Francuskie akcenty programu Enter Enea Festival: Chassol i 5-ISH

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-05-27

pierwszy w Polsce na Enter Enea Festival w Poznaniu (13-15.06.2022). 

 

“Myślę, że muzyka jest dość potężna, ponieważ określa wiele rzeczy: przestrzeń, czas... Wydaje mi się, że uobecnia wiele niewidocznych rzeczy, na przykład uczucia. Jednak dla mnie sztuką, która działa najlepiej jest kino, gdyż zawiera w sobie wszystko” - Chassol.

 

CHASSOL 

 

Francuski pianista, kompozytor i aranżer Christophe Chassol stosuje unikalne metody kompozycji muzyki, która pasuje zarówno do dużego ekranu, jak i sali koncertowej. Jego twórczość obejmuje świat muzyki rozrywkowej, filmu i sztuki współczesnej, rozmachem przypominającym Philipa Glassa, ale w nowej odsłonie na miarę XXI wieku.

 

Urodzony w 1976 r. artysta całe swoje życie poświęca muzyce, szczególnie filmowej i eksperymentalnej, a także muzyce pop. 

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat w paryskim Institut National de Musique. Następnie przeniósł się do Ameryki, gdzie otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie, które ukończył w 2002 r. Przez następne 15 lat tworzył muzykę do filmów, telewizji i reklamy. W kolejnych latach regularnie występował z francuskimi artystami pop, m.in. z Sébastienem Tellierem i zespołem Phoenix. W ostatnich latach Chassol współtworzył albumy amerykańskich piosenkarzy Franka Oceana i Solange. Muzyk zajmuje się także sztuką współczesną, współpracując z artystami Sophie Calle, Laurie Anderson, a także z Xavierem Veilhanem podczas Biennale w Wenecji w 2017 roku.

 

Kompozycje Chassola oparte są na oryginalnych materiałach filmowych, które powstały podczas jego podróży do Nowego Orleanu, Indii, na Martynikę, do Paryża i Tokio. Materiał ten służy jako katalizator dla sekwencji muzycznych tworzonych przy użyciu fortepianu, keyboardów i perkusji, a także aranżacji wokalnych i instrumentalnych, które łączą filmowy obraz, dźwięk i kolor. Chassol nazywa tę metodę „ultrascoringiem”. Dla odbiorcy to prawdziwe koncerty audiowizualne. 

 

Chassol jest ulubieńcem światowych festiwali muzyki elektronicznej. Koncertuje zarówno na Festiwalach jak w Filharmoniach czy Operach. W maju w La Monnaie/du Munt miała miejsce premiera jego najnowszego projektu “Chou” powstałego na zamówienie najważniejszego belgijskiego festiwalu Kunstenfestivaldesarts. 

 

Na Enter Enea Festival Chassol wystąpi w programie LUDI z początku 2020-go roku. LUDI jest najbardziej kompletnym, precyzyjnym i olśniewającym dziełem Chassola. Jest dziełem, w którym słuchacz staje się wykonawcą jego muzyki, gdzie wszystko, co usłyszane prowadzi do odkrycia kolejnego z nieskończonych inspiracji między obrazami i dźwiękami. Wraz z LUDI Chassol kieruje własną rundą gry Hermanna Hessego, przybierając tytuł Magister Ludi, mistrza „Gry Szklanych Paciorków”. Tym podwójnym albumem wydanym na winylu Chassol realizuje swoją ambicję: komponuje niespotykaną dotąd muzykę, która napełnia nas radością i skłania do refleksji.

 

HADRIEN FERAUD

 

Leszek Możdżer, do programu Enter Enea Festival zaprosił uznanego francuskiego basistę o międzynarodowej renomie Hadriena Ferauda. Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej utalentowanych muzyków w basowym świecie, który w swojej karierze współpracował już z Johnem McLaughlinem, Chickiem Coreą, Billym Cobhamem, Hiromi Ueharą, Lee Ritenourem i wieloma innymi wybitnymi muzykami współczesnej sceny. 

Komponuje i aranżuje utwory, jednocześnie prowadząc kilka projektów. Regularnie udziela basowych Masterclass.  W Poznaniu wystąpi z zespołem 5-ISH, w swoich autorskich kompozycjach, w których usłyszymy inspiracje rock, pop, blues, funk, r&b, new wave i oczywiście jazz.

 

 

PROGRAM ENTER ENEA FESTIVAL 

 

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z kameralnej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. 

 

Na 12. edycję z północy Europy przyjadą do Poznania wirtuozi instrumentów dętych: norweski muzyk i kompozytor Daniel Herskedal ze swoim kwartetem i uznany fiński trębacz Verneri Pohjola ze swoim trio. Wśród zaproszonych twórców nie zabraknie też kobiet: na scenę Enter Enea Festival powróci Marialy Pacheco, która występowała już przed Festiwalową publicznością 10 lat temu. Tym razem, powraca w duecie z Omarem Sosą, chwilę po premierze ich koncertowego albumu na cztery ręce pt. „Manos”. Polska scena reprezentowana będzie przez Adama Bałdycha i materiał z jego płyty „Poetry”, w którym gościnnie wystąpią Leszek Możdżer na fortepianie i włoski wirtuoz trąbki Paolo Fresu, oraz projekt Chojnacki/Miguła Contemplations. 

 

Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być : płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku, oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.  Na scenie Enter Enea Festival odbyły się premiery materiału młodych, polskich twórców: Michała Salomona, Agi Derlak czy Marty Wajdzik.

W tym roku projektem specjalnym jest premiera utworu MONIUSZKO ALT_SHIFT_1 ESCAPE napisanego przez Leszka Możdżera na zamówienie Teatru Wielkiego Opery Narodowej im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. To z orkiestrą tej opery, pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak - utwór przedstawiony zostanie po raz pierwszy 14.06. 

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny.  Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 

 

Karnety na Festiwal w sprzedaży na portalach: going, eventim.pl, ebilet.pl.

Źródło: enterfestivale.pl