Katalogi / Leslie William Nielsen

SZUKAJ

Leslie William Nielsen

(ur. 11 lutego 1926 w Reginie, zm. 28 listopada 2010 w Fort Lauderdale) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny. Nielsen większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych i był naturalizowanym Amerykaninem, ale nigdy nie zrzekł się obywatelstwa Kanady, gdzie rozpoczęła się jego kariera aktorska.


Początkowo występował w rolach przystojnych, „twardych” facetów, często grał czarne charaktery. Debiutował w nieudanym filmie The Vagabond King, po którym został zaangażowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer, gdzie wystąpił w filmie fantastyczno-naukowym Zakazana planeta. Największą popularność przyniosły mu jednak role komediowe, szczególnie rola lekarza w Czy leci z nami pilot? i rola porucznika Franka Drebina w cyklu telewizyjnym Police Squad! i filmowym Naga broń.
W 1988 roku otrzymał swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, w 2002 roku został uhonorowany Orderem Kanady. Był czterokrotnie żonaty, miał dwie córki ze swoją drugą żoną.


Zmarł w szpitalu w Fort Lauderdale, wskutek powikłań po zapaleniu płuc. Został pochowany na cmentarzu w Fort Lauderdale. Zgodnie z wolą Nielsena na jego nagrobku znajduje się inskrypcja w formie żartobliwej gry słów.

 

źródło: Wikipedia.org

POWRÓT