

Apoteoza Waszyngtona
Apoteoza Waszyngtona (ang. The Apotheosis of Washington) – ogromnych rozmiarów fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego zdobiący kopułę rotundy budynku Kapitolu w Waszyngtonie, namalowany w 1865 roku.
Brumidi, który przed emigracją do USA w 1852 przez trzy lata pracował na Watykanie dla papieża Grzegorza XVI oraz służył kilku arystokratom ozdabiając pałace oraz wille (m. in. księciu Torlonia), większość spośród ostatnich 25 lat swego życia pracował na Kapitolu. Jako dodatek do Apoteozy Waszyngtona zaprojektował również tzw. Korytarze Brumidiego w senackim skrzydle Kapitolu.
Malowidło znajduje się 180 stóp (ok. 55 metrów) ponad posadzką rotundy i zajmuje powierzchnię 4664 stóp kwadratowych (ok. 433 metrów kwadratowych). Postaci mają ponad 4,5 metra wysokości i są dobrze widoczne z poziomu posadzki. Brumidi malował swoje dzieło przez 11 miesięcy, w końcowym okresie wojny secesyjnej, po tym jak w 1863 roku budowa kopuły została ukończona. Wynagrodzenie dla artysty wyniosło 40 000 dolarów.
Fresk jest apoteozą pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych i głównodowodzącego Armii Kontynentalnej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Jerzego Waszyngtona. Na fresku Waszyngton przedstawiony został w sposób alegoryczny, jako posiadający cechy boskie i wstępujący do nieba. Otoczony jest postaciami z mitologii greckiej i rzymskiej. Osoba prezydenta odziana jest w purpurowe szaty, kolor królewski, u stóp jego znajduje się łuk tęczy, po jego lewej stronie zasiada bogini Wiktoria, odziana w zieloną szatę, z trąbą w ręku, natomiast po prawej bogini Wolności, w niebieskiej szacie. W centrum malowidła znajdują się również wyobrażenia trzynastu tworzących krąg dziewic symbolizujących 13 pierwszych kolonii, które utworzyły Stany Zjednoczone.
Dokoła Waszyngtona, bogiń oraz dziewic, umiejscowiono zewnętrzny krąg postaci tworzących 6 symbolizujących narodowe wartości scen. Patrząc poniżej wizerunku Waszyngtona zgodnie z ruchem wskazówek zegara są to: Wojna, Nauka, Żegluga i gospodarka morska, Handel, Mechanika i Rolnictwo.
- Wojna - postać bezpośrednio poniżej Waszyngtona stanowi personifikację wojny, przedstawioną pod postacią kobiety- symbolu Wolności, depczącej Tyranię oraz Władzę Królewską. Dzierży ona miecz oraz tarczę w barwach narodowych USA, odziana jest w pelerynę a na głowie ma hełm. Towarzyszy jej niosący w szponach strzały i błyskawice orzeł, bielik amerykański, narodowy symbol USA wyobrażony również na Wielkiej Pieczęci.
- Nauka - Minerwa, rzymska bogini mądrości i rzemiosła, wyobrażona w hełmie i z włócznią wraz z generatorem elektrycznym wytwarzającym energię gromadzoną w przedstawionych naprzeciwko prasy drukarskiej bateriach. Urządzenia te symbolizujących wielkie amerykańskie wynalazki. Dokoła przedstawiono amerykańskich naukowców oraz samych wynalazców: Benjamina Franklina, Samuela Morse'a i Roberta Fultona. Po lewej stronie nauczyciel objaśnia wykorzystanie cyrkla.
- Żegluga i gospodarka morska - widać tu boga Neptuna z trójzębem i koroną z wodorostów, płynącego rydwanem z muszli zaprzęgniętym w morskie konie. Wenus, zrodzona z fal bogini miłości, ochrania położony na dnie oceanu transatlantycki kabel telegraficzny. W tle znajduje się okręt pancerny wraz z dymiącymi kominami.
- Handel - Merkury, bóg handlu w uskrzydlonym kapeluszu oraz w sandałach i z kaduceuszem w ręku. Bóg darowuje worek złota na amerykańską rewolucję kupcowi Robertowi Morrisowi. Po lewej widać mężczyznę wiozącego skrzynki, po prawej kotwicę oraz żeglarza, wskazującego scenę morską.
- Mechanika - Wulkan, bóg ognia i kowalstwa, wyobrażony przy kowadle, ze stopą położoną na armacie, obok spoczywa amunicja. W tle znajduje się maszyna parowa. Mężczyzna w kuźni stanowi wyobrażenie Charlesa Thomasa, kierownika prac przy montażu stalowej konstrukcji kopuły Kapitolu.
- Rolnictwo - Ceres, bogini ziemi i rolnictwa przedstawiona z wieńcem pszenicznym oraz rogiem obfitości, symbolem dostatku i urodzaju, siedząca na żniwiarce McCormicka. Obok niej personifikacja Młodej Ameryki w czapce frygijskiej, trzymająca lejce koni w momencie gdy bogini Flora zbiera na pierwszym planie kwiaty.
źródło: Wikipedia.org