Kamili Szejnoch - I Have a Dream

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-09-14

Serdecznie zapraszamy na otwarcie projektu miejskiego Kamili Szejnoch „I Have a Dream”. Na całość projektu składają się Ogród zen na hałdzie oraz Sennik Śląski. W sobotę 15 września zaczniemy od sesji medytacji w Ogrodzie zen (którą poprowadzi mnich Shitsu O) oraz inauguracji samego ogrodu, a w niedzielę 16 września zapraszamy na nietypową promocję Sennika Śląskiego w Centrum Informacji Turystycznej na katowickim Rynku 13. Projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego Katowice Street Art AiR 2018 / Katowice Miasto Ogrodów.
Hałda, kopalnia, ogród zen, gierkówka, aleja gwiazd, Spodek, węglowe SPA, kluski śląskie, smog, miasto-ogród, palma… To tylko niektóre z ponad 100 haseł, które można znaleźć w „Senniku Śląskim”. Sennik interpretuje symbole senne z uwzględnieniem „archetypów” charakterystycznych dla kultury, natury i historii Śląska.
 
 
 
Do katalogu symboli zebranych w Senniku dołącza w tym roku nowy element krajobrazu: „Ogród zen” na katowickiej hałdzie w Kostuchnie. Ogród zen to najbardziej minimalistyczna odmiana ogrodu japońskiego - krajobraz w miniaturze, kompozycja naturalnych elementów w przestrzeni. Ogrody japońskie cechuje harmonia i prostota, a stałymi elementami są tu woda oraz kamienie. Woda (morze, rzeka) może być przedstawiona za pomocą białego piasku lub żwiru, zaś skały i kamienie to góry. W doskonałości i harmonii ogrodów japońskich można dopatrywać się odwiecznej tęsknoty człowieka za szczęściem, a nawet rajem utraconym. Klasyczne ogrody zen były tworzone przy świątyniach, miały symbolizować istotę natury oraz pomagać mnichom w codziennej medytacji. Czyż hałda w Kostuchnie nie jest miejscem idealnym do medytacji?
 
15 września (przed oficjalnym otwarciem) godz. 16.00:
> medytacja w "Ogrodzie zen" /hałda w Kostuchnie/
Prowadzenie: mnich Shitsu O (Artur Moś), uczeń Mistrza Kaisena /Sangha Dogen Zenji /ośrodek Sho Gyo Ji w Katowicach/
 
Mnich Shitsu O (Artur Moś) praktykę rozpoczął w roku 2008 r. Siedem lat później przyjął od Mistrza Kaisena ordynację mnicha zen, przez rok prowadził ośrodek w Bielsku-Białej a obecnie opiekuje się ośrodkiem w Katowicach.
O godz. 17.00 oficjalne otwarcie "Ogrodu zen" /hałda w Kostuchnie/
 
 
 
Transport: Najbliższy przystanek autobusowy Kostuchna Osiedle, autobusy 688, 689, 695, 905N
16 września godz. 12.00 - 18.00:
> Promocja „Sennika Śląskiego” (Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 13, Katowice)
 
źródło: Katowice Street Art AiR 2018