Literatura
śr.
8.11 godz. 19:00
bilety: 5 zł
Gwiazdy w anegdocie
spotkanie z Lidią Stanisławską
Zapraszamy na spotkanie z piosenkarką, pisarką i felietonistką, a jednocześnie jedną z najweselszych postaci polskiego show biznesu. Lidia Stanisławska od ponad 20 lat zamieszcza swoje felietony Anegdoty o artystach na łamach „Tele Tygodnia”. Jest również autorką książek Gwiazdy w anegdocie i Gwiazdy w anegdocie 2. To właśnie o tych publikacjach i ich bohaterach porozmawiamy podczas listopadowego wieczoru.
Wydarzenie współorganizuje Ursynoteka
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/sQCDu
Festiwale
pon.-niedz.
27.11-3.12
wstęp wolny
17. Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona
Najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć na świecie. Festiwal zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Nominowane filmy ocenia międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu – teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Podczas festiwalu widzowie mogą wziąć udział w bezpłatnych projekcjach filmowych, warsztatach z zakresu reżyserii, scenopisarstwa, sztuki operatorskiej, montażu i realizacji dźwięku oraz innych interesujących wydarzeniach artystycznych.
Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.grandoff.eu
Spacery
niedz.
19.11 godz. 10:00
bezpłatne wejściówki
zbiórka: Rodzinne Ogródki Działkowe „Wyczółki”
Spacer z różnorodnością biologiczną w tle
Jesienny spacer w mieście to dobry moment na rozmowę o tym, jakich „nieludzkich” sąsiadów mamy koło siebie, czy naprawdę ich znamy, co nas z nimi łączy. Dowiemy się, jak świat przyrody przygotowuje się do zimy i co różnorodność biologiczna ma z tym wspólnego. Dlaczego jest tak ważna i jak o nią zadbać na własnym trawniku, w ogrodzie czy na balkonie? Zastanowimy się, czy wszystkie działania, które mają ekologiczną metkę są rzeczywiście dobre dla otaczającej nas natury. Odkryjemy trochę przyrodniczych tajemnic, przytoczymy ciekawostki, poobserwujemy otaczający nas świat i postaramy się zrozumieć to, co widzimy. Nie ominiemy ani flory, ani fauny, ani fungii, bo takie sąsiedzkie spotkania, także te na styku królestw, są najlepsze!
Prowadzenie: Kaja Nowakowska z Mead Leadies
Projekt finansowany w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
Muzyka
czw.
2.11 godz. 18:30
bilety: 30 zł
Grisey – arcydzieło spektralizmu
Scena Muzyki Nowej
Poruszająca muzyczna medytacja na temat śmierci i przemijania. Dzieło twórcy spektralizmu zawsze jest ogromnym przeżyciem dla publiczności i wykonawców. Wykonanie cyklu Griseya stało się największym artystycznym wydarzeniem festiwalu Warszawska Jesień w 2003 roku. Berceuse – piąta, ostatnia, przejmująca część cyklu trafiła – słusznie – do Muzykoteki Szkolnej.
Scena Muzyki Nowej to cykl trzech koncertów złożonych z arcydzieł muzyki XX i XXI wieku, poprzedzonych prelekcjami. Dzieła muzyki współczesnej prezentowane są przez orkiestrę Chain Ensemble, zespół działający pod patronatem Towarzystwa im W. Lutosławskiego, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, łączący wybitnych wykonawców muzyki współczesnej z młodymi artystami.
Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. W. Lutosławskiego
Projekt Scena Muzyki Nowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/Zwtl2
pt.
3.11 godz. 19:00
bilety: 75/80 zł
Old Breakout – Tribute to Nalepa
Old Breakout to muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakoutu, reaktywacja legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych, zespołu założonego przez Tadeusza Nalepę. Old Breakout z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat 70. i 80. Koncert odbywa się w ramach trasy koncertowej Old Breakout – 80a, uświetniającej 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80. urodziny Tadeusza Trzcińskiego.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/UGBsI
niedz.
5.11 godz. 18:00
bezpłatne wejściówki
Wirtuozi
koncert Ursynowskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem solistów
Na naszej scenie zabrzmią przepiękne koncerty Antonio Vivaldiego – Cztery pory roku. Któż nie zna choćby fragmentu tej kompozycji z 1725 roku? Rozpropagowane w Polsce, dzięki porannej audycji Polskiego Radia, melodie kojarzą się nam miło i sielankowo. Zapewne jednak nie wszyscy wysłuchali wszystkich czterech trzyczęściowych koncertów. Na naszej scenie zabrzmią one w wersji delikatnie zmodyfikowanej. Autorem nowej aranżacji jest Jerzy Cembrzyński. Orkiestrze będą towarzyszyli soliści: Voytek Proniewicz (skrzypce) oraz Milena Lange (sopran). To nie koniec niespodzianek! Podczas koncertu wystąpi także Maciej Kasperek, studiujący w Bazylei młody flecista z Ursynowa, który w 2022 roku został finalistą międzynarodowego talent show Virtuosos. W „Alternatywach” zagra romantyczną balladę Carla Reinecke.
