Jongmyo Jeryeak we wrześniu na deskach Filharmonii Narodowej

Strona główna » Aktualności Dodano: 2023-09-07

Jesień w stolicy ponownie upłynie pod znakiem kultury koreańskiej! Już 25 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie, polscy entuzjaści bogactwa historycznego Korei będą mieli okazję zobaczyć niepowtarzalne, muzyczno-taneczne widowisko „Jongmyo Jeryeak”. Współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia jest Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie, a za realizację odpowiada National Gugak Center.

Pokaz Jongmyo Jeryeak to rytualne przedstawienie składające się z tańca (ilmu), śpiewu (akjang) oraz muzyki wykonywanej na tradycyjnych instrumentach koreańskich. Nazwa pochodzi od rytualnej formy sztuki muzyczno-tanecznej (jeryeak) stanowiącej integralną część dworskiej ceremonii obrzędowej, która odbywała się na grobach władców (jongmyo) w czasach dynastii Joseon.

– Jongmyo Jeryeak, najbardziej godne uwagi niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości UNESCO w Korei, to muzyka grana podczas obrzędów ku czci przodków w świątyni Jongmyo, gdzie przechowywane są tablice rodowe kolejnych królów dynastii Joseon (1392-1910). Zawiera ona przesłanie z życzeniami pomyślności i pokoju dla kraju – mówi Dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei Eunyoung Kang.

Obrzędy ku czci przodków odgrywają w kulturze Wschodu bardzo ważną rolę. Spośród wszystkich rytuałów najwyższą rangę przypisano właśnie ceremonii w Jongmyo. Jej duże znaczenie potwierdza również osobisty udział władcy i podniosły charakter muzyki, która w kulturze dawnej Korei powiązana została z fundamentalnymi wartościami etykiety konfucjańskiej i uznana za najważniejszą ze wszystkich sztuk. Ceremonia odbyła się po raz pierwszy w XV wieku i w niezmienionej formie była odprawiana przez ponad pięć stuleci. Obecnie prezentowana jest raz w roku, w pierwszą niedzielę maja. Jej honorowymi uczestnikami są spadkobiercy królewskiego rodu Joseon.

Jongmyo Jeryeak łączy starożytną muzykę obrzędową Azji Wschodniej z tradycyjną muzyką Korei. Podczas przedstawienia wykonywanych jest ponad 20 pieśni: pierwsze 11 z nich gloryfikuje zasługi przodków koreańskich na polu humanistycznym i etycznym, kolejnych 11 sławi ich osiągnięcia militarne. Liczba tancerzy biorących udział w tańcu Ilmu zmieniała się na przestrzeni lat, w zależności od okoliczności historycznych i społecznych uwarunkowań. W czasach współczesnych taniec ten prezentowany jest w pełnej formie, liczącej aż 64 uczestników ustawionych w ośmiu rzędach.

Muzykę i taniec obrzędowy królewskich przodków w Korei na scenie Filharmonii Narodowej zaprezentują artyści z National Gugak Center (Narodowe Centrum Tradycyjnej Sztuki Widowiskowej Republiki Korei). National Gugak Center reprezentuje czołową instytucję państwową Republiki Korei stawiającą sobie za cel promowanie dziedzictwa tradycyjnej sztuki widowiskowej dawnej Korei oraz stworzenie artystycznej platformy łączącej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W skład zespołów artystycznych instytucji wchodzą: Orkiestra Muzyki Dworskiej, Zespół Muzyki Ludowej, Zespół Teatru Tańca, Orkiestra Współczesnej Sztuki Widowiskowej Gugak. Na czele National Gugak Center stoi Dyrektor Generalny – Kim Young Woon.

Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć to muzyczno-taneczne widowisko już 25 września o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Będzie to pierwsza i niepowtarzalna okazja poznania obrzędu, który jest niematerialnym koreańskim dziedzictwem kulturowym wpisanym na listę UNESCO. Współorganizatorem jest Centrum Kultury Koreańskiej.

– Jako Centrum Kultury Koreańskiej mamy przyjemność jako pierwsi zaprezentować Jongmyo Jeryeak w Polsce – majestatyczną symfonię Joseon z ponad 500-letnią historią – w historycznej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Życzę, aby wydarzenie to przyniosło pomyślność i pokój zarówno Korei, jak i Polsce – dodaje Eunyoung Kang.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Jongmyojeryeak – Dźwięki wieczności”, którą można podziwiać do 23.09.2023 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 w holu głównym Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Bilety na wydarzenie muzyczno-taneczne można kupić na stronie Filharmonii Narodowej: https://filharmonia.pl/repertuar/jongmyo-jeryeak-muzyka-obrzedowa-krolewskich-przodkow-w-korei

 

Źródło: fistpr.pl