FESTIWAL MASKARADA w Rzeszowie

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2017-05-11

FESTIWAL MASKARADA


Już w najbliższą niedzielę, 14 maja, po raz ósmy startuje w Rzeszowie Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada, na które zaprasza Teatr Maska. Do naszego miasta zjadą teatry z Polski, Rosji, Japonii i Słowacji. W ciągu 6 festiwalowych dni od 14 do 19 maja zaprezentowanych zostanie aż 18 przedstawień, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.  Na obu scenach teatru, a także w plenerze prezentowane będą przedstawienia dla dzieci
(w tym także dla tych najmłodszych - już od pierwszego roku życia), młodzieży i dorosłych. Rzeszowianie będą mieli okazję zobaczyć najlepsze przedstawienia teatru formy, zdobywające liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach.
Nie zabraknie także rzeszowskiej propozycji. Drugiego dnia festiwalu, 15 maja, odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Maski „Tylko jeden dzień”, w reż. Jacka Popławskiego.
Równie ciekawym i silnym punktem programu będą w tym roku imprezy towarzyszące Maskaradzie: spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz codzienne czytanie bajek dla dzieci. Od niedzieli do czwartku o godzinie 16:00 na parkingu przed teatrem, będą Państwo mogli usłyszeć bajki czytane przez aktorów naszego Teatru. 
Na część spektakli i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.
Bilety w cenie 15-20 zł można nabyć w kasie teatru i online.

Wielkie Święto Teatru w Rzeszowie! Festiwal Maskarada. 14-19 maja. Bądźcie Państwo z nami! Sprawdźcie jak żyje teatr! Organizator Teatr Maska w Rzeszowie. Szczegóły: www.teatrmaska.pl. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

NAJNOWSZA PREMIERA „MASKI” „TYLKO JEDEN DZIEŃ”
Premiera: 15 maja, godz. 17:00
Tegoroczny Festiwal Maskarada otwierać będzie spektakl „Tylko jeden dzień” w reż. Jacka Popławskiego. Do realizacji zaproszono międzynarodową ekipę złożoną ze znanych i cenionych w środowisku realizatorów. Scenografię zaprojektuje Julia Skuratova, litewska artystka o niebanalnej wyobraźni, której prace zbierają nagrody na wielu festiwalach. Kompozytorem muzyki będzie Pavel Helebrand, znany polskiej i rzeszowskiej widowni z pięknych i wzruszających opraw muzycznych. Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita, której niezaprzeczalnymi walorami są świetne tempo, znakomite dialogi, zabawne sytuacje i nieoczekiwane zwroty akcji, jest afirmacją życia, pomimo ulotności wszystkiego, co nas otacza. Lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić” problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.


DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO.
AKCJA: „BILET DO TEATRU ZA 500 GROSZY”
Już 13 maja 2017 po raz trzeci obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji 97 teatrów z 38 polskich miast zagra spektakle „za grosze”. Dokładnie za 500 groszy. Właśnie tyle, okrągłe 5 złotych, zapłacą w tym roku widzowie za bilety w ramach akcji, której pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Teatr Maska także włącza się do akcji. Serdecznie zapraszamy 14 maja o godz. 16:30 na spektakl "Tylko jeden dzień" w reżyserii Jacka Popławskiego. Przygotowaliśmy dla Państwa aż 240 biletów w tej wyjątkowej cenie.
WAŻNE! Zakup biletów możliwy będzie TYLKO 13 maja, TYLKO w kasie teatru. Jedna osoba nabyć może maksymalnie dwa bilety.
Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja „biletu za grosze”, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać także w roku ubiegłym, a jak będzie teraz? Zależy od widzów.
Główny cel akcji to przybliżanie teatru widzom i wskazywanie, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na codzienne problemy. I właśnie do aktualności tematów, które teatr porusza, nawiązuje w tym roku cena biletu. 500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze „+”, bo takich przedstawień było dokładnie 530. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który bardzo ich interesuje.
– Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja „Biletu do teatru za 500 groszy” to szansa i zachęta dla tych, którzy rzadko chodzą do teatru. Chcemy, aby komunikat „teatr otwarty dla każdego widza” w tym roku również wybrzmiewał mocno, dlatego tak dużo mówimy o życzliwości teatru i znoszeniu złudnego przekonania o ekskluzywności i niedostępności – finansowej, ale i intelektualnej – scen publicznych – podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.
Wspólne święto polskich teatrów publicznych to także próba zwrócenia publicznej uwagi na to, że tak liczna obecność widzów stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy, w całej ich różnorodności i liczbie.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl.


 

Źródło: Teatr Maska w Rzeszowie

http://www.teatrmaska.pl/