Krakowskie Spotkania Artystyczne 2019 – DIALOGI. Malarstwo Rzeźba Rysunek

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2019-06-18

„Krakowskie Spotkania Artystyczne 2019 – DIALOGI. Malarstwo Rzeźba Rysunek” to druga odsłona ogólnokrakowskiego festiwalu sztuki organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.

Projekt ma na celu pokazanie, w niespotykanym do tej pory wymiarze, potencjał środowiska artystycznego Krakowa poprzez zakrojoną na bardzo szeroką skalę prezentację wielopokoleniowego, współczesnego dorobku profesjonalnych artystów sztuk pięknych. Artyści zaprezentują swą twórczość w najważniejszych instytucjach kultury, muzeach, prywatnych galeriach sztuki i przestrzeni miejskiej. Projekt obejmować będzie działania i koncepcje artystyczne typowe dla szeroko pojętej sztuki współczesnej o charakterze klasycznym, interdyscyplinarnym i multimedialnym.

ZPAP Okręg Krakowski organizuje 10 wystaw głównych, które będą trwać od 28 czerwca do 31 lipca 2019 roku.

Jedna z wystaw głównych organizowanych przez ZPAP  w górnej części GSW Bunkra Sztuki w Krakowie przy Placu Szczepańskmi 3 jest wystawa „ZPAP_ASP”.  Ekspozycja posiada aspekt historyczny i przypomina sylwetki artystów związanych zawodowo z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie lub będących jej absolwentami, którzy swą postawą społeczną, zaangażowaniem i działalnością artystyczną przyczynili się do rozwoju i budowania świetności Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego. Wystawa ma związek z ponad stuletnią działalnością ZPAP Okręgu Krakowskiego i obchodzonym w 2018 roku jubileuszem 200-lecia ASP w Krakowie. Jest formą dialogu pomiędzy dwoma instytucjami kultury, z

których jedna kształci artystów, a druga dzięki tym artystom istnieje.

 28.06 - 28.07.2019
wernisaż: 28.06.2019, godz. 17.00

Kuratorzy: Joanna Warchoł (malarstwo), Maria Moroz (rzeźba)

......................................................................................

Pałac Sztuki TPSP przy Placu Szczepański 4 będzie pokazywał w górnej sali jedną z wystaw głównych organizowanych przez ZPAP  pt. Kontrasty: Rozpasanie i Asceza .

Wystawa aktualnej twórczości krakowskich twórców. Hasłem przewrotnie i przenośnie prowokującym do prezentacji jest: Rozpasanie i Asceza forma, treści, fascynacje i nastroje.

Zaproszeni artyści w swoich indywidualnych kreacjach dotykają złożoności życia, niepokornie opisując świat. Czasem ironicznie, absurdalnie z przepychem formy, koloru, bogatej narracyjności, a kiedy indziej powściągliwie, w wyrazistej ciszy. Pojawia się dialog z uczuciami, może jakaś dwuznaczność przesłania. Coś ujawnia się, a coś pozostaje niewidoczne. Spokój, emocje i nagle, gdzieś następuje przekraczanie granic...

28.06 - 28.07.2019

wernisaż 28.07.2019, godz. 19.00

Kuratorzy: Ewa Gołogórska-Kucia (malarstwo), Jacek Dudek, Krzesimir Wiater (rzeźba)

......................................................................................

Pałac Sztuki TPSP przy Placu Szczepański 4 będzie pokazywał w dolnej sali jedną z wystaw głównych organizowanych przez ZPAP  pt. „ Relacje”.

Artysta tworząc dzieło, prowadzi pewien rodzaj gry z odbiorcą. Ta gra ma zaktywizować odbiorcę, zachęcić go do zaangażowania się w sztukę. Następuje dzięki temu bardzo istotna zmiana w relacjach Twórca – Dzieło – Odbiorca. Najważniejsze w tym układzie jest Dzieło. Myślenie o dziele sztuki jako o pewnym komunikacie pełniącym funkcje estetyczne. Komunikat estetyczny nigdy nie jest ostatecznie określony, skończony, uporządkowany – ma stwarzać okazję do kontemplacji czy też artystycznych przemyśleń.
Artyści zaproszeni do udziału w wystawie „Relacje”, swoje Dzieła Otwarte oferują odbiorcom ku ich życzliwej kontemplacji.

 

28.06 - 28.06.2019

wernisaż 28.07.2019, godz. 19.00

Kuratorzy: Małgorzata Bundzewicz (malarstwo), Jacek Dudek, Krzesimir Wiater (rzeźba)

......................................................................................

Interacje
Przechadzki samotnego marzyciela / Marzenia samotnego wędrowca

 


Sytuacja człowieka po J.J. Rousseau i po człowieku Rosi Braidotti: szczelina między naturą a technologią. Natura i technologia są – jako pozbawione wolnej woli – tak samo nieprzyjazne człowiekowi. Cechuje je powtarzalność, mechaniczność, zaprogramowanie, indyferencja, multiplikacja, bezcelowość itp. Wyjście do miasta i wyjście do lasu to to samo. „Marzyciel/wędrowiec” przyszłości to figura „krzemowego dzikusa” – człowieka łączącego to, co pierwotne z tym, co zaawansowane technologicznie. To współczesny anarchistyczny flaner traktujący rzeczywistość widzialną jako sytuację kina rozszerzonego – egzystencjalno-metafizycznego ekranu projekcyjnego w permanentnym przestrzennym działaniu i doświadczaniu (expanded cinema). Utraciwszy nadzieje na ulepszenie Świata i zbudowanie Nowego Człowieka (paradygmat awangardy i modernizmu) bohater nasz przechodzi na pozycję pesymistycznego, melancholijnego obserwatora końca świata i jego powolnego konania… Osobnym punktem wystawy, który koncentrować ma owe wędrówki w przestrzeni fizycznej (ścieżki i drogi) oraz psychicznej (neurony i synapsy) jest figura końca drogi – Ziemi Obiecanej (kolonia, obóz, kibuc). Obecna krytyka romantycznej spuścizny i paliatywnego modelu rzeczywistości każe nam czynić wysiłki w celu przywrócenia oświeceniowego paradygmatu jako naszej ostatniej deski ratunku.

 

Galeria Promocyjna ASP w Krakowie, Plac Matejki 13

02 - 31.07.2019

wernisaż: 02.07.2019, godz. 18.00

Kuratorzy: Grzegorz Sztwiertnia, Joanna Zemanek

......................................................................................

Ekspozycja  pt. Punkt wyjścia.

Celem tej wystawy jest pokazanie aktualnej twórczości młodych artystów malarzy i rzeźbiarzy w odniesieniu do twórczości swych mistrzów, którzy stanowili dla nich wyjściowy wzór oraz przykład artystycznej postawy, zarówno pod względem plastycznym jak i ideologicznym. Dlatego też w galerii, obok obrazów artystów zaproszonych do wystawy, znajdziemy ważne dla nich cytaty z książek, wiersze, reprodukcje obrazów, zdjęcia, szkice i notatki jak również autokomentarze zawierające genezę wystawionych prac. Wystawa jest pretekstem do ukazania tej sfery pracy artysty, która nigdy nie jest eksponowana. Sfery pełnej impulsów, zauroczeń, przemyśleń, obserwacji, zachwytów, negacji, które determinują formowanie się postawy artystycznej.

01 - 3107.2019

wernisaż: 04.07.2019, godz. 18.00

Kuratorzy: Dariusz Milczarek (malarstwo), Magdalena Cisło (rzeźba)