e-book „małekroki”

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-11-30

DARMOWY E-BOOK „#MAŁEKROKI” – CZYLI ZBIÓR FELIETONÓW O TĘSKNOCIE W CZASACH PANDEMII 

 

Gdy wiosną 2020 roku Europa jednym ruchem zatrzasnęła drzwi, w nadmiarze pojawiła się tęsknota. Tak powstał darmowy, czterojęzyczny e-book „#małekroki” ze zbiorem felietonów reporterskich wybranych przez Mariusza Szczygła. Można je pobrać bezpłatnie na stronie www.malekroki.eu

 

Od wiosny tego roku staramy się odnaleźć w nowej rzeczywistości, która jest kreowana przez szereg obostrzeń, nowych zagrożeń oraz wyzwań, jakie stają na naszej drodze. O samej pandemii można by mówić długo. Jednym z jej najważniejszych skutków jest tęsknota – tęsknota za rodziną i przyjaciółmi, również tymi mieszkającymi w innych krajach Unii Europejskiej. Właśnie jej nadmiar był impulsem dla konkursu #małekroki, zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w partnerstwie z Instytutem Reportażu. Przedmiotem konkursu był felieton reporterski napisany o bliskiej osobie, której nie mogliśmy zobaczyć z powodu pandemii. Nagrodą główną był warsztat reporterski z Mariuszem Szczygłem, reporterem, laureatem nagrody Nike i jurorem w konkursie.

 

Niezwykła forma felietonu

Zadanie nie było proste, bo tekst miał być napisany z myślą o publikacji na… Instagramie. Musiał to być krótki tekst - maksymalnie 2000 znaków ze spacjami. Nie mógł być więc reportażem, który jest dłuższą opowieścią, ani felietonem – krótkim, błyskotliwym i często dowcipnym zapisem myśli autora na dany temat. Mariusz Szczygieł zaproponował hybrydę, czyli felieton reporterski – zapis prawdziwych zdarzeń, ale ograniczony do jednego faktu, jednego zdarzenia.

 

Historie oswoją tęsknotę

Na konkurs przesłano ponad 200 felietonów. Teksty powstawały w czerwcu i lipcu 2020 roku i dla ich autorów stały się małym krokiem do oswojenia tęsknoty za osobami, które los postawił na ich drodze. Pandemia przypomniała im, dlaczego są dla nich tak ważne.

 

Każdy felieton jest historią o miłości i przyjaźni. Bohaterami tych felietonów są w głównej mierze przyjaciele. Jak napisała w swoim felietonie Dagmara Malinowska: „Podobno niewidoczna czerwona nić łączy tych, którzy mają się spotkać, niezależnie od czasu, miejsca lub okoliczności. Nić może się rozciągać lub splątać, ale nigdy się nie zerwie”. Te osobiste historie wzruszają, zastanawiają, ale przede wszystkim pokazują, że nie jesteśmy w tej otaczającej nas tęsknocie sami i dają nadzieję na przyszłość.

 

Spośród nadesłanych felietonów, jury konkursu wyróżniło 18 prac, które zostały wydane
w formie bezpłatnego czterojęzycznego e-booka „#małekroki”. Zbiór „#małekroki” został wydany w języku angielskim, niemieckim i francuskim, stanowi zatem świetny materiał do nauki oraz szlifowania języka obcego.

 

W przedmowie Mariusz Szczygieł napisał: „Mam wrażenie, że ta książka to zbiorowy głos na temat, który pięknie nazwała kiedyś polska pisarka, Zofia Nałkowska: Największy urok świata, to urok drugiego człowieka

 

E-book „#małekroki” można pobrać bezpłatnie na stronie www.malekroki.eu. Na stronie www dostępne są również pozostałe felietony nadesłane na konkurs oraz podpowiedzi Mariusza Szczygła, jak napisać reportaż, felieton i felieton reporterski. 

 

Źródło: www.malekroki.eu