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
wt.
7.11 godz. 18:00
bilety: 40 zł
Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o niepodległości
reż. Julita Kożuszek
Zapraszamy na wieczór wypełniony pieśniami niepodległościowymi. Na naszej scenie wystąpią trzy kobiety – każda z innego pokolenia, każda straciła ukochanego mężczyznę. Usłyszymy pieśni zaaranżowane przez Dorotę Wasilewską na trzy głosy. Oprócz utworów polskich, zabrzmią także dwa ukraińskie. Muzyka przeplatana będzie wierszami Cypriana Kamila Norwida. Finałem wieczoru będzie Imagine Johna Lennona w poetyckim przekładzie Jana Jakuba Należytego. To będzie spektakl wypełniony wieloma barwami, instrumentami, współbrzmieniami, które dopełni technika wokalna Aleksandry Nykowskiej, śpiewającej tak zwanym białym głosem.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/chtvV
niedz.
12.11 godz. 20:00
bilety: 70 zł
Pendofsky
koncert promujący album Gumolit
Gumolit, nagrany przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych i uzdolnionych polskich basistów, to mieszanka afrobeatu, jazzu i polish-funka. Na krążku obok Pendofskiego występują gościnie Tomek Organek oraz Rey Ceballo z Buena Vista Social Club. Oficjalna premiera albumu odbyła się zimą 2020 roku, ale z powodu wypadku komunikacyjnego artysty, jego promocja się opóźniła. Na koncercie obok Marcina Pendowskiego wystąpią m.in.: Tomek Wendt, Krzysztof Kawałko i Tomasz Waldowski. Obok utworów z Gumolitu muzyk zaprezentuje też kilka premierowych utworów.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/3CtM0
czw.
16.11 godz. 19:00
bilety: 10 zł
Marek Majewski i przyjaciele
Kolejny koncert w ramach cyklu spotkań z Markiem Majewskim – satyrykiem, kompozytorem, śpiewającym poetą, scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych oraz radiowych. Na scenie, obok gospodarza, wystąpią zaproszeni przez niego artyści.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/Axnhp
niedz.
19.11 godz. 19:00
bilety: 90 zł
Klich/Płocica – Szymborska-Prospekt
koncert z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, Mariki i Bartka Królika
Jedyny w swoim rodzaju projekt muzyczny w hołdzie dla twórczości Wisławy Szymborskiej. Na naszej scenie zabrzmią utwory z najnowszej płyty Szymborska-Prospekt Katarzyny Klich-Płocicy i Jarosława Płocicy, którym udało się odnaleźć język muzyczny komunikujący się z poezją noblistki. To artystyczna przestrzeń zapraszająca do zupełnie nowego z nią kontaktu. Daleka od patetycznych rozwiązań, śmiało może zaistnieć zarówno w teatrze, filharmonii, jak i na scenie klubowej. W absolutnym poszanowaniu słowa powstał muzyczny projekt, który ma szansę dotrzeć do odbiorców mających na co dzień nieco mniej do czynienia z poezją.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/koPFD
wt.
21.11 godz. 19:00
bezpłatne wejściówki
Elektroniczna Orkiestra Laboratorium Dźwięku
koncert muzyki filmowej
Orkiestra została założona prawie 30 lat temu przez Marka Żurawskiego – kompozytora, dyrygenta, od wielu lat instruktora prowadzącego zajęcia muzyczne w Domu Kultury „Kadr”. Obecnie Elektroniczną Orkiestrę Laboratorium Dźwięku tworzy szesnastu zdolnych i wrażliwych młodych muzyków. W październiku 2022 roku, w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności, do zespołu dołączyła muzykująca młodzież z Ukrainy i Białorusi, dla której zespół stał się bezpiecznym przystanią.
W repertuarze koncertu znajdą się między innymi dzieła Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořáka oraz Andrew Lloyda Webbera w aranżacjach Marka Żurawskiego.
Elektroniczna Orkiestra Laboratorium Dźwięku to projekt Domu Kultury „Kadr”
Partnerem wydarzenia jest Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
(logotyp Domu Kultury „Kadr”)
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
https://bilety.io/K4rd6
sob.
