6 października startuje FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA – zupełnie nowe wydarzenie kulturalne miasta. Krzysztof Zalewski, Tom James i Dzikie Jabłka – to tylko część artystów, którzy pojawią się na scenie. Będą też lokalni twórcy i różnorodne dziedziny sztuki.
Cztery dni ze sztuką: wystawy, koncerty, happeningi, performance i street art.
FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA to zupełnie nowe wydarzenie kulturalne miasta. Przez cztery dni w różnych częściach i przestrzeniach Bełchatowa odbywać się będą wystawy, koncerty, happeningi, performance i street art. Wszystko z udziałem artystów i twórców różnych dziedzin sztuki, znanych w bełchatowskim środowisku i rozpoznawanych w całym kraju. Będzie różnorodnie, oryginalnie i nowocześnie. - Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami. Połączenie ich zdolności, kreatywności i kunsztu, a także różnorodność zaplanowanych działań to niewątpliwie atuty tego wydarzenia.
Na scenie, naszych lokalnych artystów będzie można zobaczyć już pierwszego dnia festiwalu, czyli 6 października. Grupa Thrudy wraz z innymi muzykami zagrają na żywo podczas projekcji niemych filmów w Miejskim Centrum Kultury. Stworzą oni własną muzykę do tego, co zobaczymy na dużym ekranie w trakcie projekcji pn. „Fantasmagorie Bełchatów – Ksieżyc” m.in. takich filmów, jak: „Fantasmagoria”, „A trip to the moon”, „The Electric Hotel” czy „The Lunatics”. Tego dnia muzycznych wrażeń nie zabraknie. Wieczorem w Gigantach Mocy wystąpi gwiazda festiwalu. Mowa o Krzysztofie Zalewskim, znanym też jako Zalef. Tego multiinstrumentalisty i wokalisty nie trzeba nikomu przedstawiać. Dość wspomnieć, że jest uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Warto dodać, że wstęp na jego koncert jest bezpłatny. Informacje o darmowych wejściówkach będzie można znaleźć na oficjalnym profilu Festiwalu Sztuki Jabłka na Facebooku od 1 października.
Kolejne koncerty zaplanowane są na 7 października. Najpierw w Gościńcu z własnymi numerami i alternatywnymi coverami zagra Ye!dennaście, a zaraz po nich znany z brytyjskiej sceny Tom James. Jego gitarowym brzmieniom będzie towarzyszyć perkusja, za którą usiądzie Robin Gehlhart. Na miłośników muzyki czeka też spora dawka jazzu w wykonaniu studentów gdańskiej akademii muzycznej. Na scenie Klubu Ekstraklasa wystąpi trio w składzie: Kacper Sokolik - perkusista, Dominik Kisiel - pianista oraz Piotr Szajrych – kontrabasista i basista. Każdy z nich ma już spore doświadczenie muzyczne. Zapowiada się więc niezwykle ciekawy koncert.
Wiele muzycznych wrażeń z pewnością przyniesie też występ grupy Dzikie Jabłka. Grane przez nich utwory to mieszanka polskiej muzyki etnicznej z rytmem afrykańskich bębnów. Obok skrzypiec, gitary i fletu będzie też można posłuchać oryginalnych instrumentów – etnicznych przeszkadzajek, balafonu czy bębnów przywiezionych z Afryki. To wszystko już 8 października w Gigantach Mocy. Tego dnia czeka nas też lokalny akcent muzyczny. Najpierw w bibliotece wystąpi łódzki zespół H’ernest, później w muzeum ze swoim autorskim programem Biuro Tłumaczeń.
Amatorzy słowa pisanego z pewnością wybiorą się do miejskiej biblioteki, gdzie 6 października odbędzie się spotkanie autorskie z Kombi, zaś 7 października na „Jabłeczniku literackim” spotkają się bełchatowscy pisarze.
FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA to także wystawy. Jedną z nich będzie ekspozycja przygotowana przez Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Bohaterem zdjęć jest oczywiście jabłko. Swoje prace przysłało kilkadziesiąt osób – w tym mieszkańcy Czech, Belgii, Niemiec, Litwy oraz Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Nie zabraknie też kadrów uchwyconych przez bełchatowian. Zobaczyć będzie można wystawę „Ja… i moje miasto” autorstwa Beaty Bartosiak i jej uczniów oraz „Bełchatów akwarelą” Mariusza Gosławskiego. Zaplanowano także pokaz prac studentów - artystów z Torunia i Poznania, otwarcie instalacji multimedialnej „Eden” oraz wernisaż ekspozycji „Pracowni Obraski” i „Printcard autumn edition: apple” – i tym razem motywem przewodnim jest jabłko, choć artyści w swoich pracach będą również interpretować „lokalność”.
Nie lada gratką będzie też performance „codaDADAnoc” z różnorodnymi elementami sztuki – od obrazu, rysunku, malarstwa przez instalację i działania dźwiękowe po video i film animowany. Będzie też projekt „Poznaj, dotknij, uśmiechnij się” – najpierw mieszkańcy przygotują kilkaset unikatowych ceramicznych jabłek, które przed wypaleniem zostaną przekrojone na pół. Później jabłka będą umieszczone w różnych miejscach na terenie Bełchatowa. Każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł spróbować je odnaleźć, a następnie podczas festiwalu odnaleźć drugą połówkę jabłka.
Na koniec happening „Oplatamy Bełchatów ciepłem”. Wspólnie przygotowało go Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Klub Seniora, działający przy MCK. W niedzielę, 8 października, w okolicy parku przy Placu Narutowicza powstanie instalacja z pogranicza street artu. Kolorowy, włóczkowy „sweter” zyska ławka pod wiatą przystanku autobusowego przy ul. Kościuszki. Również pobliski regał z książkami mieć będzie nowy, „ocieplony” wizerunek. Pomysłodawcy mają nadzieję, że nie będą to jedyne instalacje tego rodzaju w mieście, a pomysł „yarn bombingu”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „bombardowanie włóczką”, zostanie zaszczepiony także w innych miejscach.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Wojewoda Łódzki i Marszałek Województwa Łódzkiego.
Ale zanim Festiwal…
Przedsmak FESTIWALU / SZTUKI / JABŁKA będzie można poczuć już 1 października. Miasto zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnego wieszania jabłek na jednym z drzew w pobliżu MCK. Będzie też okazja, aby pobawić się oryginalną i interaktywną instalacją matematyczną z jabłek i cyfr. Początek akcji o godz. 16.00.
Źródło: Miasto Bełchatów
97-400 Bełchatów
ul. Kościuszki 1