Mateusz Pospieszalski Quintet

Strona główna » Polecamy Dodano: 2021-04-15

Mateusz Pospieszalski – multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, producent i wokalista. Zawodowo na scenie od szesnastego roku życia. Autor solowych projektów, w których znajduje przestrzeń na realizację swoich muzycznych inspiracji. Od 1986 roku członek legendarnego zespołu VOO VOO. Gra na saksofonach, fletach, instrumentach klawiszowych i perkusyjnych, klarnecie basowym i akordeonie. Jeden z najbardziej cenionych polskich producentów i aranżerów muzycznych. Na swoim koncie Mateusz Pospieszalski posiada dziesięć Złotych oraz trzy Platynowe płyty. W ogromnej mierze przyczynił się do sukcesu Zakopower – jest kompozytorem większości repertuaru zespołu (w tym przeboju „Boso”), a także zaaranżował i wyprodukował jego wszystkie albumy. Wyprodukował również płyty m.in. Justyny Steczkowskiej, Janusza Radka oraz duetu Piaseczny-Krajewski. Uznany kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat Złotej Maski za napisanie muzyki do spektaklu „W 80 dni dookoła świata” oraz specjalnej nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – Tukana Kapituły (Dyplom Mistrzowski Bardiniego). Stworzył również muzykę do kilkunastu filmów fabularnych i dokumentalnych. Za muzykę do filmu „Gorący czwartek” w reżyserii Michała Rosy otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aktywność i zaangażowanie Mateusza Pospieszalskiego na tak wielu płaszczyznach artystycznych nierozerwalnie związane jest z reżyserem teatralnym i telewizyjnym Jerzym Bielunasem, z którym łączy go wieloletnia współpraca. Wspólnie stworzyli wiele przedsięwzięć medialnych, koncertów (m.in. Koncertów Galowych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej) i spektakli. Do przedsięwzięć telewizyjnych, których kierownictwem muzycznym zajął się Mateusz Pospieszalski należą między innymi "Honor jest Wasz Solidarni" – koncert z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ. Wspólnie z braćmi, Janem i Marcinem współorganizował również "Muzykę źródeł" - koncert galowy z okazji wejścia Polski do UE, a także Koncerty Papieskie. Pięciokrotnie był producentem muzycznym i aranżerem Koncertów Galowych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie utwory w jego aranżacjach wykonywali m.in.: Dee Dee Bridgewater, Nick Cave, Tadeusz Nalepa, Maria i Jan Peszek, Kinga Preis. Współpracował także z największymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, między innymi Anną Marią Jopek, Stanisławem Sojką, Wojciechem Waglewskim, Martyną Jakubowicz, Adamem Nowakiem. Muzyk wszechstronny w najbardziej dosłownym znaczeniu tego słowa – odnajduje się zarówno w jazzowych kompozycjach (członek zespołów Tie Break, Graal, Free Corporation, współpraca z wybitnym polskim trębaczem jazzowym Piotrem Wojtasikiem) jak i mocnym rockowym graniu (udział w projektach takich jak Habakuk czy Śmierć Kliniczna).

Wraz z członkami swojej rodziny Mateusz Pospieszalski nagrał dwa albumy kolędowe: „Kolędy Pospieszalskich” oraz „Najcieplejsze Święta”. Trasy kolędowe to w gronie Pospieszalskich wieloletnia tradycja stanowiąca okazję do spotkania i wspólnego grania tej muzykującej rodziny.

W ramach twórczości solowej wydał sześć albumów: „Matika” (1995), „Empe 3” (2008), „Kolędy Mateo Pospieszalski Solo” (2008), „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” (2009, do tekstów Mirona Białoszewskiego), „Zimowa opowieść” (2009).

Ostatnia płyta kwintetu Mateusza Pospieszalskiego („Tralala”, 2017) to eklektyczne muzyczne doświadczenie z pogranicza jazzu alternatywnego, elementów rocka i energetycznych folkowych motywów. Mimo, że utwory zachowują formę piosenek, muzyka kwintetu, to jazz najwyższej próby, z wirtuozerskimi solówkami i dużą dozą nieprzewidywalności. Niezmiennie Mateusz Pospieszalski pozostaje na scenie żywiołem energii – jest niesamowitą osobowością sceniczną, która w wyjątkowy sposób potrafi nawiązać muzyczną więź ze swoją publicznością.

Skład zespołu:

Mateusz Pospieszalski - saksofon altowy, saksofon barytonowy, wokal

Maksymilian Mucha - kontrabas i wokal

Barbara Pospieszalska - wokal

Marek Pospieszalski - saksofon tenorowy, klarnety, flet i wokal

Michał Bryndal - perkusja

Linki:

FacebookMateusza Pospieszalskiego: facebook.com/MateoPospieszalski

Management: www.echoproduction.pl