul zajmuje się sferą uczuć – przenosi na rozbudowane abstrakcyjne formy rzeźbiarskie doświadczenia erotyczne i ultra zmysłowe doznania. Cztery sale galerii zajmuje misternie skonstruowana rzeczywistość złożona z obiektów/ciał w ekspresji miłości, w stanach jej pragnienia, w potrzebie fizycznej bliskości czy owładniętych pożądaniem. Angelika Markul operuje prostymi formami, unika dosłowności. Cielesność materializuje się w jej pracach poprzez obiekty oznaczające figurę ludzką, powlekane woskiem: ciepłą, miękką materią imitującą powłokę ciała, skórę. Woskowe formy instalacji są masywne, niekiedy z elementami, które da się zidentyfikować jako ludzki, jak prosty obiekt z języczkiem symbolizujący szyję i zmysłowe pocałunki.
 


W sferze narracji instalacja reprezentuje gry ciał, walki uczuć i afektów, przyciąganie/odpychanie, wiązki podniecenia i cienkie struny nadziei. Napięcia te są wydobywane kolorami i światłem. Kolor jest nowym elementem w na ogół monochromatycznych pracach artystki, podobnie jak wielobarwne wiązki światła. Na wystawie mamy do czynienia z mocnym sensualnym zestawieniem różnych doświadczeń i narracji oraz z procesami emancypacji mocy i samoświadomości. 

Tekst: Maria Brewińska

Muzyka: Wojciech Puś
Produkcja: Michał Grosz
Realizacja architektury: Adam Gabriellli
 
LETO
ul. Dzielna 5 | 00-162 Warszawa
wt.–sob. 12–18
 
Źródo: leto.pl