Malarstwo Małgorzaty Głodowskiej

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-07-14

Malarstwo, rysunek, ceramika - wystawa Małgorzaty Głodowskiej
W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace Małgorzaty Głodowskiej, artystki z Krosna. Wernisaż odbył się 13 czerwca 2018 r.
Małgorzata Głodowska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim - Filia w Cieszynie, na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych. Od roku prowadzi własną Pracownię Artystyczną ,,Malowany Piec” (wykonuje ceramikę dekoracyjną i użytkową, prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych). Brała udział w wystawach indywidualnych. W 2005 r. prezentowała swoje malarstwo w Galerii Krośnieńskiego Domu Kultury, w 2007 r. wystawiała w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Uczestniczyła też w wystawach zbiorowych.
W Saloniku Artystycznym KBP artystka prezentuje kilkanaście prac: malarstwo olejne, rysunek kredką oraz rzeźbę ceramiczną. Jak sama mówi, głównym motywem jej malarstwa jest materia ukazana w przestrzeni jako rodzaj jednego z istniejących bytów. Kolor jest w nich przekaźnikiem emocji, wynikających z tematyki obrazu. Wszystko, co otacza człowieka może być inspiracją do działań twórczych, motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań.
O malarstwie M. Głodowskiej pisze też Stanisław Wójtowicz, w folderze do wystawy, w szkicu „Przestrzenie realne w twórczości Małgorzaty Głodowskiej”:
Prezentowane obrazy nie są tylko układami dekoracyjnymi. Formy i barwy w połączeniu z rezygnacją z treści to świadectwo poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co może zastąpić przedmiot. Pytanie kluczowe dla artysty, który uważa cały otaczający go świat za źródło swej sztuki. Tak zdefiniowane źródło inspiracji wskazuje tylko jedną właściwą formę wyrazu - formę bezprzedmiotową, bardziej swobodną i bogatszą treściowo niż forma uprzedmiotowiona. Zapewne dlatego tak nieliczne są reminiscencje przedmiotowe, np. motyw zwierzęcia i pejzażu.

W powściągliwej gamie kolorystycznej wyróżniają się żywe cynobry i błękity, zdecydowanie zaprzeczające poglądowi, jakoby kolor niezwiązany z przedmiotem stawał się „martwy”.
Wystawę prac M. Głodowskiej otworzyła Bogusława Bęben, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. W wernisażu uczestniczyli też: Zbigniew Kubit, Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Zbigniew Gleń, Dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie. Obecni byli przyjaciele i znajomi M. Głodowskiej oraz artyści, poeci i miłośnicy sztuki, m.in. Krystyna Kulman, Ewa Zajdel, Jan Tulik, Zdzisław Gil, Adam Krzanowski.
Wystawa malarstwa, rysunku i ceramiki M. Głodowskiej czynna będzie w Saloniku Artystycznym KBP do 7 lipca br.
Joanna Łach