25.11 godz. 18:30
bilety: 30 zł
Simeon ten Holt – Canto Ostinato
koncert z cyklu Scena Muzyki Nowej
Canto Ostinato autorstwa holenderskiego kompozytora Simeona ten Holta (1923-2012) to arcydzieło europejskiego minimalizmu będące zawsze „transowym” przeżyciem dla publiczności i wykonawców. Ten utwór o formie otwartej – pełen rytmicznej 5-dzielnej pulsacji – skonstruowany jest w formie łukowej, nawiązuje też do hinduskiej ragi. Dzieło operuje czystą tercjową harmonią i moduluje naszą percepcję czasu. Wykonania utworu dochodzą do 4 godzin, a czas jego trwania zależy od wykonawców.
Scena Muzyki Nowej to cykl trzech koncertów złożonych z arcydzieł muzyki XX i XXI wieku, poprzedzonych prelekcjami. Dzieła muzyki współczesnej prezentowane są przez orkiestrę Chain Ensemble, zespół działający pod patronatem Towarzystwa im W. Lutosławskiego, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, łączący wybitnych wykonawców muzyki współczesnej z młodymi artystami.
Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. W. Lutosławskiego
Projekt Scena Muzyki Nowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/MzE0J
Teatr
pt.
10.11 godz. 18:00
bilety: 40/50 zł
Miłość to ja…
spektakl Zespołu Pieśni i Tańca UW Warszawianka (w dwóch aktach)
Większość z nas Hankę Ordonównę, a w zasadzie Marię Annę z Pietruszyńskich, kojarzy z kabaretem i piosenką Miłość ci wszystko wybaczy z filmu Szpieg w masce. Znacznie piękniejszy, choć bardzo dramatyczny i okrutny, był drugi rozdział życia artystki – od czasu zesłania jej przez NKWD do przedwczesnej śmierci na uchodźstwie. Spektakl nie jest próbą odtworzenia postaci Ordonki, to opowieść jednej artystki o drugiej. Martyna Temporowicz-Gudajczyk (solistka ZPiT UW Warszawianka), kreująca rolę przedwojennej gwiazdy, proponuje własną wizję tej wielkiej, niepowtarzalnej i dojrzałej artystki.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/U5RJD
wt.
28.11 godz. 19:00
bilety: 70 zł
Niespodziewany powrót
spektakl Teatru IMKA i Teatru Gudejko
W Niespodziewanym powrocie Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Szczególna trema i wielkie nadzieje związane z podjęciem tak dużego aktorskiego wyzwania nie są Olbrychskiemu obce. W końcu sam mierzył się z nimi, kiedy grał główne role w spektaklach Szekspira. Tłem dla aktorskich rozterek są skomplikowane relacje rodzinne – kłopoty z partnerami, rodzicami i dziećmi, które niezwykle bawią, jeśli tylko nas nie dotyczą! Ważną postacią jest zwłaszcza syn głównego bohatera – w tej roli doskonale znany publiczności z wielu produkcji telewizyjnych i kinowych Tomasz Karolak. Aktor o dużym talencie komediowym z wejściem w postać też nie będzie miał problemu – w końcu synem jest od urodzenia! Dokąd zabrną te wszystkie wątki? Jak będzie się układać relacja ojca z synem? Jest tylko jeden sposób, by przekonać się o tym wszystkim – trzeba się wybrać na spektakl!
Spektakl inaugurujący współpracę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” z Teatrem IMKA
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/gQ5kd
Cykle
sob. i pt.
4.11 i 17.11 godz. 18:00
bezpłatne wejściówki
Hip-hop szansą
Cieszący się niesłabnącą popularnością cykl spotkań, podczas których rozmawiamy z twórcami kultury hip-hopu: raperami, didżejami, producentami. Gości spotkań ogłosimy na stronie alternatywy.art.
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
4 listopada: https://bilety.io/PzVbv
17 listopada: https://bilety.io/iDETq
wt.
19.11 godz. 13:00
bezpłatne wejściówki
Jej wysokość królowa Wisła – żywotna arteria Warszawy
Kształt i budowa doliny Wisły w Warszawie miała istotny wpływ na lokalizację dzisiejszej stolicy. Rzeka przez wiele wieków pełniła rolę drogi wodnej. Zapewniała możliwość podróży i komunikacji z innymi ośrodkami oraz przewozu towarów, była dogodnym punktem do budowy portów. Stanowiła źródło pożywienia i umożliwiała zarobek. Wisła zapewniała dostęp do wody pitnej – dostarczając ją ze źródeł skarpowych, a także bezpośrednio z nurtu. Do dziś czerpiemy ją spod dna rzeki. Zmieniała swoje koryto, odcinała szerokie połacie lądu, aby stworzyć z nich wyspy, podmywała brzegi lub je nadbudowywała. Potrafiła także niszczyć i nieść śmierć, zagrabiać wysoką falą to, co do niej nie należy. Niszczyła dorobek życia wielu rodzin, często odbierając życie jej członkom.
