Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-09-18

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie pt. "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni ..." 23 września 2020 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wstęp wolny.

W Zamku Żupnym w Wieliczce jest obecnie wystawiony wspaniały komplet sześciu figurek porcelanowych górników. Pochodzą z Miśni, najstarszej manufaktury porcelany w Europie. To jeden z ostatnich zakupów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Można je będzie bliżej poznać w czasie  spotkania "Niezwykła droga do Wieliczki sześciu górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie" z Klementyną Ochniak-Dudek, kustosz Działu Sztuki i Etnografii 23 września 2020 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Kustosz odkryje ich niezwykłe losy w przeszłości, które znalazły finał w kolekcji wielickiego muzeum. Opowie kto był ich autorem i skąd czerpał wzory a także do czego służyły takie nieduże rzeźby w XVIII wieku.

Warto pamiętać, że górniczy specjaliści z Saksonii (gdzie rzeźby powstały) zarządzali także Żupami Krakowskimi w 1 połowie XVIII wieku.  Czas zatem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak podobne postacie wędrują z Zamku Żupnego do klety szybu Regis, w którym konstruują właśnie nowy rodzaj kieratu do transportu soli…

 

Spotkanie odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich. Wstęp wolny.