Finałowy koncert "Popołudnie ze Straussem" w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-09-27

Finałowy koncert „Popołudnie ze Straussem 2018”

 

Ostatni w tym roku koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem” już 30 września 2018 r. Tym razem odbędzie się on w komorze Długosza w Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce aż 135 metrów pod ziemią.

Koncert wykona Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą Jerzego Sobeńko i soliści: Aleksandra Stokłosa – sopran i Jakub Oczkowski - tenor

Aleksandra Stokłosa – sopran

 Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1997 r. Temperament oraz predyspozycje aktorskie pozwalają jej na wykonywanie partii zarówno o charakterze lirycznym jak i dramatycznym.

Już w czasie studiów doskonaliła swoją technikę wokalną na kursach mistrzowskich we Włoszech pod kierunkiem Katii Ricciarelli, co zaowocowało zaproszeniem do Palermo i udziałem w Gali Operowej w Bergamo.

W roku 1994 rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Gliwicach gdzie występowała w głównych partiach. W grudniu 1997 r. nawiązała współpracę z wybitnym tenorem Wiesławem Ochmanem, co zaowocowało wspólnymi występami w całej Polsce. Artystka występowała w Belgii, Holandii, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych (Houston, Nowy Jork, Waszyngton), Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Obecnie Aleksandra Stokłosa jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, a także doktorantką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje także z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka.

Jakub Oczkowski - tenor

Jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. P. Kusiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Ukończył kursy mistrzowskie m.in. u: R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej, R. Owsińskiej, E. Iżykowskiej.

 

Jakub Oczkowski jest stypendystą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Fundacji Zofii Władysława Pokusów oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Buskiej. Otrzymał nagrodę od Starosty Powiatu Buskiego za reprezentowanie swojego miasta w kraju i za granicą. Jest laureatem Złotego Słowika na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, Królewskiego Festiwalu Muzycznego w Wilanowie, Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Człowiek Kultury.

 

Jakub Oczkowski współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, ale regularnie zapraszany jest na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale muzyczne i tak  np. wcielił się w rolę Jana Kiepury podczas Jubileuszowego, 50. Festiwalu im. Jana Kiepury gdzie każdego festiwalowego dnia dawał koncerty dla kilkutysięcznej publiczności.

 

www.muzeum.wieliczka.pl