Leopold Stokowski in Poland

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2021-09-10

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera:  10 września 2021 r.

 

Co kryją archiwa?

 

10 września 2021 roku we wszystkich dobrych sklepach pojawi się kolejny album w serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES, zatytułowany „Leopold Stokowski in Poland”.

 

Serię wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia wymyślili i jej kolejne pozycje opracowują: Marcin Gmys – Dyrektor Polskiego Radia Chopin i Jakub Puchalski – jeden z głównych głosów tego programu. Na wiele lat przed rozpoczęciem pracy w Polskim Radiu obaj panowie już się umawiali, że kiedyś przetrząsną muzyczne archiwa stacji w poszukiwaniu zapomnianych, wybitnych nagrań. Od trzech lat swoje młodzieńcze pomysły wcielają w życie.

 

W roku 1959, kiedy liczący 77 lat Leopold Stokowski pojawił się w kraju swoich przodków po raz pierwszy, by poprowadzić polskie orkiestry (wcześniej, w latach 20., był jedynie w Polsce prywatnie, przejazdem), gościliśmy jednego z najbardziej nowatorskich i uznanych dyrygentów XX wieku, znanego jako niezmordowany propagator nowej muzyki, mającego na swym koncie kilkadziesiąt prawykonań kompozytorów z całego świata. Stokowski był także niezrównanym popularyzatorem muzyki, co zaprowadziło go do Hollywood i ostatecznie przyniosło w 1941 roku Honorowego Oscara za muzykę do filmu „Fantasia”, wyprodukowanego przez Disneya.

 

Wizyty artysty w Polsce, w latach 1959 i 1960, stanowiły prawdziwe wydarzenia artystyczne i wyraziste świadectwo, że kultura polska, mimo ponurych czasów, nie daje się wymazać z mapy świata. Wybór przez Stokowskiego do swych koncertów dzieł polskich kompozytorów podkreślił tylko ich uniwersalne znaczenie i wartość. W ówczesnych relacjach z występów Stokowskiego w Polsce dominowały zachwyt i entuzjazm.

 

Na płycie „Leopold Stokowski in Poland” znajdziemy, nigdy wcześniej nie udostępnione fonograficznie, jedyne i niepowtarzalne kreacje „Bajki” Stanisława Moniuszki i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, a także „I Symfonii” Witolda Lutosławskiego. Co prawda ten ostatni nie był zadowolony z interpretacji utworu, ale być może niechęć kompozytora należy złożyć na karb czasu, który minął od wymyślenia i opracowania ostatecznej wersji tej jednej z pierwszych kompozycji Lutosławskiego.

 

Dla każdego, kto włoży ten krążek do odtwarzacza, ciekawostką będą rozpoczynające płytę zapisy dźwięków z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce, w maju 1959 roku i płytę kończący krótki wywiad ze Stokowskim, przeprowadzony również w maju 1959 przez Witolda Stankowskiego z Polskiego Radia, w warszawskim Hotelu Bristol.

 

Wszystkim, którzy jeszcze nie znają serii FROM THE POLISH RADIO ARCHIVES polecamy też cztery poprzednie pozycje wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia: „Witold Małcużyński. The Legendary Wawel Castle Recital”, „Mieczysław Horszowski in Poland”, „Barbara Hesse-Bukowska. Retrospective” oraz „Eugeniusz Morawski. Kompozytor wyklęty”.

 

 

TRACKLISTA

1. Relacja z powitania Leopolda Stokowskiego w Polsce / A report on Leopold Stokowski’s welcome to Poland 1:40

Maj 1959 / May 1959

 

Stanisław Moniuszko (1819-1872)

2.Bajka uwertura fantastyczna / Fairy tale – fantasy overture 12:05

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej / Pomeranian Philharmonic Symphony Orchestra

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy / Pomeranian Philharmonic Hall, Bydgoszcz, 19-21.05.1960 (premiera fonograficzna / unpublished)

 

Karol Szymanowski (1882-1937)

Stabat Mater op. 53 na sopran, alt, baryton, chór mieszany i orkiestrę / Stabat Mater, Op. 53 for soprano, alto, baritone, mixed choir and orchestra

słowa polskie / Polish words: Józef Jankowski 25:20

3. Stabat Mater dolorosa Andante mesto

4.Quis est homo qui non fleret Moderato

5. Eia Mater, fons amoris Lento dolcissimo

6. Fac me tecum pie flere  – Moderato

7. Virgo virginum praeclare  – Moderato

8. Christe, cum sit hinc exire  – Andante tranquillissimo

Alina Bolechowska – sopran, Krystyna Szczepańska – mezzosopran, Andrzej Hiolski – baryton, Chór Filharmonii Narodowej, Roman Kuklewicz – chórmistrz, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Alina Bolechowska (soprano), Krystyna Szczepańska (mezzo-soprano), Andrzej Hiolski (baritone), Warsaw Philharmonic Chorus, Roman Kuklewicz (choirmaster), Warsaw Philharmonic Orchestra

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Warsaw Philharmonic Orchestra

Filharmonia Narodowa w Warszawie, 22, 24 maja 1959 / Warsaw Philharmonic Hall, 22, 24 May 1959

(premiera fonograficzna / unpublished)

 

Witold Lutosławski (1913-1994)

I Symfonia / Symphony No. 1 22:20

9. Allegro giusto 4:10

10. Poco adagio 9:05

11. Allegretto misterioso 3:55

12. Allegro vivace 5:10

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej / Warsaw Philharmonic Orchestra

Filharmonia Narodowa w Warszawie, 22, 24 maja 1959 / Warsaw Philharmonic Hall, 22, 24 May 1959

 

13. Wywiad Witolda Stankowskiego z Leopoldem Stokowskim / Leopold Stokowski in conversation with Witold Stankowski 3:25

Nagranie w Hotelu Bristol w Warszawie, maj 1959 / Recorded at the Hotel Bristol in Warsaw, May 1959

Kontakt: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Alicja Żełaniec: 605 177 688 / alicja.zelaniec@polskieradio.pl

Milena Madziar: 519 310 626 /  milena.madziar@polskieradio.pl

Julita Górska: 519 310 624 / julita.gorska@polskieradio.pl

Źródło: polskieradio.pl