Galeria Miejska zaprasza w artystyczną podróż z Pawłem Frąckiewiczem

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2024-05-14

Paweł Frąckiewicz/ Podróż do Taurydy
Wystawa indywidualna
Galeria Miejska we Wrocławiu
Wernisaż 16.05,2024 (czwartek) g. 18:00
Wystawa czynna od 17.05. do 14.06.2024
Wstęp bezpłatny
 
 
Od 17 maja przestrzenie Galerii Miejskiej wypełni twórczość profesora Pawła Frąckiewicza, Wrocławski artysta zaprezentuje publiczności powstałe na przełomie dwóch ostatnich dekad jego działalności prace zrealizowane w różnych technikach grafiki warsztatowej, druku cyfrowego oraz rysunku. 
 
Dzieła Frąckiewicza prezentowane podczas jego indywidualnej wystawy we wrocławskiej galerii składają się na trzy główne cykle: Byki, Drzewa oraz Księżyce. Chociaż prace wchodzące w skład konkretnej serii spajają wspólne motywy, to nierzadko różnicuje je mnogość wykorzystywanych w ich obrębie technik artystycznych. Twórca posługuje się m.in. litografią, algrafią, drukiem cyfrowym, w tym drukiem UV, rysunkiem piórem, ołówkiem czy czarną i białą kredą. 
 
 
Artystyczna strategia Frąckiewicza polega na kreowaniu nieoczywistych relacji pomiędzy motywami pochodzącymi wprost ze świata natury z elementami przywodzącymi na myśl wytwórczość człowieka. Tendencje do łączenia ze sobą antagonizmów znajdują odzwierciedlenie również  w formalnej warstwie jego dzieł, na przykład poprzez zestawianie rysunku tonalnego z precyzyjnym kreskowaniem czy sytuowanie strukturalnego zagęszczenia obok maksymalnie uproszczonych kompozycyjnie obszarów. Artysta mówi zresztą o własnej sztuce w ten sposób: Kreślę twarde formy geometryczne i miękkie formy organiczne, nie odżegnując się przy tym od gestów spowinowaconych ze sztuką Dalekiego Wschodu. Balansuję pomiędzy pozytywem i negatywem po to, żeby zachować relację obecnego i nieobecnego.  Wszystko to sprawia, iż istota twórczości Frąckiewicza lokuje się gdzieś pomiędzy pierwotną materią a sferą duchowości, zaś artysta w swoich pracach dąży do scalania impresyjności doświadczania z intelektualną refleksją.
 
Kurator ekspozycji, Mirosław Jasiński, objaśniając jej tytuł, pisze: To oczywiście mentalna podróż w głąb duchowej energii czerpanej z rzeczywistych doznań i z wyobraźni. Tauryda to też metaforyczna i mityczna kraina, którą niegdyś opisywali Herodot  i Strabon, emanująca siłą, okrucieństwem natury i jej melancholią. I tak jak u starożytnych Greków, w sztuce Pawła Frąckiewicza mity przenikają spod oddanej niemal z bałwochwalczą dociekliwością materii, przysłanianej światu cieniem taurusa – byka. 
 
 
Wernisaż połączony z koncertem odbędzie się 16 maja (czwartek) o godzinie 18:00.
 
Ekspozycję można będzie oglądać do 14 czerwca 2024. 
 
Kurator: Mirosław Jasiński
 
 
 
 
NOC MUZEÓW 2024 WE WROCŁAWIU
Ekspozycja Paweł Frąckiewicz/ Podróż do Taurydy bierze udział we wrocławskiej edycji Nocy Muzeów. Serdecznie zapraszamy 18 maja w godzinach 17:00 – 23:00. 
W ramach wydarzenia dla najmłodszych miłośników sztuki przewidziany będzie kącik plastyczny. 
 
Źródło: galeriamiejska.pl