Grudzień na vod.teatrwielki.pl

Strona główna » Imprezy Dodano: 2020-12-10

Rok 2020 stał się wyzwaniem i sprawdzianem także dla kultury. Utrudnił nam – twórcom – kontakt z publicznością, a przecież istotą naszej działalności jest spotkanie z widzami podczas wydarzeń artystycznych. Sztuka sceniczna nie istnieje bez artystów ani bez odbiorców.

Podczas wiosennego zamknięcia szybko przekonaliśmy się, że Państwa obecność jest nadal odczuwalna. Dowodem na to była aktywność na naszych profilach społecznościowych: liczne reakcje i komentarze oraz codzienne tłumne odwiedziny naszych serwisów internetowych: teatrwielki.pl oraz vod.teatrwielki.pl.

Streamingi spektakli – m.in. Carmen, Śpiącej królewny, Rigoletta, Burzy, Kreacji 12, recitali Olgi Pasiecznik i Tomasza Koniecznego – oraz inne materiały dostępne bezpłatnie na VOD przyciągnęły setki tysięcy widzów, a nasze nagrania wyświetlono łącznie niemal 1.000.000 razy. 
Ciesząc się z tak licznej frekwencji i widząc potrzebę udostępniania naszych produkcji w sieci, pragniemy być nadal dostępni dla Państwa online. 

 


 

 

Pierwszy jesienny streaming – balet Casanova w Warszawie – obejrzało 14 tysięcy widzów, kolejne tytuły przed nami. W grudniu zaprosimy Państwa na: przedświąteczne koncerty kameralne, wyjątkowy świąteczny koncert kolęd, koncert sylwestrowy, przypomnimy legendarną realizację spektaklu Oniegin Mariusza Trelińskiego, a 2021 rok rozpoczniemy noworoczną galą baletową. 

 

12.12, godz. 19.00 – Kameralne Święta cz.1 


Kameralne Święta to wieczór podczas którego zaprezentujemy naszym widzom, utwory muzyczne zagrane przez artystów muzyków orkiestry TW-ON, w specjalnych aranżacjach na zespoły kameralne. Usłyszymy między innymi kolędę Cicha noc w specjalnej aranżacji na puzony, stworzoną specjalnie na tę okazję oraz szereg innych transkrypcji na poszczególne sekcje muzyczne orkiestry. W programie pojawią się rówież takie utwory jak Arcangelo Corelli Sonata a tre Grave. Allegro, G,F.Haendel - Hornipipe z suity Watermusic czy Walc Dymitra Szostakowicza. 

 

19.12, godz. 19.00 – Oniegin 


To już z pewnością kultowa inscenizacja w dorobku reżyserskim Mariusza Trelińskiego. Znakomita opera Piotra Czajkowskiego od 12 lat pojawia się w repertuarze naszego Teatru i wciąż uderza siłą symbolu, efektownością i ujmującą emocjonalnością. Wśród wybitnych kreacji wokalnych w partii tytułowej usłyszymy Artura Rucińskiego. Spektakl, który zobaczymy na vod.teatrwielki.pl został zarejestrowany w 2011 w Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. To jedno z najważniejszych na świecie centrum kultury i sztuki, prawdziwa perła architektury, gdzie wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe. 

Współczesnych Puszkinowskiego Oniegina raziła ironia, którą podgrywał opisywany świat narrator, główna postać poematu. W pół wieku potem Czajkowski przetłumaczył tę ironię na melancholię rozmijających uczuć . Jakby w roku 1878 kompozytor widział już schyłek rosyjskiej kultury szlacheckiej. Dziś klimat kruchości przedstawionego świata zdaje się muzycznym i duchowym odkryciem Oniegina Czajkowskiego, jego przesłaniem dla ludzi przyszłego burzycielskiego wieku. Niewesoła przygoda płomiennej Tatiany, niedomyślnego Oniegina i czystego ducha, Lenskiego stała się przypowieścią o ucieczce czasu, który porywa z sobą sentymenty młodości, świeżość uczuć i radość życia, pozostawiając duszę tak pustą jak scena spektaklu Mariusza Trelińskiego, który szlachetnie zasmuca wielbicieli opery. 