Wykład poprowadzi Elżbieta Laszczka z Oddziału Akademickiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy
Partner wydarzenia: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
https://bilety.io/5iKim
niedz.
26.11 godz. 13:00
bezpłatne wejściówki dla słuchaczy Wolnego Uniwersytetu Ursynowa
Wolny Uniwersytet Ursynowa
Gościem uniwersytetu będzie Dorota Sumińska. Podczas spotkanie będziemy rozmawiać o jej książce Moje życie z Tomkiem. To najbardziej osobista opowieść w literackim dorobku autorki Dość – miłosne wspomnienie, album wspólnych chwil, list do ukochanego, krzyk nadziei, jęk rozpaczy i intymne wyznanie w jednym. Książka powstała po śmierci Tomasza Wróblewskiego – uznanego lekarza i wieloletniego partnera pisarki. Byli nastolatkami, kiedy rozkwitła między nimi miłość. Potem ich drogi rozeszły się na ponad trzy dekady, aż w końcu zostali parą na dobre i na złe. Dzielili pasję do podróżowania i medycyny oraz miłość do zwierząt, wzajemnie się inspirowali.
Zapisy na Wolny Uniwersytet Ursynowa prowadzi Ursynoteka, która jest współorganizatorem wydarzenia
Dla dzieci
niedz.
26.11 godz. 11:00
bilety: 5 zł
Pętelkowo
spotkanie z Barbarą Supeł
Zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie z autorką serii książeczek o rodzinie Pętelków: małym Stasiu, jego młodszej siostrze Jadzi i ich rodzicach. Barbara Supeł to pisarka i tłumaczka. Mieszka na Podlasiu razem ze swoją rodziną, a jej dzieci – Staś i Jagna – są często inspiracją dla bohaterów pisanych przez nią książek. Oprócz serii o rodzinie Pętelków napisała także Kapitana Kiwi. Pogromcę Straszków!, Wielkich Robaków oraz cykle Co zrobi Frania? i Rodzina. Barbara Supeł jest także autorką tłumaczeń wierszowanych książeczki Rachel Bright (Koala, który się trzymał czy Wiewiórki, które nie chciały się dzielić).
Wydarzenie współorganizuje Ursynoteka
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/nvtL2
Taniec
sob.
18.11 godz. 09:00
bezpłatne wejściówki
19. Ogólnopolskie Spotkania Taneczne SPONTAN 2023
Na naszej scenie wystąpią tancerki oraz tancerze z całej Polski i zaprezentują swoje najnowsze choreografie. Kto może wystąpić podczas tego święta tańca? Zapraszamy grupy, które tańczą amatorsko (wiek uczestników 14-35 lat). Występy oceni jury złożone z osób zawodowo związanych z ruchem tanecznym. Przyzna ono nie tylko wyróżnienia i nagrody dla trzech najlepsze prezentacji z każdej kategorii tanecznej (jazz, art dance, inne formy tańca), ale zadecyduje także o GRAND PRIX 19. Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2023. Z kolei Jury Teatru Tańca TEST wyłoni trzy najlepsze prezentacje w każdej kategorii tanecznej (jazz, art dance, inne formy tańca).
Więcej informacji na www.dorozkarnia.pl
SPONTAN to projekt Domu Kultury Dorożkarnia
Partnerem wydarzenia jest Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”
(logotyp Domu Kultury Dorożkarnia)
Bezpłatne wejściówki dostępne w recepcji „Alternatyw” i online:
Kino
sob.
4.11 godz. 19:00
od 16 lat
119 min.
bilety: 15/20 zł
Doppelgänger. Sobowtór
reż. Jan Holoubek godz. Polska 2023
Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. XX wieku, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/Lrqzd
wt.
14.11 godz. 19:00
od 12 lat
102 min.
bilety: 15/20 zł
Zielona granica
reż. Agnieszka Holland godz. Polska, Francja, Czechy, Belgia 2023
Najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland to opowieść fikcyjna, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. W obrazie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. To historia opowiadająca o ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi. Zielona granica jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei.
Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://bilety.io/1QE18
Źródło: alternatywy.art