Krośnianie i sportowcy czytają dzieciom w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-06-05

4 czerwca 2019 r. odbyła się w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej impreza czytelnicza z okazji obchodzonego w dniach 1-8 czerwca XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczne hasło OTCD - „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” - nawiązuje do uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W imprezie uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich krośnieńskich szkół podstawowych wraz z wychowawcami i rodzicami. Spotkanie rozpoczęto wspólnym obejrzeniem filmu zrealizowanego w KBP w ramach projektu „Łączy nas książka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gościem specjalnym spotkania była Beata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Debiutowała w 1995 r. powieścią „Niezwykłe wakacje”.  Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników otrzymując nagrodę sezonu wydawniczego IKAR`95. Książka „Ale ja tak chcę!” zdobyła tytuł książki roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY a „Świat do góry nogami” otrzymał w 2004 roku wyróżnienie Międzynarodowej Sekcji IBBY i został wpisany na Honorową Listę Andersena. Książki Beaty Ostrowickiej poleca Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.


Zebranych w Czytelni uczestników imprezy powitała Bogusława Bęben - dyrektor KBP, a zaproszeni goście: Bronisław Baran – Wiceprezydent Krosna, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Joanna Sowa – rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Ewa Bukowiecka – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego, Krzysztof Jakubowicz – prezes Klubu Sportowego Budo oraz Beata Ostrowicka przeczytali, zgromadzonym w bibliotece dzieciom, wiesze o tematyce sportowej.

Następnie, w nawiązaniu do sportowego hasła tegorocznego Tygodnia Głośnego Czytania, odbył się pokaz zawodniczek karate z Klubu Sportowego Budo. Prezes Klubu – Krzysztof  Jakubowicz przedstawił i zaprezentował zawodniczki, które od kilku lat trenują pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej i biorą udział w licznych zawodach i mistrzostwach sportowych zarówno w kraju jak i za granicą. Są to:  Dominika Kieraś - I miejsce w Mistrzostwach Podkarpacia, I miejsce w Mistrzostwach Europy, III miejsce w Mistrzostwach Polski i VIII miejsce w Mistrzostwach Świata, Oliwia Kieraś – Mistrzyni Podkarpacia oraz Nina Czarnowska - dwukrotna Mistrzyni Podkarpacia. Po pokazie sportowym dziewczyny zgodnie stwierdziły, że poza sportem ich pasją jest także czytanie książek. Zgromadzone na widowni dzieci mogły podziwiać liczne medale i puchary sportowe zdobyte przez starsze koleżanki.

Po spotkaniu ze sportowcami przyszedł czas na spotkanie z autorką książek – Beatą Ostrowicką. Pisarka opowiedziała młodym czytelnikom o tym, skąd czerpie pomysły na nowe książki, że  ma w swoim dorobku takie, które powstały w jeden dzień ale i takie, które pisała blisko rok.  Zdradziła także tytuł najnowszej - „Szczygły”, która dopiero ukaże się na rynku księgarskim. Zaproponowała dzieciom zabawę w wymyślanie imienia dla maskotki, którą przywiozła do Krosna oraz opowiedzenia jej historii. Pomysłów nie brakowało, a nawet okazało się, że niektórzy drugo- i trzecioklasiści sami próbują pisać książki.


Spotkanie z Beatą Ostrowicką odbyło się w ramach projektu „A to książki właśnie!” realizowanego przez KBP w ramach Programu MKiDN „Partnerstwo dla książki”

Na zakończenie spotkania rozstrzygnięty został konkurs na ilustrację do książek Beaty Ostrowickiej a nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy wręczyła laureatom sama autorka. Byli wśród nich: Aleksandra Lorens (SP nr 6) – I miejsce, Anita Madej (SP nr 3) – II miejsce oraz  Anna Zedler i Natalia Wójcicka (SP nr 3) – III miejsce. Przyznano także wyróżnienia Julii Skibie, Amelii Uziel-Cygan, Mai Krowickiej, Sandrze Krupie, Wiktorii Wais i Partykowi Ginalskiemu ze SP nr 3 oraz Annie Baran i Poli Okoniewskiej ze Szkoły Muzycznej.

Wspólne pozowanie do zdjęć oraz rozmowy z autorką, podczas otrzymywania dedykacji i autografów, były miłym akcentem kończącym imprezę czytelniczą zorganizowaną z okazji XVIII OTCD.

Małgorzata  Węgrzyn