Eksperymenty na dzieciach w XIX wieku

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-08-18

XIX-wieczny mroczny Paryż i szpital dla obłąkanych kobiet. W Salpêtrière doktor Charcot, guru ówczesnej neurologii, podczas słynnych na cały świat wykładów na półnagich pacjentkach prezentuje dyskusyjne metody leczenia histerii. Kobiety, wykorzystywane jako króliki doświadczalne, są zamęczane na śmierć.

Jednak gdy do szpitala trafia chora dziewięciolatka, sam Charcot staje w obliczu wyzwania. Dziewczynkę bierze pod swoją opiekę Jori, młody doktorant, który w ramach naukowego awansu chce przeprowadzić na niej pierwszy psychochirurgiczny zabieg w historii medycyny – i wyciąć z jej mózgu obłęd. Nikt jednak nie wie, że dziecko naznaczyło niemal całe miasto tajemniczymi wiadomości w postaci trudnych do rozszyfrowania znaków. Trop prowadzi do podziemi, gdzie lekarze z Salpêtrière przeprowadzają okrutne eksperymenty…

Runa to bardzo dojrzały i niespotykany debiut na pograniczu gatunków – gothic novel splata się u Very Buck z powieścią historyczną, melodramatem i thrillerem. W Niemczech powieść sprzedała się w blisko 100 tys. egzemplarzy i była szeroko komentowana w mediach.