FESTILWAL CHLEBÓW ŚWIATA

Strona główna » Nasz patronat medialny Dodano: 2016-03-30

To już trzeci rok z rzędu, gdy chleby wracają na festiwalowe stoły. Tak jak smak chleba powszedniego nie jest w stanie spowszednieć, tak nasza inicjatywa, wyhodowana na zaczynie „chlebowej myśli”, nic a nic nie straciła na atrakcyjności. Przeciwnie, wciąż jest świeża, jeszcze bardziej obiecująca, a jej kształt formowany jest z taką pieczołowitością, z jaką o każdy bochenek (pitę, placek itp.) czyni piekarz staranie.

Fascynacja chlebem, jego powszedniością i jednocześnie niezwykłością, różnorodną formą, sposobem przygotowania, spożywania, znaczeniem symbolicznym, religijnym – to tematy, których nie da się ograć. Zresztą nie o wyczerpanie wątków chodzi, lecz o wskazanie należnego chlebowi miejsca w kulturze i historii kulinariów. Obecność czy nawet wszechobecność chleba upoważnia do tego, by od dziecka, po seniora, mówić o nim i kultywować to wszystko, co pięknie się z chlebem kojarzy.

Oprócz opowieści o walorach kulturowych i edukacyjnych, dobrze jest usiąść przy stole i być degustatorem różnych chlebowych wypieków. Festiwal Chlebów Świata jest po temu najlepszą okazją. To tutaj smak, zapach, wrażenia wzrokowe domagają się, by sięgnąć po kęs chleba, by raczyć się pajdą, ażeby posmarować kromkę… A jeszcze dorzućmy element wspólnotowy – wszak częstowanie się, dzielenie chlebem tworzy nierozerwalne więzi!

Toteż po obejrzeniu kolekcji wszystkiego, co wiąże się z piekarnictwem i uczestnictwie w bogatym programie piekarniczych laboratoriów, już teraz zapraszamy do wspólnej biesiady. Można będzie wówczas rozwinąć równoległe wątki: o „ciężkim kawałku chleba”, o tym, że niekiedy trzeba być „na łaskawym chlebie” lub „żyć o chlebie i wodzie”, o wyprawach, hen, daleko „za chlebem”, żeby „darmo nie jeść chleba”… Czyż jednak takim opowieściom nie lepiej przeciwstawić inną – o tym, jak szlachetnym gestem jest „podzielić się z kimś ostatnim kawałkiem chleba”?

Nam chleba nie zabraknie! Ale zabraknąć może tu słów, sławiących jego znaczenie.

Więc koniecznie przyjdź, rozsmakuj się w niezrównanej z niczym chlebowej ofercie! Festiwalowe otwarte 22-24 kwietnia podwoje wabić będą z daleka wspaniałym zapachem chleba!

Termin: III edycja Festiwalu Chlebów Świata, 22-24 kwietnia 2016 r., codziennie od godz. 10.00 do 17.00.

Miejsce: Zespół Szkół im. Władysława Grabskiego, ul. Ratuszowa 13, k. Dworca PKP Warszawa Wileńska.

Nasz portal KULTURA I SZTUKA.PL  -obiął Patronat Medialny nad imprezą