Ireneusz Sobczyk "Atlas Chwastów III"

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-12-02

Wojciech Ireneusz Sobczyk
Atlas Chwastów III
3.12.2022 – 18.02.2023

 

 

wernisaż: sobota (3 grudnia), godz. 19:00
 

 

Należy pozbyć się tych wszystkich chwastów. Niewinne zdanie. Słyszę, jak podobne sformułowanie pada w potocznej rozmowie. Na spotkaniu z przyjaciółmi, którzy jakiś czas temu odkryli pasję w zajmowaniu się ogrodem. Podobno z wiekiem coraz bardziej ceni się kontakt z naturą. Przynajmniej tak mi się wydaje. Grzebanie w ziemi, które nas osadza i pozwala odnaleźć korzenie. Ale też pokusy, które w gruncie nas i rzeczy drzemią.

 

Jak zwalczać uciążliwe zachwaszczenie plantacji? Poradniki prześcigają się, podsuwając ostateczne rozwiązanie tej kwestii. Chwasty to niepożądane rośliny występujące wśród roślin uprawnych. Chwasty konkurują z roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe, wodę, światło i miejsce. Chwasty mogą być roślinami żywicielskimi grzybów chorobotwórczych i szkodników roślin uprawnych.
 

 

Te chwasty są jadalne i pożyteczne. Pożyteczne chwasty – czytam to na głos i czuję zgrzyt paradoksu. Tylko zastanawiam się dlaczego. Określenie chwast jest względne. Te same rośliny w jednym miejscu mogą być pożądane, a w innym nie. Wiele z chwastów okazuje się być ziołami. Chwasty, które leczą. Wszystko rozbija się o kontekst. O perspektywę, o sąsiedztwo i niechcianą współobecność.

 

Poznaj skuteczne sposoby tępienia i plewienia niechcianych chwastów. Nauka zajmująca się chwastami i ich zwalczaniem to herbologia. Herbologia należy do działu nauk zajmujących się ochroną roślin, określa próg szkodliwości chwastów, opracowuje zintegrowane metody ich zwalczania.

 

Odchwaszczanie zapewnia lepsze plony. Nauka zajmująca się zwalczaniem chwastów i ochroną roślin. Chwast to roślina. Niepożądana roślina. Herbologia to nauka zajmująca się zwalczaniem roślin niepożądanych i ochroną roślin pożądanych. Nauka zajmująca się ochroną pożądanych i zwalczaniem niepożądanych. Z jaką łatwością przychodzi nam rysowanie linii między tym, co warto chronić, a tym, co należy zwalczać.

 

On potrafi oddzielić plewy od ziarna i wszystko oczyścić – ziarno zbierze do magazynu, a plewy spali w niegasnącym ogniu. W każdej utopijnej wizji, wśród korzeni czai się niebezpieczeństwo. Niezależnie od czasu i miejsca. Tak łatwo o fascynację gorliwą retoryką, która sprzeniewierza się własnym podwalinom. Dla wspólnego dobra i w imię lepszej przyszłości. W każdej radykalizacji idei tak łatwo o pokusę, by szafować werdyktami, co zasługuje na ochronę, a co powinno się tępić. I jak chwiejnie względna potrafi być ta granica.
 
Wystawa Atlas Chwastów III Wojciecha Ireneusza Sobczyka jest trzecim rozdziałem projektu, który zaprezentowany został w Galerii Labirynt 2 w Lublinie w 2019 roku oraz BWA Galeria Sztuki w Olsztynie w 2022 roku. Sobczyk odwołuje się do historii miejsca pierwotnej prezentacji — lubelskiej kamienicy, która przed II Wojną Światową była zamieszkana przez liczne osoby pochodzenia żydowskiego, a które zniknęły zupełnie w powojennych spisach mieszkańców. A w następstwie poszerza swoje poszukiwania na historyczne przejawy inżynierii społecznej i jej niebezpieczeństw.
 

 

Atlas Chwastów jest projektem, który porusza tematykę Zagłady. Unaocznia, upamiętnia oraz materializuje ogrom straconych istnień, które zgładzono w imię wynaturzonej idei czystości rasy. Sobczyk śledzi i problematyzuje pułapki eugenicznych fascynacji i wizji rozwoju ludzkości, które z łatwością potrafią przerodzić się w dehumanizującą retorykę prowadzącą do pogardy i zbrodni.

 

tekst: Sebastian Gawłowski

 

Współpraca: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
 
Źródło: leto.pl