Harmony Trejo

Strona główna » Polecamy Dodano: 2021-04-27

Harmony Trejo
 

jest to zespół, którego niepowtarzalne brzmienie wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych 'muzycznych światów'. W skład zespołu wchodzi akordeon, gitara i kontrabas - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin.

 

Zespół ma za sobą nagranie trzech albumów: Paradigmat (LP 2016), Harmony Trejo (EP 2018), Gorzkie Żale (LP 2021).

 

Harmony Trejo to zespół, który tworzy autorską muzykę obracającą się w kręgu muzyki kreatywnej (improwizowanej), jednocześnie odwołując się do klasycznych kanonów estetyki oraz do folkloru, który niejako jest wpisany w instrumentarium zespołu (Kontrabas, akordeon i gitara klasyczna). W ramach repertuaru, zespół sięga po aranżacje muzyki, która nie kojarzy się z etno - jak np. Aranżacje standardów jazzowych, lub na odwrót - nie kojarzących się z jazzem - np. Standardy muzyki bałkańskiej, szukając w tym własnego języka i sposobu ujęcia tak nietypowych instrumentów w jazzie. Muzyka, która powstaje pod palcami zespołu, jest raczej łagodna, a estetykę kompozycji nierzadko dyktują sentymentalne sympatie poszczególnych członków zespołu.

Przeniesienie jazzu współczesnego na grunt trio, bez instrumentu perkusyjnego, oraz przewartościowanie klasycznego użycia akordeonu i gitary doprowadzają zespół do ciekawych i osobliwych konkluzji estetycznych. I tak oto pierwsza płyta zespołu, zatytuowana „Paradigmat” została nagrana z fortepianem - gdzie brzmienia tanga i jazzu skandynawskiego szukają wspólnego mianownika. Druga „Harmony Trejo” EP nagrana z instrumentami perkusyjnymi sięga po standardy jazzowe oraz bałkańskie, natomiast trzeci album „Gorzkie Żale” nagrana w tym roku, jest próbą przeniesienia barokowych melodii nabożeństwa Gorzkich Żali na grunt muzyi improwizowanej.

 

Podczas koncertu w ramach 17. Wiosny Jazzowej zespół wykona autorskie utwory i aranżacje, które znajdują się na ich trzech albumach, oraz kilka kompozycji, które czekają jeszcze na swoją oficjalną publikację.