


Wielki Liberace
Autor: Scott Thorson
Tytuł oryginału: Behind the Candelabra: My Life With Liberace
Wydawnictwo: Marginesy , Marzec 2014
EKSCENTRYCZNA GWIAZDA, UTALENTOWANY PIANISTA, BAJECZNIE BOGATY I UWIELBIANY CELEBRYTA Władzio Valentino z matki Polki i ojca Włocha. Grał Chopina i miał być drugim Lisztem. "Liberace" został za radą Paderewskiego.
"Książę przepychu" na scenie błyszczał jak skrzynia diamentów, poza nią skrzętnie ukrywał swój homoseksualizm. Prawda o jego życiu prywatnym zabiłaby gospodynie domowe piszczące z zachwytu na jego występach.
Kochanek gwiazdora opisuje pięć lat zamknięcia w złotej klatce, głośne rozstanie, a w końcu pojednanie na łożu śmierci chorego na AIDS Liberace.
Scott Thorson, ur. 23. 01. 1959 r.
Szokuje historią swojego życia u boku gwiazdy. Zagubiony, wychowywany w rodzinach zastępczych osiemnastolatek zostaje uwiedziony przez pięćdziesięciosiedmioletniego pianistę. Liberace zatrudnia go jako szofera w swoim show, obsypuje kosztownymi prezentami i żąda bezgranicznego oddania. Zmienia jego życie, a potem również rysy twarzy, kiedy oddaje chłopaka w ręce chirurga, szpikującego go narkotykowymi koktajlami.
Wyznania Thorsona malują obraz pełnego zbytków i zakłamania świata gejów w amerykańskim show-biznesie lat osiemdziesiątych.
Scott Thorson do dziś ma problemy z narkotykami, gangsterami i prawem. Skazany na dwadzieścia lat więzienia, walczy z rakiem okrężnicy i dalszym ciągiem swoich wspomnień.
"Zbyt wiele dobrego jest... wspaniałe", powtarza Lee (Michael Douglas) swojemu "cycusiowi" (Matt Damon) w filmie Stevena Soderbergha Wielki Liberace. Scenariusz oparty jest na wspomnieniach Scotta Thorsona, dzielącego łoże z najlepiej zarabiającym artystą Ameryki. Opisuje w nim luksusowe domy, wysadzane klejnotami samochody, szyte na za?mówienia futra i kilogramy biżuterii, które nosił na sobie gwiazdor.
Liberace był geniuszem scenicznym, potrafił uwieść każdą publiczność i oko kamery. Kiczowate stroje i oprawa jego występów inspirowały kolejne pokolenia artystów, takich jak James Brown, Michael Jackson, Prince, Madonna, Elton John czy Lady Gaga.
źródło: Merlin.pl