III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-07-04

 
III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem – Kino, które łączy
 
10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września. Przez 9 kolejnych tygodni, w środy o godzinie 20:00, na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej przy ulicy Foksal 11 w Warszawie będzie można obejrzeć wyjątkowe produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Gospodarzem Przeglądu jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
 
Przegląd Pod Wspólnym Niebem to nie tylko prezentacja kina z różnych stron świata, ale przede wszystkim okazja do spotkania i dialogu. Centrum Myśli Jana Pawła II po raz kolejny otwiera przestrzeń, w której warszawiacy i migranci będą mogli wspólnie poznawać inne kultury, przełamywać stereotypy i budować porozumienie ponad podziałami. Każdemu seansowi towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami, dziennikarzami i podróżnikami. W otwierającą przegląd środę 10 lipca tematykę ukraińską przybliży widzom Łukasz Adamski – ekspert ds. Europy Wschodniej, publicysta.
 
W tym roku w naszym programie po raz pierwszy pojawią się tytuły z Wietnamu, przygotowaliśmy aż dwa wieczory filmowe, których tematyka pozwoli widzom bliżej poznać ten kraj – zapowiada Mateusz Toma, koordynator III Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. – Cieszymy się, że w ten sposób stwarzamy przestrzeń do integracji z kolejną warszawską mniejszością, obecną przecież w naszym mieście od wielu lat. Wierzymy, że kino ma moc budowania mostów. Pozwala, choć na chwilę, wyjść poza własną perspektywę i zobaczyć świat oczami drugiego człowieka, nawet jeśli dzielą nas tysiące kilometrów i skrajnie różne doświadczenia.
 
W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 starannie wyselekcjonowanych tytułów: nagradzane na najważniejszych festiwalach fabularne i dokumentalne produkcje, ale też kameralne, krótkie formy filmowe zrealizowane przez młodych twórców . Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. poruszające "Kochasz mnie?" z Ukrainy, "Wewnętrzną zimę" z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów "Wzdłuż brzegu" Akio Fujimoto czy przejmujący dokument "Mara. Białoruski sen" Sashy Kulaka. Nie zabraknie też najnowszych filmów o głębokim społecznym wymiarze, takich jak "Czarny kos, czarna jeżyna" gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, "W żółtym kokonie" Thiena Ana Phama z Wietnamu, czy olśniewający, także wizualnie, indyjski film „Wzmożenie” w reż. Dominica Sangmy.Ostatni wieczór Przeglądu będzie poświęcony filmom z Wajda School, w tym poruszającemu dokumentowi "Raisa" Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Z kolei 28 sierpnia zaprezentowane zostaną najciekawsze krótkie formy z Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie.
 
Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny. 
 
Źródło: centrumjp2.pl