Koncert duetu Dwóchgłos

Strona główna » Imprezy Dodano: 2024-02-28

SZYMANOWSKI W WILLI LENTZA. KONCERT DWÓCHGŁOS

 

8 marca 2024 (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza wystąpi duet DWÓCHGŁOS, który tworzą Michał Pepol (wiolonczelista) i Bartek Wąsik (pianista).

 

Instrumentaliści przedstawią przekrojowy program, który składać się będzie z utworów stworzonych przez Karola Szymanowskiego (1882–1937), który, obok Fryderyka Chopina, zaliczany jest do najwybitniejszych polskich kompozytorów. DWÓCHGŁOS zaskoczy słuchaczy prezentacją i nowymi aranżacjami dzieł mistrza, przygotowanymi na fortepian i wiolonczelę. W programie znajdą się m.in.: „Pieśń Roksany” z opery „Króla Rogera”, „Pieśni kurpiowskie” i „Mazurki”, słynny „Łabędź”, a także fragmenty baletu „Harnasie”.

 

PROGRAM

  • Mazurki op. 50 nr 1, 2, 3

  • Preludium h-moll op. 1 nr 1

  • Etiuda b-moll op. 4 nr 3

  • Łabędź” op. 7

  • Na hali” z baletu „Harnasie”

  • Pieśni kurpiowskie” („Ach, chtoz tam puka”, „Leciały zórazie”, „Uwoz, mamo”)

  • Pieśń Roxany” z opery „Król Roger”

 

WYKONAWCY

 

Bartek Wąsik - jeden z czołowych polskich pianistów współczesnych. Aranżer, kompozytor, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów i nagród pozamuzycznych, m.in. „Paszportu Polityki” i „Fryderyka”, polskiego środowiska muzycznego – „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2020. Jest współzałożycielem i członkiem zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo.

 

Występował w Europie, Azji i w obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. W Filharmonii Berlińskiej wykonał wraz z Kwadrofonikiem autorską aranżację „Święta wiosny” Igora Strawińskiego i kompozycje z płyty „Folklove” – nagrodzonej „Folkowym Fonogramem Roku”. Współpracował m.in. z Bartkiem Konopką, Janem Komasą, Arturem Rojkiem, Adamem Strugiem, Katarzyną Nosowską, Ralphem Kamińskim, Dorotą Miśkiewicz i Teatrem Starym w Lublinie.

 

W roku 2020, razem z Melą Koteluk stworzył piosenki do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które w jego aranżacji znalazły się na płycie „Astronomia poety. Baczyński” (Mela Koteluk & Kwadrofonik) nagrodzonej nagrodą „Fryderyk”. W roku 2021 razem z Ralphem Kamińskim zdobył kolejnego „Fryderyka” za płytę „Kora”. Pod koniec 2022 wydał solowy album - „Daydreamer” – zawierający jego opracowania piosenek zespołu Radiohead.

 

Michał Pepol - wiolonczelista, aranżer, kompozytor. Współzałożyciel Royal String Quartet, pomysłodawca i współorganizator Festiwalu Kwartesencja w Warszawie oraz kurator Festiwalu Klangor na Warmii. W roku 2022 debiutował entuzjastycznie przyjętym albumem solowym „Kora nieskończoność”, na którym znalazły się nieznane i niewydane nagrania legendarnej Kory Jackowskiej.

 

Z triem Trimagine zdobył II nagrodę oraz Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena

na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, gdzie doceniono jego niezwykłe aranżacje. Koncertuje z Natalią Przybysz, Kubą Krzewińskim, Stefanem Wesołowskim, Patrykiem Zakrockim, Olgą Mysłowską oraz z zespołem Kompopolex. Wystąpił na wielu festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Nostalgia, Ephemera, Pomada, Enter, Słuchy, Etno Kraków, Dni Tranströmerowskie, Szalone Dni Muzyki, a także Festiwal Prawykonań.

 

Częsty gość radiowej „Dwójki”, a swoje recitale zarejestrował także dla TVP Kultura, gdzie był kuratorem serii koncertów „Kultura na żywo”. Od 2003 roku prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

 

 

 

Data: 8 marca 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

 

Źródlo: media-work.pl