 




Obsada: 
Łarina – Helene Schneiderman 
Tatiana – Kristīne Opolais 
Olga – Lena Belkina 
Filipiewna – Margarita Nekrasova 
Eugeniusz Oniegin – Artur Ruciński 
Lenski – Dmitry Korchak 
Książe Gremin – Günther Groissböck 
Rotmistrz – Aldo Heo 
Zarecki – Simon Lim 
Triquet – Emilio Sánchez 
Guillot – Toni Navarrate 
O*** – Emil Wesołowski 

Realizatorzy: 

Omer Meir Wellber – dyrygent 
Mariusz Treliński – reżyser 
Boris Kudlička – scenografia 
Joanna Klimas – kostiumy 
Felice Ross – światła 
Emil Wesołowski - choreografia 
Francesc Perales – przygotowanie chóru 
oraz 
Cor de la Generalitat Valenciana 
Orquestra de la Comunitat Valenciana 

Pokaz dzięki uprzejmości: Palau de les Arts i Unitel and Classica.

 

22.12, godz. 19.00 – Cicha noc…w Operze. Świąteczny koncert kolęd 

W tym roku wyjątkowość Świąt polega także na poczuciu odosobnienia. Pozwólmy sobie zasłuchać się w ciszę, przystańmy na moment, spróbujmy dostrzec w tej niełatwej rzeczywistości to, co dobre, mądre, ważne. Spróbujmy wykorzystać te chwile, który nieoczekiwanie otrzymaliśmy, jako szansę na lepsze poznanie siebie, naszych najbliższych, tych, którzy są dla nas ważni. Pamiętajmy o radosnej nowinie, którą zawsze przynoszą Święta, i z nadzieją spójrzmy na nadchodzący czas. Wybitni polscy artyści, soliści Teatru Wielkiego, których zobaczymy na naszej scenie, przez ostatni czas nie mieli możliwości wykonywania nie tylko swojego zawodu, ale również realizowania swojej największej pasji – przeżywania muzyki na scenie. 

Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze kolędy: Wśród nocnej ciszy, Jezus Malusieńki, Gdy Śliczna Panna, Święta Panienka, Cicha noc, Gdy się Chrystus rodzi, Przybieżeli do Betlejem, Mizerna Cicha, W żłobie, Bóg się rodzi i Lulajże Jezuniu. 

Wystąpią: Dariusz Machej, Tomasz Raff, Aleksandra Orłowska, Magdalena Stefaniak, Elżbieta Wróblewska, Zuzanna Nalewajek, Emil Ławecki, Tomasz Rak, Mateusz Zajdel, Magdalena Idzik, Anna Bernacka, Piotr Czekała, Anna Simińska, Jasin Rammal-Rykała. 
Przy fortepianie: Marek Bracha i Piotr Staniszewski. 
Przygotowanie koncertu: Piotr Staniszewski i Barbara Wiśniewska. 

 

28.12, godz. 19.00 – Kameralne Święta cz.2

 

31.12, godz. 20.00 – Gala Sylwestrowa: Mozart & Rossini. 


Tegoroczna Gala Sylwestrowa poświęcona będzie muzyce dwóch wybitnych kompozytorów i geniuszy opery: Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchina Rossiniego. Ich dzieła nieustannie goszczą na afiszach teatrów operowych na całym świecie. Podczas gali usłyszymy arie i ansamble: przeniesiemy się do słonecznej Andaluzji, aby śledzić przygody Figara, Rozyny i hrabiego Almavivy, ukazane w Cyruliku sewilskim Rossiniego i kontynuowane w Weselu Figara Mozarta. W programie koncertu znajdą się ponadto fragmenty takich dzieł operowych jak: Cosi fan tutte, Don Giovanni czy Idomeneo, re di Creta Mozarta oraz Włoszka w Algierze, Mojżesz w Egipcie i Il signor Bruschino Rossiniego. 

To będzie znakomita okazja, żeby usłyszeć słynne arie w najlepszym wykonaniu sopranistek i gwiazd polskiej wokalistyki – Izabelli Kłosińskiej i Olgi Pasiecznik, solistów Andrzeja Filończyka (baryton) i Tomasza Kumięgi (baryton), święcących dziś trumfy na najważniejszych scenach operowych świata, adeptów Akademii Operowej TW-ON. Towarzyszyć im będzie Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego, maestro Patricka Fournillier.

