Niezwykły spektakl z okazji IX Katowickiej Nocy Galerii

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-10-02

Laboratorium Nowych Mediów – Tauron Lab, fundacja Soundscape oraz ASP w Katowicach zapraszają do udziału w wyjątkowym wydarzeniu z okazji IX Katowickiej Nocy Galerii. 29 września
o godzinie 21:00 w Laboratorium Nowych Medi
ów - Tauron Lab odbędzie się spektakl audiowizualny "Genesis" przygotowany przez Sophie Welsch – studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Spektakl „Genesis” to zaawansowany multimedialnie projekt, który przeniesie uczestników
w fascynującą podróż przez niezwykłą narrację opartą
na twórczości J.R.R. Tolkiena, autora Śródziemia. Wydarzenie jest bezpłatne, a zapisy prowadzone są przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

–  Połączenie dźwięku, obrazu i litery tworzy krainy wyobraźni, które wzbogacają widza. Cieszymy się, że możliwości techniczne jakie daje nowy, niezwykle wyrafinowany instrument są wykorzystywane. Wspierając Tauron Lab spodziewaliśmy się, że będziemy zaskakiwani inwencją twórców, cieszymy się, że tym razem artyści przeniosą nas do tolkienowskiego Śródziemia wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.

Multimedialna interpretacja Ainulindalë

Spektakl Genesis stworzony przez Sophie Welsch – studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach jest multimedialną interpretacją Ainulindalë, opowieści napisanej przez J.R.R.Tolkiena i będącej genesis jego świata – Śródziemia. Przedstawia ona koncepcję kreacji absolutnej: od pustki, przez dźwięk aż do materii. Pierwotna muzyka, stworzona przed pra-początkiem świata, powraca definiując siły i zależności w następnych erach historii. Narracja skupia się nad naturą zła, pobudzając naszą wyobraźnię i zachęcając do refleksji nad istotą harmonii. Stawia również wiele pytań m.in. co definiuje nasze zachowanie? Jaką melodię wybija w nasze serca i dlaczego?

 

Multimedialne Doświadczenie

To wyjątkowe wydarzenie pobudza wiele zmysłów, tworząc niezapomniane doznania audiowizualne. Przestrzeń, obraz i dźwięk łączą się w niezwykły sposób. Dźwięk odgrywa kluczową rolę, pozwalając kształtować przestrzeń i prowadzić narrację. Sound design, stworzony przez Szymona Szewczyka, wykorzystuje architekturę dźwięku przestrzennego, nadając dodatkowy wymiar muzyce i przestrzeni. Dźwięk instrumentalny, wykonywany na żywo przez utalentowanych muzyków z Orkiestry Muzyki Nowej prowadzi widza przez najważniejsze momenty spektaklu, tworząc niezapomniane emocje
i atmosferę.

Spektakl jest efektem połączenia pasji i przeciwieństw: miłości do światów fikcyjnych i zmęczenia ich częstymi reprezentacjami, fascynacji technologią oraz przesycenia ekranami w codziennym życiu, radości z dostępu do informacji i jednoczesnej niemocy w obliczu ich ogromnej ilości. Spektakl „Genesis” jest próbą przeniesienia widza do zupełnie nowej rzeczywistości, gdzie zamiast przytłaczać, pozwoli na chwilę refleksji i oddechu.

–  Spektakl "Genesis" to próba uchwycenia harmonii w świecie ekranów i reprezentacji, gdzie technologia i nadmiar informacji skonfrontowane są z tęsknotą za autentycznym doświadczeniem.
To zaproszenie do innej rzeczywistości, gdzie spokój i zastanowienie wypełniają przestrzeń. – mówi Matylda Badera, kuratorka działań fundacji Soundscape.

 

Jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowe wydarzenie, które obiecuje zapewnić wszystkim uczestnikom nie tylko rozrywkę, ale także głęboką refleksję nad naturą naszego świata i istnieniem.
To wyjątkowy spektakl, który będzie można zobaczyć 29 września o godz. 21:00 do Laboratorium Nowych Mediów - Tauron Lab w Katowicach. Już dziś warto dołączyć do tej audio-wizualnej podróży. Wydarzenie jest bezpłatne, a zapisy prowadzone są poprzez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape - http://bitly.pl/sEgYc

Organizatorzy i partnerzy:

Wydarzenie jest organizowane przez fundację Soundscape, która od lat wspiera rozwój dziedziny dźwięku i nowych mediów, a partnerami wydarzenia są Tauron Polska Energia, Volvo Euro Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

O fundacji Soundscape

Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

 

LINK DO ZAPISÓW NA WYDARZENIE: http://bitly.pl/sEgYc

Źródło: fundacjasoundscape.pl