Teatr Muzyczny w Poznaniu
Teatr Muzyczny w Poznaniu
ul. Niezłomnych 1e
61-894 Poznań
tel. 61 852 17 86 - centrala
Teatr Muzyczny w Poznaniu do 1973 działający pod nazwą Operetka Poznańska rozpoczął działalność w 1956 premierą operetki Pála Ábraháma „Wiktoria i jej huzar” (20 maja).
Pierwszym dyrektorem Operetki był Zbigniew Szczerbowski, który w repertuarze klasycznych operetek „Wiktoria i jej huzar” i „Bal w Savoyu” Pála Ábraháma, „Wesoła wdówka” i „Kraina uśmiechu” Ferenca Lehára, „Hrabina Marica” Imre Kálmána, „Życie paryskie” Jacques’a Offenbacha obsadził solistów takich jak: Izabela Ferency, Irena Schulz-Kruk, Ludmiła Szwabowicz, Erika Wosińska, Jerzy Golfert, i Janusz Golc. Po Zbigniewie Szczerbowskim operetką kierowali: Jan Teresiński, Zygmunt Wojciechowski i Henryk Duczmal. Po objęciu kierownictwa artystycznego operetki przez Stanisława Renza na poznańskiej scenie pojawiły się „Can Can” Cole Portera i „My Fair Lady” Fredericka Lewe oraz „Eksportowa żona”, „Skrzydlaty kochanek” i „Dziękuję ci, Ewo!”. Stanisław Renz zaangażował w 1965 roku Janinę Guttnerównę.
Zmiany kierunku artystycznego Operetki następowały wraz ze zmianami na stanowisku jej dyrektora, a oferowany widzowi program oscylował między operetką klasyczną i musicalem a teatrem dramatycznym. Daniel Kustosik (od 1989 r.) dążył do równowagi pomiędzy klasyką operetkową („Wesoła wdówka”, „Carewicz”, „Zemsta nietoperza”), musicalem „Hello Dolly”, „My Fair Lady” i repertuarem, który nieczęsto można znaleźć w teatrze muzycznym (farsy – „Nagłe zastępstwo”, „Nie teraz kochanie”, „Okno na parlament” czy dramaty – „Kto się boi Wirginii Woolf”). W repertuarze pojawiły się także „Skrzypek na dachu” i „Phantom” oraz bajki muzyczne i baletowe dla dzieci. Za kadencji dyrektora Przemysława Kieliszewskiego na tle problemów finansowych i zmian organizacyjnych doszło do konfliktu ze związkiem zawodowym teatru, nagłośnionego w mediach z powodu wulgarnego zwracania się przez dyrektora do podwładnych.
Siedzibą teatru jest budynek Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych, w sąsiedztwie Starego Browaru oraz hotelu Novotel. Ze względu na niewystarczające warunki lokalowe dla działalności teatru istnieją plany przeniesienia jego siedziby do budynku, w którym wcześniej mieściło się kino Olimpia.
Dyrektorzy Operetki Poznańskiej – Teatru Muzycznego w Poznaniu
- Jan Teresiński
- Zygmunt Wojciechowski
- Henryk Duczmal
- Stanisław Renz
- Henryk Olszewski
- Andrzej Wiza
- Włodzimierz Krzyżanowski
- Jan Tomaszewski
- Daniel Kustosik
- Przemysław Kieliszewski
źródło: Wikipedia.org