MEMORY REMOVAL Wystawa indywidualna Jakuba Glińskiego

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-04-11

Galeria Miejska we Wrocławiu

Wystawa czynna od 22.04 do 19.05.2022

Wernisaż: 21.04.2022 (czwartek), godz. 18:00

Wstęp bezpłatny

 

 

 

Od 21 kwietnia przestrzenie Galerii Miejskiej wypełni twórczość Jakuba Glińskiego – obiekty, obrazy oraz murale. Wszystkie prezentowane na wystawie realizacje stworzone zostały specjalnie na potrzeby specyficznych wnętrz wrocławskiej instytucji. Nad większą częścią z nich artysta pracował na miejscu, w Galerii Miejskiej, tuż przed otwarciem ekspozycji.

 

Jakub Gliński (1985) jest malarzem, performerem, muzykiem oraz twórcą audiowizualnym. Swój wizualny świat komponuje on przede wszystkim na bazie wyrywkowych fragmentów rzeczywistości – niedokończonych rysunków na murach, przypadkowo zasłyszanych wypowiedzi, obskurnych elementów miejskiego pejzażu lub niezdarnie zrealizowanych dziecięcych obrazków. W swojej artystycznej praktyce Gliński czerpie z estetyki błędu, konstruując za jej pomocą narrację o destrukcji, rozpadzie, upadku ludzkości i fantazjach związanych z transhumanizmem. Wszystkie te fascynacje twórca spójnie przekłada na malarski język, który składa się w głównej mierze z rozmytych plam koloru, niepewnych, drżących kresek wykonanych aerografem czy nieudolnie odtworzonych, zdeformowanych popkulturowych motywów. W procesie twórczym Gliński posługuje się przede wszystkim intuicją – rezygnuje z racjonalizowania własnych działań i wyborów na rzecz dowartościowywania impulsów i swobodnej ekspresji.

Zrealizowana dla Galerii Miejskiej wystawa MEMORY REMOVAL jest kolejną ekspozycją, za pośrednictwem której artysta przygląda się własnym emocjom – również tym poblokowanym, które potrafią znaleźć ujście wyłącznie w procesie malarskim. Przy pomocy najnowszych dzieł Gliński odwołuje się do problemu dysfunkcji pamięciowej. Polegając na uczuciach, impulsach i przypadkowych impresjach, stara się przywołać na płótno wypierane wspomnienia i momenty i na bazie tych pamięciowych strzępków złożyć w miarę możliwości w spójną całość swoją pofragmentaryzowaną, osobistą historię. Jednak w obliczu aktualnej sytuacji na świecie oraz związanej z nią gwałtownej erupcji lęku i gniewu, może okazać się to niezwykle trudnym zadaniem.

 

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zahorska.

Ekspozycja MEMORY REMOVAL  potrwa do 19 maja 2022 roku.

Wernisaż połączony z DJ-setem odbędzie się 21 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:00.

Źródło: galeriamiejska.pl