Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza 14 maja na Noc Muzeów

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-05-06

Podwarszawskie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza 14 maja na Noc Muzeów!

Czym jest Noc Muzeów zapewne nikomu wyjaśniać nie trzeba, ale i tak pokusimy się o streszczenie idei: to świetna okazja do spędzenia sobotniego wieczoru w nowoczesnym gmachu i rodzinnym domu Piłsudskich. Muzeum po raz kolejny dołącza do ogólnopolskiej akcji, oferując zwiedzającym bezpłatne atrakcje. A będzie z czego wybierać: zwykle niedostępny dla publiczności magazyn zbiorów, klimatyczny dworek „Milusin” pośród rozkwitającej wiosennie bujnej roślinności, wielokrotnie nagradza wystawa stała oraz uruchomienie pierwszego portalu o Bronisławie Piłsudskim i koncert!

W podziemnym „skarbcu” – zwiedzanie magazynu zbiorów

Z okazji Nocy Muzeów nadarza się wyjątkowa okazja do zajrzenia za muzealne kulisy, która nie prędko się powtórzy. Będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle
dla zwiedzających niedostępne – nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych! O ukrytych w nim „skarbach” opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, dbający na co dzień
o te bezcenne obiekty. Bezpłatne wejściówki są limitowane, a zwiedzanie odbywać się będzie
z przewodnikiem (miejsce zbiórki grupy: hol główny obok windy, czas zwiedzania: ok. 45 minut, liczba miejsc w grupie ograniczona).

 

U Piłsudskich w „Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego

Zaczęliśmy od „skarbów” skrywanych pod ziemią, ale oczywiście zabytkiem o szczególnej wartości historycznej i najcenniejszą pamiątką materialną po Marszałku jest Dworek „Milusin”. Odtworzony
z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i majowo zieleniącej się roślinności, dom rodzinny Piłsudskich przybliży atmosferę i codzienne życie Marszałka i jego bliskich. Bezpłatne wejściówki są limitowane, a zwiedzanie odbywać się będzie z przewodnikiem (miejsce zbiórki grupy: hol główny przy szatni, czas zwiedzania: ok. 50 minut, liczba miejsc w grupie ograniczona).

 

„Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” – zwiedzanie wystawy stałej

Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale także epokę, w której żył. Należy jednak zaznaczyć, że narracja sięga aż po czasy współczesne, co najlepiej pokazuje jak wciąż cenne jest
dziedzictwo Marszałka. Doceniana jest również sama dwupoziomowa wystawa, w której nie brakuje wyjątkowych obiektów muzealnych i multimedialnych rozwiązań. Nowoczesna wystawa została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona w międzynarodowych konkursach. Podczas samodzielnego zwiedzania (bez przewodnika) i poznawania kolejnych losów Marszałka, będzie można skonfrontować oceny jury z własnym odczuciem (obowiązują bezpłatne wejściówki, liczba miejsc ograniczona, czas zwiedzania: ok. 120 minut).

 

Uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim (g. 17.15)

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku można także odpocząć, do czego zachęcają wygodne fotele komfortowego Saloniku muzealnego. Właśnie w tej klimatycznej przestrzeni odbędą się dwie nie wymagające rezerwacji i wejściówek, towarzyszące Nocy Muzeów, atrakcje. Jedną z nich będzie symboliczne uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim. Choć życiorys i dokonania Bronisława były nie mniej fascynujące niż jego młodszego brata, to przez dekady pozostawał w cieniu Józefa. Dlaczego jeden z braci Piłsudskich żył na krańcach Dalekiego Wschodu, prowadził badania i próbował uchronić od zapomnienia kulturę i język plemion Ajnów i Nichwów? Dlaczego Bronisława nazwano „Królem Ajnów” i czy układano dla niego pieśni? A może do dziś w Japonii żyją przedstawiciele rodziny Józefa Piłsudskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz ciekawostki o tym niezwykłym człowieku znajdziecie na naszym nowym portalu. Oficjalna premiera o godzinie 17.15, a uświetni ją swoją obecnością Ambasador Cesarstwa Japonii w Polsce, JE Akio Miyajima.

 

Recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej (g. 19.30)

Nieco później, w Saloniku, rozpocznie się druga z niebiletowanych niespodzianek,
czyli recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej. Muzealna strefa relaksu pełna miłych dla ucha dźwięków to propozycja idealna na odpoczynek pomiędzy zwiedzaniem kolejnych części kompleksu. Podczas czterdziestominutowego występu uczennicy Prywatnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Sulejówku wybrzmi:

Preludium i fuga gis-moll t.I DWK, Jan Sebastian Bach

Sonata C-dur op. 53 cz. I „waldsteinowska”, Ludwig van Beethoven

Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 Etiuda cis-moll op. 10 nr 4 Ballada As-dur op. 47, Fryderyk Chopin

 

NOC MUZEÓW z Piłsudskim: 14 maja (sobota), g. 17.00 – 22.00, Aleja Piłsudskiego 29, Sulejówek.

Bezpłatne bilety wstępu dostępne internetowo i stacjonarnie. W obu pulach liczba biletów jest ograniczona - wyczerpanie wejściówek z jednej puli nie oznacza braku w drugiej. Dystrybucja internetowa od poniedziałku 9 maja godz. 10.00 na stronie www.muzeumpilsudski.pl. Bilety stacjonarne będą dostępne w kasach wyłącznie w dniu wydarzenia od g. 17:00 (brak możliwości wcześniejszej rezerwacji). Na każde wydarzenie obowiązuje osobna bezpłatna wejściówka (poza uruchomieniem portalu i koncert, na które wstęp jest wolny). W takcie wydarzenia będzie także czynna muzealna restauracja „Adelcia” (na parterze holu głównego).

We wcześniejszych godzinach (do 16.00) możliwe zwiedzanie muzeum w ramach regularnej oferty.

Propozycje dojazdu: SKM linii S2 z Warszawy Śródmieście (23 minuty) lub autobusem linii 173 z Dworca Wschodniego. Parking znajduje się u zbiegu alei Józefa Piłsudskiego i ulicy Jana Matejki.

Źródło: mjpws.pl