Maj w Bytomskim Centrum Kultury

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-05-05

Maj 2023 w Bytomskim Centrum Kultury

 

3 maja (środa), godz. 10.30 –16.00

# Radosne Świętowanie – PIKNIK RODZINNY – MAJÓWKA W BYTOMIU

Na tegoroczne obchody Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja zapraszamy między innymi do Parku Miejskiego. W programie wiele atrakcji - występy artystyczne, animacje i warsztaty, zabawy edukacyjne, kulturalne i sportowe oraz rodzinny Bieg Konstytucji 3 Maja. Na uczestników czekać będą strefy aktywności, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowy program: www.bytom.pl Miejsce: Amfiteatr / Polana w Parku Miejskim im. F. Kachla.

 

7 maja (niedziela), godz. 16.00

Scena Familijna: Pinokio

Pinokio, czyli opowieść o życiu drewnianego pajacyka, który za sprawą ojcowskiej miłości stał się prawdziwym chłopcem. Inscenizacja autorstwa Teatru Rabcio z Rabki-Zdroju czerpie z tradycji wędrownego cyrku i teatru lalkowego. Sztuka, mimo iż osadzona w odległych realiach, skutecznie porusza wyobraźnię współczesnego widza. Przygody niesfornego Pinokia nadal doskonale oddają esencję dorastania i istotę rodzicielskiej miłości. Czas trwania: 60 minut. Wiek: od 5 lat. Sala: ToTu. Bilety: 30 -40 zł.

 

10 maja (środa), godz. 16.30

BAŚKA: Haft dywanowy

Haft dywanowy to jedna z najpiękniejszych technik haftu, służy do tworzenia poduszek, koców, obrazów, narzut, zabawek. Podczas warsztatów pod okiem doświadczonej prowadzącej uczestniczki własnoręcznie stworzą przy pomocy tej techniki autorskie ozdoby swojego pokoju. Prowadzenie: Natalia Lavrynenko. Bilety: 15 zł.

 

12 maja (piątek), godz. 17.00

BAŚKA Piwowarka: bezalkoholowa

Porozmawiamy i spróbujemy przeróżnych styli piw bezalkoholowych. Dowiemy się, jak powstaje piwo bezalkoholowe i niskoalkoholowe oraz czy jest możliwe zrobienie takiego piwa w domowych warunkach. Przy okazji przelejemy do butelek piwo, które powstało na kwietniowych warsztatach. Prowadzenie: Michał Kaczmarek - dyplomowany piwowar. Bilety: 20 zł.

 

12 maja (piątek), godz. 17.00 oraz 20.00

Kabaret HRABI – Pociechy

Najnowszy program kabaretu Hrabi, który nawet dla jego twórców jest jeszcze wielką tajemnicą. O czym będzie? O najważniejszych istotach na Ziemi - dzieciach. Dlaczego? Bo nie ma lepszych pociech niż nasi milusińscy. Bez nich świat byłby pusty i pozbawiony sensu. Pociechy to spektakl dla dorosłych i młodzieży (powiedzmy, że od 12 lat), w którym kabaret Hrabi opowie także o rodzicach, opiekunach i nauczycielach owych pociech. Wykonawcy: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch. Sala: ToTu. Bilety: 90-130 zł.

 

13 maja (sobota), godz. 14.30

Drewniaki EKO-Cudaki – wymyśl, zaprojektuj, zbuduj!

Kolejne spotkanie dla miłośników majsterkowania. Podczas warsztatów wykonamy z drewna ekologiczne przedmioty domowego użytku. Projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Zapisy pod numerem 32 389 31 09 w.101. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

13 maja (sobota), godz. 17.00

Spotkanie autorskie: Zbigniew Rokita

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą – laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę „Kajś Opowieść o Górnym Śląsku”. Reporterska opowieść o Górnym Śląsku zdobyła podwójną nagrodę - głosy jury i czytelników (2021). Z. Rokita jest również autorem książki „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018), która została przetłumaczona na język ukraiński. Na podstawie inspiracji Jego książką, w Teatrze Nowym w Zabrzu wystawiono spektakl KRÓLOWIE STRZELCÓW, SPORT W CIENIU IMPERIUM. Autor jest twórcą tekstu do spektaklu NIKAJ Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Współautor  książki  „Na końcu języka” - wywiadu rzeki z orientalistą i językoznawcą prof. Andrzejem Pisowiczem. Bilety: 5 zł.

 

13 maja (sobota), godz. 17.00

Gala Młodych Choreografów z okazji XV edycji Międzynarodowego Dnia Tańca

Organizowana tradycyjnie przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu Gala Młodych Choreografów z okazji XV edycji Międzynarodowego Dnia Tańca. Podczas niej wystąpią wszyscy uczniowie bytomskiej szkoły oraz zaproszeni goście ze scen baletowych w Polsce. Sala: ToTu. Bilety: 50-70 zł.

