Listopad w Pałacu Potockich

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-11-09

Listopad w Pałacu Potockich

Listopad w Pałacu Potockich zapowiada się wyjątkowo intensywnie! Na przestrzeni czterech tygodni czeka nas kilkanaście ciekawych, inspirujących i intrygujących spotkań, warsztatów i dyskusji. W Pałacu będziemy gościć m.in. Patricka Doyle’a, kompozytora muzyki filmowej dwukrotnie nominowanego do Oscara, Marcina Gutowskiego, reportera TVN24, autora głośnego reportażu Don Stanislao oraz książki Bielmo, pisarza Krzysztofa Fedorowicza, z którym porozmawia sam Robert Makłowicz! A to zaledwie wierzchołek góry lodowej! W Pałacu Potockich zagości również Festiwal Literatury dla Dzieci, trzykrotnie spotkamy się na „Literackich Chwilach”, a po kilku miesiącach przerwy powrócą „po\wolne soboty. Pod koniec listopada spod Pałacu wyruszy literacki spacer, którego patronką tym razem będzie polska noblistka – Wisława Szymborska.

Listopadowe „Literackie Chwile”

13 listopada o godz. 9.30, rozpoczną się warsztaty Czas na psoty, czyli kolorowa chwila w Pałacu Potockich, których patronem będzie psotny Franek. Nie wiadomo, jak on dokładnie wygląda – czy jest wężem ogrodowym przebranym za boa, czy krukiem fruwającym nad miastem w kolorowych ciuszkach. Naszym zadaniem będzie odkrycie tej tajemnicy! Natomiast o godz. 11.45 odbędą się „Literackie Chwile” zatytułowane Wszystko co dobre, czyli chwila z nowym początkiem w Pałacu Potockich i tłumaczone na język ukraiński. Tym razem na warsztatach poznamy książkę Niedźwiedź i szept wiatru autorstwa Marianne Dubuc w tłumaczeniu Justyny Bednarek.

Kolejne „Literackie Chwile” towarzyszyć będą Festiwalowi Literatury dla Dzieci. Pierwsze warsztaty: Jak lis z borsukiem, czyli chwila z zaskakującą parą w Pałacu Potockich rozpoczną się 20 listopada o godz. 9.30. Podobno borsuki i lisy nie lubią się razem bawić! Czy to możliwe? By to sprawdzić, udamy się w niedzielę pod adres: Nowa Nora Pani Lisicy i Pana Borsuka, Sala Czerwona, Pałac Potockich, Kraków.

Wszystkie warsztaty z cyklu „Literackie Chwile” poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro). Na wspomniane warsztaty zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich.

 

Wydarzenia skierowane do rodzin z dziećmi odbywające się po polsku z tłumaczeniem na ukraiński są organizowane w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci w sytuacji uchodźczej na terenie Miasta Krakowa w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków.

 

Listopad w Szkole Pisania KMLU

 

Wraz z końcem października pożegnaliśmy uczestników i uczestniczki Szkoły redaktorskiej, która przez cztery miesiące pozwoliła im doskonalić warsztat z pomocą specjalistów w tej dziedzinie. Nie oznacza to jednak końca pracy nad literaturą w Pałacu Potockich. Przed nami dwa kolejne zjazdy Kursu Pisania Powieści KMLU – 12 i 13 listopada grupa początkujących pisarek i pisarzy zgłębi tajniki dialogów oraz struktur powieściowych pod okiem Pawła Goźlińskiego, redaktora naczelnego Wydawnictwa Agora. 26 listopada kursanci i kursantki będą ćwiczyć tworzenie opisów, a pomoże im w tym redaktor Filip Modrzejewski. Dzień później zajęcia poprowadzi Agnieszka Budnik, literaturoznawczyni i autorka podcastu Raport z Literatury. Nasza gościni opowie o nagrodach literackich i przybliży zagadnienia z socjologii literatury. (Wydarzenia zamknięte)

 

Przewodniczki – spotkanie wokół książki Ann Snitow

 

Ann Snitow, legendarna działaczka społeczna, profesorka z New School for Social Research w Nowym Jorku, po raz pierwszy przyleciała do Polski na początku lat 90. Wracała tu potem wielokrotnie, stając się ważną postacią lokalnych ruchów feministycznych. W książce Przewodniczki. Jak na gruzach komunizmu budowałyśmy równy świat opisała historie swoich podróży do Europy Środkowo-Wschodniej, podczas których przyglądała się i współuczestniczyła w tym, jak Polki i kobiety z innych krajów regionu próbują budować świat, w którym będą mogły się cieszyć pełnią praw.

 

10 listopada o godz. 18.00 spotkamy się z przyjaciółkami i współpracowniczkami Ann Sitow – Beatą Kowalską, Małgorzatą Tarasiewicz, Sławomirą Walczewską i Agatą Teutsch, a tematem dyskusji będzie publikacja książki Przewodniczki, która ukazała się w czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Znak.

„po\wolna sobota” powraca do Pałacu

Po kilku miesiącach przerwy do Pałacu Potockich wracają „po\wolne soboty”! Koniecznie zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu – spotykamy się już 12 listopada! Wszystkie szczegóły wkróte pojawią się na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich. Organizatorem „po\wolnych sobót” jest Kraków5020.

„Wyszukaj Klasyka”: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

14 listopada o godz. 18.00 w Pałacu Potockich po raz kolejny spotykamy się w ramach cyklu „Wyszukaj klasyka”. Tym razem bohaterką wieczoru będzie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, pisarka, poetka, skandalistka, osobowość artystyczna międzywojennego Krakowa. O przedwcześnie zmarłej „królowej poezji polskiej”, „polskiej Sapfo” opowie wybitna badaczka literatury międzywojennej Joanna Kisiel, a rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

W ramach cyklu „Wyszukaj Klasyka” przypominamy nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o Romanie Ingardenie, Annie Świrszczyńskiej, Jerzym Pilchu, Tadeuszu Boyu-Żeleńskim, Oldze Boznańskiej, Kazimierze Bujwidowej i Antoninie Domańskiej.

