KiS patronuje: Projekt HERstory

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-03-14

http://kulturaisztuka.pl/ został patronem Projektu HERstory!

 

HERstory historie niby niepotrzebne:
Dnia 25 kwietnia 2016 w sali vipowskiej krakowskiego Klubu pod Jaszczurami (dawny Teatr 38) zlokalizowanego przy Rynku Głównym 8, odbędzie się wernisaż żywej galerii HERstory historie nioby niepotrzebne . Jest to projekt kulturalnospołeczny organizowany przez trzy
studentki zarządzania kulturą i mediami w Instytucie Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim
Marię Kowalczyk, Olgę Brewka i Sylwię Dyba. Realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Most Kobiet, odpowiedzialnym m.in. za organizację Małopolskiego
Kongresu Kobiet.
HERstory to dziesięć historii kobiecych zebranych w różnych ośrodkach oraz grupach wsparcia udzielających pomocy kobietom zepchniętym na społeczny margines, z inspiracji którymi powstało dziesięć monologów. Nie zostaną one jednak zaprezentowane w formie tradycyjnego spektaklu, lecz jako interaktywny performance artystyczny. Aktorki rozmieszczone w wynajętej przestrzeni, niczym żywe eksponaty, będą prezentować swoje historie tylko pod jednym warunkiem. Widz, aby móc usłyszeć monolog, będzie miał za zadanie wejść w prostą interakcję z aktorką odgrywającą daną rolę. Obok każdego ze stanowisk, podobnie jak w galeriach sztuki, będą umieszczone krótkie notatki informujące o odgrywanych postaciach, dane statystyczne dotyczące danego problemu społecznego oraz opis sposobu, w jaki należy nawiązać interakcję z aktorkami.
W celu zebrania historii, organizatorki odwiedziły zakład karny, dom samotnej matki i dziecka, schronisko dla bezdomnych kobiet oraz grupy AA i AlAnon.
Dzięki zestawieniu prawdziwych życiorysów z danymi statystycznymi dotyczącymi kobiecych problemów, projekt nabierze prawdziwiej mocy przekazu, udowadniając, że za każdym takim problemem stoi prawdziwy człowiek, jego emocje i uczucia.
Projekt dotyka społecznych problemów, takich jak przemoc w rodzinie pod każdą postacią, uzależnienia i współuzależnienia, bezdomność, przestępczość i samotność.
Całość rozpocznie się o godzinie 18:00 i potrwa nieco ponad dwie godziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej na temat akcji można znaleźć na Facebooku:
https://www.facebook.com/herstorykrakow/?fref=ts . Zachęcamy także do śledzenia projektu
na Twitterze oraz Instagramie.
Zapraszamy!

 

Źródło: Projekt HERstory