Mariusz Treliński laureatem tegorocznej nagrody im. Konrada Swinarskiego

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-09-16

Nagrodę im. Konrada Swinarskiego miesięcznika Teatr dla najlepszego reżysera w sezonie 2019/20 otrzymał Mariusz Treliński za reżyserię Halki Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

To już druga nagroda miesięcznika Teatr przyznana artyście. W 2006 roku Mariusz Treliński otrzymał ją po raz pierwszy za reżyserię oper Andrea Chenier i La Boheme w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Nominacje w kategorii najlepszy reżyser otrzymali w tym roku również: Jan Klata za reżyserię Matki Joanny od Aniołów wg Jarosława Iwaszkiewicza w Nowym Teatrze w Warszawie, Agnieszka Glińska za reżyserię Halki (wileńskiej) Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Wojciech Kościelniak za reżyserię Przybysza na motywach albumu Shauna Tana w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie, Bartosz Szydłowski za reżyserię Hamleta Williama Szekspira w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrodę przyznało jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska.

Przeniesiona w lata 70. XX wieku inscenizacja najbardziej znanej opery Moniuszki, rozgrywa się w zakopiańskim hotelu, w którym przyjmowani są tylko dewizowi goście. Gierkowski PRL jawi się w estetyce kina noir a czarno-białe kostiumy autorstwa Doroty Roqueplo i scenografia Borisa Kudlički podkreślają uniwersalny wymiar dramatu klasowego i miłosnego.

Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o winie Janusza i wiecznym powrocie wydarzeń przeszłości, z których nie możemy się wyzwolić. (…) Realizując „Halkę” poza Polską przenieśliśmy tematykę i akcję w rzeczywistość, która będzie nam bliższa, stąd pomysł na lata 70. ubiegłego wieku, bo jest to epoka, którą pamiętamy. (…) U Moniuszki w „Halce” zawarta jest struktura pogardy, która powoduje, że jeden człowiek traktuje drugiego jako coś gorszego. Fakt, że jedni obsługują drugich, bogatszych, stwarza możliwość współczesnego ujęcia problemów zarysowanych w „Halce”, pokazania protekcjonalności, wyższości i upokorzeń wobec osób usytuowanych niżej
                                                                          Mariusz Treliński

 

Na zakończenie Roku Jubileuszowego Stanisława Moniuszki, dzięki staraniom Piotra Beczały, Halkęwystawił Theater an der Wien. Premiera, która miała miejsce 15 grudnia 2019 r., okazała się jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu operowego w Wiedniu. Warszawska premiera spektaklu 11 lutego 2020 została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i krytykę.


W brawurowej inscenizacji mistrzowskiego duetu Treliński–Kudlička historia wiejskiej dziewczyny została przeniesiona w czasy współczesne. Dzięki pomysłowo zastosowanemu oświetleniu, którego koncepcję stworzył Marc Heinz, i wplatanym w inscenizację elektronicznym efektom dźwiękowym udaje się sielski klimat polskiej wsi zastąpić atmosferą jak w filmach Lyncha – donosiła tuż po premierze austriacka agencja prasowa APA. 

W sierpniu 2019 w magazynie OperaWire, Halka przygotowywana przez Mariusza Trelińskiego dla wiedeńskiego Theater an der Wien, znalazła się na 1. miejscu międzynarodowego zestawienia 10 oper „must-see” – tytułów, które koniecznie trzeba obejrzeć i posłuchać.

Spektakle Halki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będzie można zobaczyć w rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym w dniach: 9/11/13/15/21 października 2020 roku.

Mariusz Treliński będzie obecny na konferencji prasowej poświęconej inauguracji nowego sezonu artystycznego 2020/21 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej która odbędzie się 15 września o godzinie 14.30 w siedzibie Teatru.