Patrick Doyle w Pałacu Potockich

Choć do maja jeszcze daleko to w Pałacu Potockich poczujemy namiastkę Festiwalu Muzyki Filmowej. Wszystko za sprawą wizyty Patricka Doyle’a, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, dwukrotnie nominowanego do Oscara, który zagości w Krakowie na specjalne zaproszenie Sinfonietty Cracovii. 16 listopada odbędzie się wyjątkowy koncert w Filharmonii Krakowskiej, podczas którego wykonane zostaną najsłynniejsze tematy filmowe Doyle’a, w tym fragment ścieżki dźwiękowej do filmu Harry Potter i Czara Ognia. To jednak nie wszystko – w programie koncertu znajdzie się także światowe prawykonanie Fantazji fortepianowej, pozafilmowego utworu tego kompozytora.

Spotkanie z kompozytorem w Pałacu Potockich w przededniu koncertu, 15 listopada o godz. 18.00, będzie okazją do rozmowy o przenikaniu się muzycznych światów, kulisach pracy nad ścieżką dźwiękową oraz najbardziej ekscytujących przemianach muzyki filmowej. Rozmowę poprowadzi filmoznawca Krzysztof Siwoń.

Rynek Komiksowy

 

16 listopada o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Rynek Komiksowy”, podczas którego przybliżamy krakowskim czytelnikom i czytelniczkom sylwetki różnych twórców powieści graficznych i komiksów, zarówno współczesnych, jak i klasycznych.

Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu. Spotkanie z Robertem Makłowiczem i Krzysztofem Fedorowiczem

17 listopada o godz. 18.00 czeka nas wyjątkowa dyskusja o winie i literaturze. Pretekstem do rozmowy jest książka Krzysztofa Fedorowicza Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu, za którą autor otrzymał w 2021 roku nominację do Nagrody Literackiej Nike. W dyskusji weźmie udział również Robert Makłowicz, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej, a ostatnio bijący rekordy popularności youtuber. Organizatorem spotkania jest wydawnictwo Wysoki Zamek.

Łap trop! Rodzinny spacer literacki śladami Ludwika Jerzego Kerna

W dniach 16-19 listopada Pałac Potockich ugości młodych czytelników i czytelniczki w ramach wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci, który w tym roku odbywa się pod hasłem Na językach!. Jak zawsze, nie zabraknie spotkań i warsztatów dla najmłodszych.

19 listopada o godz. 11.15 zapraszamy na wyjątkowy rodzinny spacer – dla małych i dużych, którzy kochają psy (wszystkie), króliki (niektóre) i słonie (białe). Tym razem przypominamy postać Ludwika Jerzego Kerna, dowcipnego, skromnego i arcyciekawego pisarza. To on podarował nam najmilszego teriera w historii literatury dziecięcej, ale oprócz Ferdynanda poznamy tuzin innych czworonogów. Pobuszujemy po księgarniach w poszukiwaniu zapomnianego autora i kto wie? Być może na chwilę zamienimy jesień w wiosnę? Na wydarzenie zapraszamy rodziców z dziećmi oraz czworonogami. Spacer poprowadzi Anna Hojwa.

Premiery KMLU: Kopernik. Rewolucje — spotkanie z Wojciechem Orlińskim

Wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse, a w ich centrum Kopernik: astronom, ale też ekonomista, kanonik, lekarz i… szpieg. W brawurowej opowieści Orlińskiego Mikołaj Kopernik może stać się czytelnikowi wyjątkowo bliski. Odkrywany na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i ludzkimi słabościami. Jest człowiekiem z krwi i kości, pełnym pasji i uczuć. O tym, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemię” porozmawiamy już 22 listopada o godz. 18.00. Książka Kopernik. Rewolucje Wojciecha Orlińskiego objęta została patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Spacer literacki śladami Wisławy Szymborskiej

 

W sobotnie przedpołudnie 26 listopada o godz. 11.00 spod Pałacu Potockich wyruszy drugi tego miesiąca spacer literacki, tym razem śladami Wisławy Szymborskiej. Będzie on skromną zapowiedzią obchodów setnej rocznicy urodzin poetki. To doskonały pretekst, aby odwiedzić kilka miejsc związanych z krakowskim życiem noblistki, choć czytelniczki i czytelnicy doskonale wiedzą, że pisarka preferowała rocznice nieokrągłe. Przejście przez miasto będzie utkane z wierszy i wspomnień, wywiadów i listów. Opowieść snuć będzie dla Państwa Anna Hojwa.

 

Czytamy między wersami – startuje Szkoła czytania KMLU w Pałacu Potockich

 

Pedro Calderón de la Barca, William Faulkner, Witold Gombrowicz, Ernest Hemingway, Katherine Mansfield, Wiesław Myśliwski, George Saunders czy Anna Świrszczyńska – to tylko wybrane nazwiska pisarek i pisarzy, których teksty weźmiemy na warsztat podczas kolejnej odsłony projektu Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl. Liczba miejsc ograniczona.

 

Wszystkie szczegóły listopadowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.

KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich – zaprasza na cykliczne wydarzenia literackie, warsztaty oraz projekcje filmowe. W tym dynamicznym czasie zachęcamy również do obserwowania aktualizowanego na bieżąco programu wydarzeń:

www.facebook.com/PalacPotockichKrakow
www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO
www.instagram.com/PalacPotockichKrakow

 

 

Źródło: kbf.krakow.pl