Ferdydurke, albo miny i pupy

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-05-16

Ferdydurke, albo miny i pupy
Sezon 2, epizod #2

Powracamy z jednym z ulubionych wydarzeń naszej publiczności – Stand-upem Literackim. Po roku, w którym pisarze wygłaszali z naszej sceny komentarze do współczesności, czas na sprawdzenie, jak wiele z tej współczesności przewidzieli klasycy.  W tym sezonie zaglądamy do książek wszech czasów, przypomnimy m.in.: „Tango” Mrożka, „Ferdydurke” Gombrowicza czy „Potop” Sienkiewicza. Tym razem zadaniem zaproszonych pisarzy będzie literacka parafraza wybranego dzieła.

Ferdydurke, albo miny i pupy 
Po brawurowym „Tangu, czyli raporcie o stanie świata” w wykonaniu Wojciecha Kuczoka, Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego oraz duetu RadexBisz przyszedł czas na kolejnego awangardowego klasyka. W maju nasi stand-uperzy biorą na warsztat „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

W piątek 25 maja, o godz. 20.00 na scenie stand-upowej w Big Book Cafe wystąpią pisarze Sylwia Kubryńska i Jakobe Mansztajn, którzy podejmą wyzwanie, by przełożyć Gombrowicza na nasze tu i teraz. Pisarze, za Gombrowiczem będą się zastanawiać: czy jesteśmy zdolni do zachowania odrębności i autentyczności? Czy potrafimy się bronić przed codziennymi przymusami? Czy każdy z nas musi mieć swojego profesora Bladaczkę? Pisarzom towarzyszyć będą aktor Janusz Chabior, który przypomni kultowe fragmenty „Ferdydurke” oraz improwizujący na żywo do tekstu Gombrowicza muzyk Leski.

„Ferdydurke” podobnie jak mrożkowskie Tango, to utwór, który się nie zestarzał. Posługując się literacką groteską, porusza jedne z najbardziej gorących tematów naszej współczesności. Autor skłania nas bowiem do przyjrzenia się temu, w jaki sposób funkcjonujemy w sformalizowanym społeczeństwie oraz drwi z ciągłego odbijania się od kolejnych form i masek. Stworzeni przez Gombrowicza Józio Kowalski, Miętus, Syfon i profesor Pimka to karykaturalne odbicia nas samych – upupianych, przyjmujących ograne pozy i niezdolnych do wyjścia poza schematy.

 

Stand-up literacki. Co to takiego?
Pisarski eksperyment z publicznością, oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Co miesiąc na scenie stand-upowej Big Book Cafe pojawiają się kolejni artyści.

Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie – wychodzą zza biurek i wcielają się w role performerów.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki.

W rozpoczynającej się właśnie drugiej odsłonie, do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia o polskich „Książkach wszech czasów”.

Czy jesteśmy w ogóle zdolni do zachowania autentyczności? Czy umiemy się bronić przed codziennymi przymusami? Przyjdźcie posłuchać artystów drugiego literackiego stand-upu z serii „Książki wszech czasów”.

Ferdydurke, albo miny i pupy 
Sezon 2, epizod #2
piątek, 25 maja, godz. 20.00
Wejściówki (w cenie 15 zł) do nabycia w Big Book Cafe (Dąbrowskiego 81) oraz on line.