Muzyczne i filmowe wydarzenia w sierpniu w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-08-10

Muzeum Śląskie na okres wakacji przygotowało różnorodne wydarzenia, wszystko po to, by mieszkańcom regionu, którzy spędzają wakacje w mieście, zaproponować dodatkowe, obok wystaw stałych i czasowych, atrakcje.

Czekają nas dwa koncertowe wydarzenia oraz spotkanie z osobistościami świata filmowego.

W czwartek 11 sierpnia o godzinie 18:00 w sali Audytorium zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Lechem Majewskim.

Spotkanie oragnizowane jest jako część międzynarodowego projektu Film Secession, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest wykładowca oraz autor książek Richard I. Suchenski.

Film Secession działa jako międzynarodowe forum transformatywnych dyskusji dotyczących sztuki filmowej, a także inkubator i sieć talentów. Łączy edukację, wystawy sztuki i produkcję filmową w duchu autentycznej ciekawości i dynamiki opartej na współpracy oraz wzajemnej inspiracji. Projekt łączy w sobie założenia edukacyjne oraz popularyzatorskie  w obrąbie sztuki filmowej oraz sztuk plastycznych. Odbiorcami ale także inicjatorami idei są studenci – pasjonaci, których pasja i pragnienie by  wejść do świata filmu stały się przyczynkiem do rozmów, dyskusji, a w efekcie do powstania projektu Film Secession.

Jak mówi założyciel platformy Richard I. Suchenski  „Regularnie prowadzone są obszerne, trwające 1-2 godziny wywiady z postaciami o znaczącym dorobku filmowym. W odróżnieniu od bardziej schematycznych wywiadów promocyjnych prowadzonych podczas festiwali filmowych, te dyskusje skupiają się na rozwoju i konsekwencjach wyborów stylistycznych dokonywanych podczas kariery danego rozmówcy, omawiają proces twórczy czy spektrum inspiracji”.

Lech Majewski - poeta, malarz, pisarz oraz reżyser filmowy, teatralny i operowy, który prowadzi wykłady na temat ukrytego języka symboli na różnych uniwersytetach, uczelniach i akademiach sztuki. W 2019 roku Lech Majewski został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), a festiwal Camerimage przyznał mu nagrodę za całokształt twórczości.

Prace Lecha Majewskiego są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata. Kilka jego prac znajduje się w stałej kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, obecnie wyeksponowane są na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Przypomnijmy, że Lech Majewski urodził się w Katowicach.

 

Richard I. Suchenski jest założycielem i przewodniczącym Film Secession, historykiem filmu i sztuki o bogatym doświadczeniu kuratorskim. Jest autorem publikacji „Projections of Memory: Romanticism, Modernism, and the Aesthetics of Film” (Oxford University Press, 2016) oraz redaktorem zbioru „Hou Hsiao-hsien” (Austrian Film Museum/Columbia University Press, 2014), wydanego w związku z międzynarodową retrospektywą prezentowaną w prominentnych obiektach w dwudziestu pięciu miastach na całym świecie.

Jest założycielem i dyrektorem Center for Moving Image Arts (CMIA) oraz profesorem na wydziale Sztuki Filmowej i Elektronicznej Bard College (Annandale-on-Hudson, NY). Oprócz całorocznych programów realizowanych przez CMIA, był kuratorem programów filmowych w instytucjach takich jak National Gallery of Art, Galerie Freer i Sackler w ramach Smithsonian Institution, Austrian Film Museum, Berkeley Art Museum and Pacific Film Archive, Harvard Film Archive, Toronto International Film Festival Cinematheque, British Film Institute, National Museum of Singapore oraz Tokyo Filmex.

 

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym.

Spotkanie będzie rejestrowane.

Bilety w cenie 7 zł dostępne w kasach muzeum oraz online:

https://bit.ly/3dgFaMg

 

 

W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 19:00 zapraszamy na koncertową oprawę niemego filmu pt. „Cud nad Wisłą”, którą przygotował zespół „Czerwie”.


Grupa to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu.

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, grupa Czerwie skomponowała autorską muzykę do filmu „Cud nad Wisłą” (1921) w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. To zrealizowany z rozmachem dramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doborową obsadę aktorską obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.

 

Bilety w cenie 10 zł do kupienia w kasach muzeum oraz online: https://bit.ly/3A0R99v

 

 

W środę 24 sierpnia o godzinie 20:00 zapraszamy na kolejny koncert z cyklu „Muza w Muzeum”.

Tym razem orkiestra dęta, grający znane przeboje w nowych aranżach – Parnas Brass Band. To zespół, którego muzyka porywa tłumy!

Wszystkie koncerty odbywają się na scenie plenerowej.

Formacja została zawiązana w 2016 roku na słynnym Wydziale Jazzu w Katowicach. Na ich repertuar składają się nie tylko autorskie kompozycje, ale także covery światowych hitów muzyki popularnej w niebanalnych, unikatowych aranżacjach.

Zespół zawdzięcza swoją oryginalność przede wszystkim nietypowemu instrumentarium, którego efektem jest wyjątkowe brzmienie. Muzycy z Parnas Brass Band poruszają się biegle pomiędzy wieloma gatunkami, ale w ich muzyce najłatwiej można wychwycić elementy jazzu oraz popu. Pierwszy rok działalności PBB skupiał się na koncertach ulicznych, co było próbą kultywowania tradycji zapoczątkowanej przez zespoły nowoorleańskie. Zespół wykonał setki takich koncertów na terenie całej Europy. Aktualnie ich poczynania skupiają się na działalności festiwalowej/klubowej. Ich muzykę można było usłyszeć na takich festiwalach jak Pol’and’Rock Festival, Voicingers, Light Move Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Silesian Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Love Polish Jazz Festival.

W 2017 roku wydana została debiutancka płyta Parnas Brass Band pt. „Z chodnika do radioodbiornika”. W kolejnych latach pojawiały się kolejno single „Patrz na mnie” oraz „102”. PBB wystąpił gościnnie na płycie legendarnego polskiego zespołu punkrockowego Big Cyc pt. „30 lat z wariatami”, która została wydana w 2019 roku.

 

Skład zespołu:

Paweł Palcowski – trąbka

Paweł Południak – trąbka

Ivan Levchenko – saksofon altowy

Piotr Zawada – puzon

Szymon Klekowicki – tuba

Piotr Budniak – perkusja

 

Bilety w cenie 10 zł umożliwiają także wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II,

dostępne w kasach muzeum oraz online: https://bit.ly/3P8YpVh

Źródło: muzeumslaskie.pl