 

14 maja (niedziela), godz. 09.30

Drewniaki EKO-Cudaki – wyjazd do ogrodów „Kapias” w Goczałkowicach

Wyjazd dedykowany uczestnikom warsztatów. W ogrodach pokazowych Kapias podpatrzymy modelowe rozwiązania dla miejsc odpoczynku i edukacji ekologicznej oraz aranżacji ogrodów. Projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Zapisy pod numerem 32 389 31 09 w.101. Liczba miejsc ograniczona.

 

17 maja (środa), godz. 17.00

BAŚKA: Sztuka w żywicy epoksydowej

Zapraszamy do odkrycia artystycznej cząstki własnej natury i świetnej zabawy z żywicą epoksydową, z której można zrobić wiele różnych przedmiotów. Na baśkowych warsztatach zdradzimy patenty na żywicę epoksydową, przydatne do samodzielnego stworzenia ozdób na przykład na prezenty dla przyjaciół. Prowadzenie: Małgorzata Wiatrowska. Bilety: 10 zł.

 

18 maja (czwartek), godz. 17.30

BAŚKA: Interpretacja obrazu

Na zajęciach zajmiemy się interpretacją ulubionego obrazu, który każdy z uczestników przyniesie ze sobą lub dzieła, które zostaną przedstawione w trakcie zajęć. Powędrujemy przez tajemnicze historie, które zapisane są w obrazach. Prowadzenie: Janina Gładysz - pedagog specjalny i arteterapeutka, która zwiedziła setki muzeów w Polsce i w Europie. Bilety: 10 zł.

 

19 maja (piątek), godz. 18.00

Historia Jednego Obrazu – Ewald Gawlik obrazy z Giszowca

Zapraszamy na kolejną odsłonę rozmów wokół sztuki - Historia Jednego Obrazu, której tematem będą obrazy Ewalda Gawlika - Artysty-malarza związanego z Grupą Janowską. W jego twórczości dominującym tematem było górnośląskie życie - podczas spotkania swoją uwagę skupimy na obrazie z katowickiego Giszowca. Rozmowę poprowadzą: Sonia Wilk – kierowniczka działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Arkadiusz Gola, dokumentalista, fotoreporter. Bilety: 2 zł.

 

 

20 maja (sobota), godz. 10.30

BECEK Junior – Dogoterapia

Celem zajęć jest nawiązanie pozytywnej relacji między uczestnikami a psem. Dzieci uczą się obcować ze zwierzakami w radosnej atmosferze, pod okiem  doświadczonego prowadzącego. Dzieci będą oswajać się z psem – będziemy go głaskać i wydawać mu podstawowemu komendy. Wszystko po to, aby pokazać najmłodszym, że czworonogów nie trzeba się bać – wszak pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wiek: 4-9 lat. Bilety tylko za dziecko: 30 zł (rodzic nie płaci).

 

21 maja (niedziela), godz. 13.00

Teatr Baniek Mydlanych – spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”

Teatr Baniek Mydlanych zaprasza na unikalne widowisko dla dzieci i prezentuje spektakl „Tajemnica Bańki Szczęścia”, w którym znów spotkamy się ze znanymi już bohaterami Bąbelkiem i Mydlaneczką oraz Mistrzem Bulbulasem. Na widzów czekają Olbrzymie Bańki Mydlane w nowych kształtach i kolorach. Interaktywne show w wykonaniu międzynarodowych artystów, które zabierze najmłodszych w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów. Sala: ToTu. Bilety: 45-55 zł.

 

23 maja (wtorek), godz. 19.00

Stand-up: Abelard Giza – SAMERTAJM

Abelard Giza zawita z najnowszym programem „SAMERTAJM”. Dobry żart, cięta riposta i mocna refleksja o otaczającym nas świecie – to znaki rozpoznawcze tego komika. U jego boku zobaczymy suport - Jakuba Śliwkę oraz Janusza Pietruszkę. Program skierowany jest wyłącznie do widzów pełnoletnich. Sala: ToTu. Bilety: 80-90 zł do nabycia wyłącznie: www.kupbilecik.pl.

