Międzynarodowe Triennale Notacji Artystycznej NOTO 2021

Strona główna » Aktualności Dodano: 2021-09-27

W imieniu Organizatorów Triennale zapraszam do wzięcia udziału studentów, absolwentów i innych znanych Państwu młodych artystów uprawiających klasyczną twórczość notacyjną w formie zeszytów, szkicowników, notesów i dzienników.

 

Hasło przewodnie tegorocznej, piątej już edycji Konkursu brzmi „FUGAS CHRUSTAS” (cytat z klasyka polskiego dramatu Aleksandra Fredry). W swobodnym tłumaczeniu ta żartobliwa hybryda łacińsko-polska oznacza „ucieczkę w krzaki”. Z jednej strony jest to metafora pozornej ochrony przed zagrożeniami cywilizacji, jaką daje przyroda, z drugiej to odniesienie do natury, jako jednego z wielkich tematów sztuki.

W kontekście dzisiejszych zmagań z pandemią, ucieczka od skupisk ludzkich pozostaje wypróbowanym sposobem na uniknięcie choroby i śmierci. Odosobnienie sprzyja także wenie twórczej. Gdy w roku 1348 Boccaccio wraz z przyjaciółmi schronił się przed dżumą w zielonym zakątku Toskanii - owocem tej niezwykłej sytuacji stały się wysłuchane i zapisane opowieści Dekameronu.

Ucieczka w pejzaż to także odzwierciedlenie wewnętrznychpejzaży kreowanych przez psychikę i wyobraźnię artysty, to zapisywanie kodów i tajemnic, które łączą nas a zarazem oddzielają od natury. W trudnych sytuacjach notatnik pozostaje najprostszym i natychmiastowym zapisem obrazu i słowa, ręki lekko dotykającej istoty rzeczy, pozostawiającej intymny ślad.

 

Źródło: noto.up.krakow.pl