Filmowa miłość w obiektywie Krzysztofa Wellmana

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-02-06

3 lutego w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana”. Wspólny mianownik zdjęć to ich wyjątkowi bohaterowie, którymi są największe postacie polskiego kina.

Krzysztof Wellman to artysta fotografik, który od prawie czterech dekad fotografuje polskich aktorów na planach filmów fabularnych, najpopularniejszych seriali i teatrów telewizji. Swoją przygodę z kinem rozpoczął już w liceum jako kaskader. Pierwszymi filmami fabularnymi, na których planach wystąpił w roli fotosisty były filmy w reżyserii Witolda Stareckiego, a następnie film  Tomasza Lengrena. „Po upadku” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Od tego czasu utrwalił setki scen filmowych. Fotografował wiele znanych postaci ze świata filmu – m.in. Rutgera Hauera, Sophie Marceau, Malcolma McDowella, Omara Shariffa, Lamberta Wilsona, Juliana Sandsa, Renee Sautendijk, Thomasa Iana Griffitha, Johna Rhysa Daviesa, czy Horsta Buchholza.


Najnowsza wystawa Krzysztofa Wellmana to blisko 40 letnia historia polskiego kina na wyselekcjonowanych zdjęciach przedstawiających miłość w filmie. Autor podzielił wystawę na sceny romantyczne, miłosne i te najbardziej odważne - erotyczne. Jednak przede wszystkim zależało mu na pokazaniu wielkich osobowości rodzimej kinematografii. Dla wielu widzów będzie to „podróż sentymentalna”, gdy zobaczą Krystynę Jandę w scenach z kultowej „Pestki”, Grażynę Szapołowską z „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…”, czy młodziutką Agnieszkę Włodarczyk z filmu „Sara”.


Ekspozycja dostępna będzie do 27 lutego w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Partnerami wystawy są Jacob’s Creek, Printed.com.pl oraz AFA PIXX. Patronami medialnymi wystawy zostali TVN, Gala i Elleman.

 

Więcej informacji:

agnieszka@poprostupr.pl tel. 601 40 70 33