 

24 maja (środa), godz. 17.00

BAŚKA: Lekkość w Tańcu

Podczas warsztatów pozwolimy sobie na porzucenie kontroli - pozwolimy sobie na spontaniczny ruch, na zapomnienie o codzienności, na radość i na emocje. Połączymy się ze swoją kobiecością i mocą. Poprzez taniec i ruch spontaniczny nie tylko wyzwolimy hormony szczęścia (endorfiny), jednocześnie wzmacniając poczucie własnej wartości, pokochamy bardziej swoje ciało, nauczymy się wyrażać siebie w bardziej prawdziwy sposób i uwolnimy emocje, dając miejsce na odprężenie i zadowolenie w życiu. Prowadzenie: Agnieszka Sobczak - Coach Odważnego i Autentycznego życia i relacji, urodzona Tancerka, która pochodzi z Bytomia i po kilkunastu latach życia w Londynie i kilku innych miejscach, wróciła do rodzinnego miasta. Bilety: 10 zł.

 

26 maja (piątek), godz. 18.00

Koncert - XVI Metropolitalne Święto Rodziny

Zapraszamy na piękny, pełen wzruszeń i uśmiechów koncert dedykowany Rodzicom z okazji zbliżającego się Dnia Matki i Ojca. Na scenie BECEKu zaprezentują się niezwykle zdolni wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu. Na scenie wystąpią zespoły muzyczne, rytmiczne i taneczne, jak również soliści i duet do tego piękna scenografia i niezwykle aranże muzyczne. Organizatorzy: Bytomskie Centrum Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury nr. 1 w Bytomiu, Młodzieżowy Dom Kultury nr. 2 w Bytomiu. Sala: ToTu. Bilety: 5 zł.

 

 

 

 

 

 

 

27 maja (sobota), godz. 14.30

Drewniaki EKO-Cudaki – wymyśl, zaprojektuj, zbuduj!

Kolejne spotkanie dla miłośników majsterkowania. Podczas warsztatów zaczniemy wykonywać wspólnie „Moje miejsce na ziemi”, czyli zaprojektowaną przez uczestników przestrzeń edukacji ekologicznej. Projekt sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Zapisy pod numerem 32 389 31 09 w.101. Liczba miejsc ograniczona.

 

27 maja (sobota), godz. godz. 15.00

Becekowy Pokój Gier

Wszystkich miłośników gier planszowych zapraszamy do Becekowego Pokoju Gier. Bilety: 5 zł.

 

27 maja (sobota), godz. godz. 19.00

Koncert: koko die

koko die to solowy projekt Konrada Nikla - multiinstrumentalisty, wokalisty i producenta, będącego częścią grupy Clock Machine oraz krakowskiego projektu ARS LATRANS Orchestra. Jego muzyka określana jest jako nostalgiczna, osobista podróż w zamazane wspomnienia. W jego twórczości słychać wpływy muzyki shoegaze, R&B i soulu. Niedawno wydał swój nowy album „Some Of Your Pain”, będący najbardziej osobistym wydawnictwem w jego karierze. W materiale, koko die opowiada o zmaganiach współczesnego człowieka z otaczającymi realiami, niezłomnego w poszukiwaniu swojej prawdziwej drogi. Miejsce: Pauza. Bilety: 35 zł.

 

28 maja (niedziela), godz. 15.00

W atmosferze siostrzeństwa i szacunku do drugiego człowieka spotkamy się, by rozmawiać o kobiecości, związku z sobą i ze światem, oraz o naszych doświadczeniach i potrzebach. Prowadzenie: Magdalena Holeczek – psycholożka na co dzień mieszkająca w Bytomiu, pracująca w gabinecie Planeta Rozwoju w Zabrzu. Bilety: 20 zł.

 

28 maja (niedziela), godz. 18.00

Koncert: Paweł Domagała

Wszechstronny artysta – aktor oraz muzyk – odwiedzi Bytom w ramach najnowszej trasy Narnia Tour. Sam o płycie mówi tak: „Narnię rozumiem jako krainę, do której każdy z nas musi wejść i stoczyć swoją walkę. Miejsce, gdzie najpierw porządkujesz siebie, by móc zmieniać świat. Wszystkie dotychczasowe płyty były osobiste, ale w „Narni” mówię wprost o swoich lękach, słabościach. To na pewno dla mnie płyta najbardziej osobista i najbardziej terapeutyczna. Płyta, która mnie w jakimś sensie uratowała, bo praca nad „Narnią” była równocześnie pracą nad sobą. Miejsce: sala ToTu. Bilety: 110 - 150 zł.

 

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń w Bytomskim Centrum Kultury można znaleźć na naszej stronie internetowej: becek.pl/program. Bilety wstępu dostępne bezpośrednio w kasie biletowej oraz w zakładce KUP BILET na stronie: bilety.becek.pl/.

W miarę możliwości prosimy o wspieranie naszych wydarzeń i udostępnianie informacji
w Państwa kanałach.

Zapraszamy na wydarzenia.

Źródło: becek.pl