 

1/2.1.2021 godz. 19.00 – Noworoczna Gala Polskiego Baletu Narodowego 

Polski Balet Narodowy trwa i pracuje, co nie jest proste w warunkach pandemii. Na koniec roku postanowił więc przywołać przynajmniej ograniczone obsadowo perełki repertuaru baletowego i pokazać je online w dwuczęściowej Gali Noworocznej Polskiego Baletu Narodowego. Zrobimy wszystko, aby i tym razem nie zawieść naszych widzów i naszych artystów. 

W naszej Gali Noworocznej pokażą się w klasycznym repertuarze pierwsi tancerze i inni artyści Polskiego Baletu Narodowego. Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko wystąpią w popisowym grand pas Kitri i Basilia z Don Kichota, a towarzyszyć im będą Elisabetta Formento i Palina Rusetskaya. Dawid Trzensimiech z Chinarą Alizade przypomną się w wysmakowanym pas de deux Księżniczki Aurory i Księcia Désiré ze Śpiącej królewny, a w mało znanym u nas, pogodnym duecie z baletu Bournonville’a Święto kwiatów w Genzano będzie mu towarzyszyć Yurika Kitano. Z kolei Maksim Woitiul z Mai Kageyamą zaprezentują pas de deux z Dziadka do orzechów, a Vladimir Yaroshenko z Chinarą Alizade pokażą się dodatkowo w romantycznym pas de deux Nikiji i Solora z Bajadery. Zobaczymy również wyjęte z Korsarza pas d’esclave w wykonaniu May Kageyamy i Rioty Kitai oraz trio Odalisek (Aoi Choij, Palina Rusetskaya, Yume Okano), ale też pas de deux Błękitnego Ptaka i Księżniczki Floriny ze Śpiącej królewny tańczone przez Rinalda Venutiego i Melissę Abel. 
Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Marta Kluczyńska.

Posmakujemy również naszego współczesnego repertuaru choreograficznego autorstwa dyrektora PBN. To niezapomniany duet Tristan i Izolda z Yuka Ebiharą i Pawłem Koncewojem, dwa piękne fragmenty z baletu Kurt Weill w wykonaniu Maksima Woitiula (Gebet) oraz Rosy Pierro i Rinalda Venutiego (Wie lange noch?), Preludium i Toccata z nowego baletu do muzyki Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara, nad którym Krzysztof Pastor pracuje już od jakiegoś czasu, a na koniec – efektowny finał jego przebojowego baletu Moving Rooms do muzyki Schnittkego i Góreckiego. 

Galę Noworoczną PBN pokażemy online w dwóch częściach 1 i 2 stycznia 2021 roku, a potem udostępnimy ja na dwa tygodnie na naszej platformie vod.teatrwielki.pl 

 

Rok 2020 powoli dobiega końca, jednak nasze życie wciąż nie wróciło do wyczekiwanej normy. Pandemia pokrzyżowała nam plany repertuarowe. Dlatego by móc wystawić spektakle, które na ten sezon zaplanowaliśmy, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zmian od stycznia 2021 roku. Premierę opery Cardillac P. Hindemitha w reż. Mariusza Trelińskiego przenieśliśmy na 23 kwietnia 2021, dokonaliśmy także drobnej korekty terminarza spektakli repertuarowych. 

Mamy wielką nadzieję, że uda nam się zagrać dla Państwa spektakl operowy Tosca, a nowy rok rozpoczniemy od spektaklu Rigoletto. 

W tym czasie inaczej będzie też wyglądać sprzedaż biletów – od 7 grudnia dostępne są bilety na wydarzenia w styczniowym repertuarze, od stycznia – w lutowym itd.

W naszej ofercie mamy również kartę przedpłaconą, która daje możliwość elastycznej wymiany na bilet bądź zakupy w butiku. W tym przedświątecznym okresie może być doskonałym podarunkiem dla najbliższych. Karta przedpłacona dostępna jest w kasach teatru. Mamy nadzieję, że pozwoli to lepiej reagować nam na zmieniające się okoliczności. >>> Repertuar na styczeń 2021 

Kasy biletowe (hol główny) oraz Butik (lewe skrzydło teatru) dostępne są dla Państwa w godzinach: 

7–23 grudnia tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00 
24–27 grudnia zamknięte 
28–30 grudnia w godzinach 11.00–19.00 
31 grudnia kasa w holu głównym w godzinach 11.00–20.00, Butik zamknięty 

Źródło: marketing@teatrwielki.pl