Jubileusz Nadbałtyckiego Centrum Kultury - 30-lecie działalności

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-05-06

Rok 2022 to dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rok okrągłych, 30. urodzin.

Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość. Ostatnie lata przyniosły niespodziewane doświadczenia i wyzwania, a dramatyczna teraźniejszość nie sprzyja świętowaniu. Mimo to jednak chcemy być w tym jubileuszowym roku blisko artystów, którzy razem z nami tworzą projekty oraz publiczności i odbiorców, dla których jesteśmy. W roku trzydziestolecia przyświecają nam trzy hasła:

  1. razem z artystami i artystkami
  2. razem z publicznością
  3. dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości

W ramach obchodów jubileuszu przygotowujemy wystawę i koncerty w Centrum św. Jana oraz akcje promujące naszą instytucję.

 

Już dziś zapraszamy Państwa do przyłączenia się do wspólnego świętowania i udziału w każdym z planowanych wydarzeń. Harmonogram wydarzeń wygląda następująco:

  1. Koncert Jacaszek/ Budzyński pt. „Legenda”, 12 maja br, o godz. 19.00.
  2. Wernisaż wystawy Recycle - Upcycle), 28 lipca. Wystawa potrwa do 5 października
  3. Koncert Julii Pietruchy, 6 sierpnia, godz. 19.00
  4. Gala i koncert Leszka Możdżera, 5 października o godz. 18.00

Koncerty z okazji jubileuszu zaplanowane zostały w niezwykłych wnętrzach gotyckiego Centrum św. Jana w Gdańsku. Każdy z nich stanowi przedsięwzięcie zupełnie odrębne pod względem gatunkowym, co pozwoli zaprezentować szerokie możliwości akustyczne i aranżacyjne naszej nietypowej sali koncertowej i nawiązać do obszarów, w których działa Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Wystawa złożona z archiwalnych materiałów promocyjnych, wycinków prasowych, fotografii, elementów wystaw i minionych projektów, fragmentów reportaży, scenografii, składać się będzie na opowieść o dotychczasowej historii Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jednocześnie zawarte w tytule ekspozycji słowa (rycycle i upcycle), językowo wywodzące się z obszaru ochrony środowiska, zdradzą przyszłe dążenia NCK.

Polecamy także Państwa uwadze nasze profile na mediach społecznościowych, gdzie już od kwietnia pojawiają się krótkie filmy z życzeniami od znanych ludzi kultury, z którymi mieliśmy okazję pracować (urodzinowe życzenia złożyła nam już Hania Rani, która grała w zeszłym roku w Centrum św. Jana z okazji projektu „Jan Od-Nowa”, wielokrotnie goszczący u nas Michał Rusinek oraz Magdalena Grzebałkowska i Szymon Jachimmek czy Stanisław Tym). A za kilka tygodni pojawią się także wspomnienia wydarzeń kulturalnych z 1992 roku, roku powstania Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Planujemy również działania w przestrzeni miejskiej. Już wkrótce, na miejskie tory wyjedzie dedykowany NCK tramwaj.

A to tylko trzon naszych obchodów. Każdemu z tych wydarzeń towarzyszyć będą dodatkowe działania, które wzbogacą i uatrakcyjnią obchody.

 

Źródło: nck.org.pl